17
اکتبر

آریزو استار و گزارشی از نمایشگاه خودرو چین (چنگدو)

در سال‌های اخیر وضعیت کاملا دگرگون شده و خودروسازان چینی با شتابی باورنکردنی در زمینه طراحی و تکنولوژی‌های خودرویی در حال پیشرفت هستند. کانسپت چری آریزو استار که برای اولین بار ماه جولای در نمایشگاه خودروی چنگدو رونمایی شد به خوبی پیشرفت صنعت خودروسازی چین در بحث طراحی را به نمایش می‌گذارد. این اتومبیل هیجان‌انگیز ستاره چری هر چند بر مبنای آریزو GX توسعه پیدا کرده، اما تغییرات ظاهری آن بسیار گسترده بوده و بی‌راه نیست اگر بگوییم به طور کامل بازطراحی شده است. در نمای روبرویی آریزو استار، شاهد به کارگیری چراغ‌های زیبا با نوار‌های LED هستیم؛ این چراغ‌ها از طریق یک نوار نورانی باریک به همدیگر متصل شده‌اند.

ورودی‌های هوای حجیم سپر و اسپلیتر بزرگی که در زیر آن قرار گرفته جزو مواردی هستند که در نمای روبرو جلب توجه می‌کنند؛ ضمن اینکه گلگیر‌های فوق‌العاده متورم، آریزو استار را خودرویی عضلانی نشان می‌دهند. داخل گلگیر‌های متورم رینگ‌هایی به رنگ مشکی مات جا خوش کرده‌اند. این رینگ‌ها و کالیپر‌های ترمز موجود از طریق شکاف‌های اختصاصی تهویه می‌شوند. با یکپارچه شدن در‌بهای عقب و بدنه، آریزو استار به یک خودروی دو درب تبدیل شده، هر چند تغییری در جایگاه ستون B و C رخ نداده است. دستگیره در‌بهای این اتومبیل کانسپت از نوع کشویی مخفی‌شونده بوده و هنگام حرکت با سطح بدنه همتراز می‌شوند.
تکمیل‌کننده چهره جذاب و هیجان‌انگیز مفهومی آریزو استار چراغ‌های LED باریک عقب و باله بسیار بزرگ و عریض نصب شده روی صندوق عقب است. چری هدف از توسعه آریزو استار را نمایش توانمندی‌های مهندسین خود در زمینه سفارشی‌سازی اعلام کرده است. با وجود این، هنوز مشخص نیست که آیا این خودرو مستقیما راهی خطوط تولید خواهد شد یا خیر.
در رابطه با پیشرانه مفهومی آریزو استار اطلاعاتی منتشر نشده، اما احتمالا وظیفه تامین نیروی آن را همان موتور ۱۴۷ اسب بخاری موجود در زیر کاپوت آریزو GX یا نمونه قوی‌تر ۱۵۶ اسب بخاری متعلق به نسخه پرو، بر عهده دارد.

لازم به ذکر است که چری آریزو استار در نمایشگاه خودروی پکن نیز ارائه شده و همان طور که در تصاویر مشاهده می کنید، این خودرو از طراحی فوق العاده زیبا و خاصی برخوردار است. البته این خودرو پیش از این برای نخستین بار در ماه جولای در نمایشگاه خودروی چنگدو نیز رونمایی شده بود و رونمایی کانسپت آن در نمایشگاه خودروی پکن، اولین رونمایی آن به شمار نمی آید.