Skip to content Skip to footer

بحرین در تلاش برای خرید تمام سهام مک‌لارن است

 

براساس گزارش رسانه «موتور وان» صندوق ثروت دولتی بحرین به‌زودی تملک اکثر سهام مک‌لارن را در اختیار خواهد گرفت.

این صندوق با نام شرکت هلدینگ «ممتلکات» شناخته می‌شود و درحال حاضر نیز یکی از سهامداران مک‌لارن به‌شمار می‌رود. با این حال دولت بحرین در حال مذاکره با سایر سهامداران است تا سهم آن‌ها را نیز به‌چنگ آورد.

شرکت هلدینگ ممتلکات تا پایان سال 2022 میلادی، 60 درصد از سهام مک‌لارن را در اختیار خود داشت. این هلدینگ طی سال 2023 در حال افزایش سهم خود بوده است. رسانه‌های اروپایی جریان نقدی دولت بحرین را عامل حیاتی برای فعالیت مک‌لارن طی سال‌های اخیر عنوان کرده‌اند. این شرکت با تزریق پیاپی سرمایه از بحران‌های مالی گذر کرد.

مشکلاتی که منجر به فروش سهام شد

مک‌لارن در اواخر سال 2022 مجبور شد تعدادی از خودروهای تاریخی قرار گرفته در موزه خود را بفروشد. هدف شرکت از این کار، تامین بودجه لازم برای توسعه پروژه مک‌لارن آرتورا بود.

در آن زمان شرکت هلدینگ ممتلکات 100 میلیون پوند را برای تعداد نامعلومی خودرو کلاسیک به‌حساب این شرکت واریز کرد. در بین این خودروها، یک اتومبیل دارای عنوان قهرمانی فرمول یک نیز حضور داشت.

دیگر مشکل مالی مک‌لارن در سال 2021 رخ داد؛ زمانی که این شرکت دچار مشکلات ناشی از زنجیره تامین شد. درنتیجه خودروساز بریتانیایی دفتر مرکزی و کارخانه فرمول‌یک خود را در آوریل 2021 فروخت. خودروساز انگلیسی از این معامله 240 میلیون‌دلار درآمد کسب کرد و طی 20 سال آینده به‌عنوان مستاجر باقی ماند.

براساس یک گزارش از روزنامه تلگراف، این شرکت از ژوئیه 2022 حدود 600 میلیون‌پوند (760 میلیون‌دلار) از سرمایه‌گذاران مختلف خود دریافت کرده است.

این شرکت سال مالی 2022 را با 349 میلیون پوند (421 میلیون دلار) زیان به‌پایان رساند و دریافت این پول کمک بزرگی برای جبران ضررهای آن بود. هم‌اکنون مک‌لارن در حال بازسازی تجارت خود است تا شرکت را به یک کسب و کار ساده تبدیل کند.

مایکل لیترز، مدیرعامل جدید این شرکت مدتی پیش اعلام کرد محصولات مک‌لارن نابالغ هستند.

شرکت هلدینگ ممتلکات متعلق به دولت بحرین می‌تواند شرکت انگلیسی را در این پروسه همراهی کند. با این حال مدیران مک‌لارن در تماس با خبرگزاری‌های معتبر از اظهار نظر شفاف درمورد واگذاری به‌بحرینی‌ها خودداری کرده‌اند.

سهم ایرانی‌ها و سایر خاورمیانه‌ای‌ها از مک‌لارن

از مایکل لطیفی به‌عنوان ثروتمندترین ایرانی خارج از کشور یاد می‌شود. کسی که سرمایه‌گذاری‌های زیادی در شرکت‌های تجاری داشته و در آخرین اقدام اقتصادی خود بخشی از شرکت «مک‌لارن مرسدس» را خریده است. مایک پدر نیکلاس لطیفی یکی از رانندگان شاخص فرمول‌یک است.

گروه صنعتی مک‌لارن در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد مایکل لطیفی، ۱۰ درصد از سهام شرکت مک‌لارن را خریده و اینک یکی از جدیدترین و بزرگ‌ترین سهام‌داران این شرکت محسوب می‌شود.

این سرمایه‌گذاری ۲۰۳.۸ میلیون‌پوندی توسط شرکت نیدالای کانادا صورت گرفته تا سرمایه‌گذار مذکور به سومین سهام‌دار بزرگ شرکت مک‌لارن تبدیل شود. درحال حاضر شرکت سرمایه‌گذاری پادشاهی بحرین، با در اختیار داشتن ۵۶ درصد از سهام مک‌لارن در پله اول مالکیت قرار دارد.

منصور عجه نیز از دیگر سرمایه‌داران این شرکت است که طی سال‌های متمادی، حدود ۱۴ درصد از سهام این شرکت را از آنِ خود کرده است.

منابع معتبر از ارتباط سرمایه‌گذاری مالک این شرکت کانادایی با حرفه پسرش بحث‌های زیادی مطرح کرده‌اند. نیکلاس لطیفی راننده ذخیره تیم فورس ایندیا در مسابقات فرمولای ۲ بود و حتی در فصل ۲۰۲۲ نیز در رده اصلی فرمولا حضور داشت. با این وجود مایکل لطیفی این ارتباط را رد کرده و دلیل سرمایه‌گذاری آن را تحسین فعالیت‌های تجاری مک‌لارن و علاقه و دلبستگی به‌آن عنوان کرده است.

وی در این خصوص گفت: «مک‌لارن سازمانی منحصر به‌فرد در دنیای اتومبیل، سرعت و فناوری است و در طولانی‌مدت رشد هیجان‌انگیز و ادامه‌داری را از خود نشان داده که دلیل اصلی سرمایه‌گذاری من محسوب می‌شود.» مدیرعامل گروه صنعتی مک‌لارن نیز در این خصوص گفت: «این تزریق برای ما یک رای اعتماد به استراتژی‌های آینده به‌شمار می‌رود و سبب ثبات رشد ما خواهد شد.»

مک‌لارن اتوموتیو (McLaren) که به‌طور عام با نام مک‌لارن شناخته می‌شود، تولیدکننده خودروهای اسپرت بریتانیایی است. مک‌لارن با هدف ساخت خودروهای شهری با تکنولوژی خودروهای مسابقات فرمول‌یک در سال ۱۹۸۹ با نام مک‌لارن کارز تاسیس شد.

این شرکت همکاری نزدیکی با تیم فرمول‌یک مک‌لارن ریسینگ دارد و بخشی از گروه مک‌لارن است. Michael Latifi صاحب سومین شرکت بزرگ مواد غذایی در کاناداست و وجوه سرمایه‌گذاری وی نیز توسط مک‌لارن دریافت شده است.