Skip to content Skip to footer

Apple CarPlay چیست و چگونه کار می کند؟

 

استون مارتین و پورشه اولین برندهایی خواهند بود که از نسل بعدی Apple CarPlay استفاده می کنند و با این شرکت آمریکایی برای ایجاد فناوری جدید همکاری کرده اند. با پیش نمایش سیستم، این دو برند خودروهای لوکس کاربردهای متمایزی را از این فناوری نشان داده اند که اکنون فراتر از سیستم اطلاعات سرگرمی برای کنترل بیشتر خودرو گسترش یافته است.

 

. این موارد  شامل همه چیز از کلاستر دیجیتال راننده گرفته تا نشانگر آب و هوا و حتی باز کردن قفل ماشین می شود. پورشه حتی این فناوری را گسترش داده است تا در صفحه نمایش 10.3 اینچی جدید مسافر خود استفاده شود واولین بار در پورشه کاین Porsche Cayenne جدید استفاده خواهد شد.

در حال حاضر، نرم‌افزار غول فناوری در خودرو برای منعکس کردن برنامه‌ها و سرویس‌های گوشی شما بر روی صفحه نمایش سرگرمی شما استفاده می‌شود.

 
نسل بعدی Apple CarPlay چیست؟

نسل بعدی Apple CarPlay که در سال 2024 وارد بازار می شود، دامنه دسترسی سیستم را از سیستم اطلاعات سرگرمی به تمام نمایشگرهای راننده، از جمله پانل ابزار دیجیتال، گسترش خواهد داد.

این بدان معناست که شما می‌توانید طرح داشبورد خودروی خود را با ویجت‌هایی که مهم‌ترین عملکردها را در اولویت قرار می‌دهند، کاملا سفارشی کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید Sat-nav را بین شماره‌گیری‌ها بر روی صفحه نمایش ابزار نمایش دهید، به این معنی که برای بررسی مسیرها مجبور نیستید سر خود را به طرفین بچرخانید.

 

عملکردهای خودرو مانند رادیو و کنترل دما نیز مستقیماً از طریق CarPlay انجام می شود.

آلن دای، معاون طراحی رابط انسانی در اپل گفت: ما یک سیستم کامل از کنترل‌ها را طراحی کرده‌ایم که امکان تعامل یکپارچه بین عملکردهای خودرو را در کنار ویژگی‌های آیفون فراهم می‌کند.

همانطور که استون و پورشه پیش‌نمایش کرده‌اند، این فناوری برای خودروسازان نیز قابل شخصی‌سازی خواهد بود. این دو برند کاربردهای متمایزی را به نمایش می‌گذارند، با سیستم اطلاعات سرگرمی سنتی استون و مجموعه راننده (نشان داده شده در بالا)، و پورشه برای افزودن بیشتر به صفحه نمایش سرنشینان جدید خود (در زیر نشان داده شده است)

 

 

مارکو ماتیچی Marco Mattiacci، مدیر تجاری و برند اصلی جهانی استون، گفت: “ادغام آخرین فناوری پیشرفته همراه با یک رابط بصری سفارشی برای ایجاد بهترین تجربه مشتری استون مارتین بسیار مهم است.

اگرچه هنوز برندهای دیگری که از فناوری نسل بعدی استفاده خواهند کرد معرفی نشده اند، انتظار می رود که عملکرد کامل برای خودروهای جدید با صفحه نمایش گسترده مانند Superscreen جدید مرسدس بنز کلاس E در نظر گرفته شود.

مدل هایی که در حال حاضر از CarPlay پشتیبانی می کنند، احتمالاً به پشتیبانی از آن ادامه می دهند، اما در ظرفیت محدود، مشابه عملکرد فعلی.Apple CarPlay چیست؟

Apple CarPlay که جایگزینی برای Android Auto گوگل برای دارندگان گوشی‌های هوشمند است، اساساً برای افرادی که آیفون دارند و می‌خواهند در حین رانندگی متصل بمانند، الزامی است. این امکان را به شما می دهد تا به طور قانونی تماس های خود را بگیرید، برنامه ناوبری مورد علاقه خود را نمایش دهید و موسیقی مورد علاقه خود را در تمام مدت حرکت پخش کنید.

مانند Android Auto، Apple Carplay از طریق نمادهای بزرگ روی صفحه نمایش سرگرمی شما کنترل می شود. امروزه اکثر خودروها دارای صفحه نمایش لمسی هستند، اما آنهایی که فاقد صفحه نمایش هستند، احتمالاً نرم افزار را با استفاده از صفحه چرخشی کنترل می کنند.

همچنین مانند رقیب گوگل خود، بسیاری از رانندگان ترجیح می دهند از Apple CarPlay به جای سیستم عامل (IOS) موجود در وسیله نقلیه خود به صورت استاندارد استفاده کنند. خودروسازان نیز ارزش محصول را درک می‌کنند و حدود 600 مدل خودرو در سراسر جهان از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

آیا آیفون من اپل کارپلی دارد؟


هر آیفونی که از iPhone 5 (2012) تولید شده است، با Apple CarPlay  سازگار است و از زمان به روز رسانی نسخه 7.1 به طور خودکار به صورت رایگان در تمامی نسخه های نرم افزار iOS نصب شده است.

چگونه اپل کارپلی را باز کنم؟


هنگامی که مطمئن شدید ماشین شما یکی از مدل های 600 پلاس سازگار با نرم افزار است، چند راه وجود دارد که می توانید به Apple CarPlay متصل شوید. در اینجا لیستی از آنها وجود دارد.

رایج ترین روش اتصال با استفاده از کابل USB است، اگرچه برخی از مدل های جدیدتر اتصال بلوتوث بی سیم را ارائه می دهند.

اگر قبل از آیفون 15 مدلی دارید، یک کابل لایتنینگ به USB در داخل جعبه خواهید داشت. همه آیفون‌ها بعد از آیفون 15 که اخیراً عرضه شده است، از کابل USB C جهانی تری برخوردار خواهند بود.