Skip to content Skip to footer

استفاده از حجم روغن بیشتر؛ زمینه‌ ساز کاهش روانکاری

 

پیشرانه‌های درون‌سوز برای کاهش گرما و اصطکاک ناشی‌از کارکرد قطعات به روغن نیاز دارند اما اگر بیش از حد در موتور روغن ریخته شود، چه خواهد شد؟

چند قطره روغن اضافه مشکلی برای میل‌لنگ یا شمع‌ها به‌وجود نمی‌آورد اما درصورتی‌که سه یا چهار برابر روغن‌موتور توصیه شده است، در آن ریخته شود مشکلات زیادی وجود خواهد داشت که ازجمله آن‌ها می‌توان به از بین رفتن خاصیت روانکاری روغن اشاره کرد.

زمانی که روغن اضافه وارد موتور شود، با میل‌لنگ در تماس است در نتیجه مشکلات جدی به وجود می‌آید. این قطعه مهم در موتور خودرو کاملا روغنی شده و آن را به بلوک موتور منتقل می‌کند.

در این حالت گازهای حاصل از فرآیند سوختن نمی‌توانند به درستی تخلیه شوند و در نهایت روغن‌موتور به لجنی سفید مایل به شیری تبدیل می‌شود و دیگر خبری از روانکاری و خنک‌کاری آن نخواهد بود.

افزودن روغن باعث ایجاد کف و حباب‌های بیشتر شده و میل‌لنگ و یاتاقان‌ها را کاملا در بر می‌گیرد.

در نهایت روغن‌موتور همچنان به کف تبدیل می‌شود و به داخل پمپ روغن کشیده شده و کارایی آن را از بین می‌برد. ریختن بیش از حد روغن موتور می‌تواند باعث کاهش فشار روغن و خاصیت روانکاری آن شود.

همچنین به دلیل افزایش اصطکاک بین قطعات شاهد استهلاک بالای آن‌ها خواهیم بود. همچنین فرآیند خنک‌کاری قطعات نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. روغن جزو حیاتی‌ترین افزودنی‌های موتور است پس باید به گفته‌های سازنده در این رابطه توجه کرد.

 

Leave a comment