محصولات

اطلاعات تماس

7 تحول سیستم ترمز خودروهای خودران چیست؟

 

صنعت ترمز در خودروهای خودران تا سال 2021 تغییرات زیادی را تجربه کرده است و احتمالا تا سال 2025 توسعه بیشتری خواهد یافت. صنعت خودرو به سرعت در حال پیشرفت است و با توسعه خودروهای خودران، یکی از بخش هایی که دستخوش تغییرات قابل توجهی خواهد شد موضوع ترمز این خودروهاست.

زیرا در خودروهای خودران حداقل تضاد بین راننده و خودرو وجود دارد و قرار است تمامی قطعات توسط هوش مصنوعی مدیریت شوند. یکی از مهمترین قطعات خودرو در این خودروها سیستم ترمز است. از نظر ایمنی، خودروهای خودران باید بهترین عملکرد و کمترین خطا را داشته باشند.  از این حیث، انتظار می رود که سیستم ترمز خودرو در این خودروها در سال های آینده شاهد بزرگ ترین تغییرات باشد و هوش مصنوعی وظیفه توقف خودرو با ضریب خطای بسیار کمتر از انسان را بر عهده بگیرد. برخی از تغییرات و تحولات مهم صنعت ترمز در خودروهای خودران در زیر معرفی شده است.

FwHc1h6Vu2lUup0CxD9CXDTpQS723wbOCeOLl7fF

 

سیستم های ترمز ضد قفل (ABS): سیستم های ترمز ضد قفل (ABS) یکی از قدیمی ترین و مهم ترین فناوری های ترمز در خودروهای خودران بوده است. این سیستم ها با کنترل الکترونیکی ترمزها از قفل شدن چرخ ها جلوگیری می کنند و شرایط ترمز را به نحو بهتری کنترل می کنند.

سیستم ترمز هیدرولیک الکترونیکی (EHB): در برخی خودروهای خودران پیشرفته از سیستم ترمز هیدرولیک الکترونیکی (EHB) استفاده می شود. این سیستم با استفاده از یک ماشین قابل برنامه ریزی و الکترومغناطیسی ترمزها را کنترل می کند و عملکرد توقف و شتاب را بهبود می بخشد.

brake by wire 57b78a2a3df78c8763e0e179

سیستم ترمز خودکار اضطراری (AEB): سیستم ترمز خودکار اضطراری (AEB) یکی دیگر از توسعه‌های مهم در صنعت‌ترمز خودروهای خودران است. این سیستم با استفاده از سنسورها و دوربین‌های موجود در خودرو، درصورت تشخیص خطر تصادف، بدون نیاز به‌دخالت راننده، ترمزها را به‌صورت خودکار فعال می‌کند.

سیستم ترمز عقب بازپاشی کننده (RBS): سیستم ترمز عقب بازپاشی کننده (RBS) یک فناوری ایمنی در خودروهاست که باعث کاهش فاصله ترمزگیری و افزایش پایداری خودرو در شرایط نامساعد جاده مانند باران، برف، یخبندان و … می‌شود. این سیستم با استفاده از سنسورهای موجود در قسمت عقب خودرو، فاصله بین خودرو و ماشین‌های دیگر را اندازه‌گیری کرده و درصورت نزدیک شدن به‌خودرو جلویی، به‌صورت خودکار ترمز عقب را بازپاشیده و فضای بین دو خودرو را حفظ می‌کند.

سیستم توقف اضطراری (EBS): این سیستم با استفاده از حسگرهای الکترونیکی، درصورت بروز وضعیت اضطراری، خودرو را به‌صورت خودکار متوقف می‌کند.

ساماندهی الکترونیک (ESC): این ساماندهی با جلوگیری از چرخش بالای خودرو در حین نوسانات و نابسامانی‌های جاده، عملکرد و پایداری خودرو را بهبود می‌دهد.
ساماندهی پیش‌بینی‌شده (PSC): با استفاده از حسگرهای الکترونیکی، این ساماندهی قادر است به‌صورت پیش‌بینی‌شده، خودرو را متوقف و از بروز تصادف جلوگیری کند.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian