محصولات

اطلاعات تماس

Reducing the useful life of the car

7 اشتباه رایج در نگهداری خودرو که عمر خودروی شما را کوتاه می کند

 

خودرو در کشور ما یک سرمایه‌ محسوب می‌شود، برخی از رفتارهای ما در زمینه نگهداری خودرو نه تنها مفید نیست، بلکه باعث از کار افتادن قطعات مختلف و در نتیجه کاهش عمر مفید خودرو می شود. چنین رفتارهایی که متأسفانه بسیار رایج است، به عنوان اشتباهات نگهداری خودرو شناخته می شود.

اولین اشتباه: دیر سوخت گیری یا استفاده از سوخت بی کیفیت

به عنوان اولین مورد در لیست اشتباهات نگهداری خودرو باید به دو اشتباه رایج در سوخت گیری اشاره کرد. بسیاری از ما تا زمانی که سطح بنزین در باک خودرو به کمترین میزان ممکن برسد و چراغ بنزین روشن نشود، به پمپ بنزین نمی رویم.

این یک رفتار اشتباه است. چراکه کاهش بیش از حد میزان سوخت موجود در باک خودرو می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مثل انتقال آلودگی‌های کف باک توسط پمپ بنزین خودرو به پیشرانه و یا حتی سوختن این پمپ شود.

بنابراین همیشه سعی کنید زمانی که میزان سوخت موجود در باک به حدود نصف می‌رسد، مجدداً بنزین بزنید. این کار علاوه بر افزایش طول عمر مجموعه سوخت رسانی خودرو، میزان تبخیر بنزین موجود در باک را نیز کاهش می‌دهد و از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است.

دیگر اشتباه رایج در سوخت‌گیری به استفاده از بنزین بی‌کیفیت برمی‌گردد. البته در کشور ما، مالکین خودروها چندان تقصیری در این زمینه ندارند. چراکه متأسفانه در اکثر مناطق کشور ما خبری از عرضه بنزین سوپر یا حتی بنزین یورو 4 نیست.

erik mclean VtHK0R6sARg unsplash scaled 1

 

اما اگر مالک خودرویی به‌روز با پیشرانه توربو هستید و در کلان‌شهرهای کشور زندگی می‌کنید، سعی کنید تا جایی که ممکن است از بنزین سوپر استفاده کنید. چراکه بنزین معمولی موجود در ایران، اصلاً با پیشرانه‌های به‌روز سازگاری ندارد و به مرور زمان مشکلاتی مثل ناک زدن را برای این پیشرانه‌ها ایجاد می‌کند. قطعاً پرداخت اختلاف قیمت بین بنزین معمولی و سوپر بسیار به‌صرفه‌تر از هزینه‌های وحشتناک تعمیر موتور خودروهای جدید است.

اشتباه دوم: تعویض روغن دیرهنگام و استفاده از روغن‌های ارزان قیمت

یکی از شایع‌ترین موارد در لیست اشتباهات نگهداری خودرو اشتباهات مربوط به تعویض روغن موتور است. در دفترچه راهنمای تمامی خودروها، روغن موتور مناسب برای آن خودرو با توجه به شاخص کیفی (API) و شاخص گرانروی (غلظت) به علاوه زمان مناسب تعویض روغن (برحسب میزان کارکرد خودرو) نوشته شده است.

بنابراین برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مجموعه فنی خودرویتان، همیشه روغن موتور + فیلترها (هوا، روغن و بعضاً کابین) را در زمان مناسب و با نوع توصیه شده توسط کارخانه خودروساز تعویض کنید.

البته برخی خودروسازان علاوه بر شاخص کیفی و شاخص گرانروی، یک برند خاص روغن موتور را هم برای محصولات خود توصیه می‌کنند که بیش‌تر بر پایه همکاری‌های تجاری است. از این رو نیازی نیست که حتماً از همان برند روغن استفاده کنید و همین که دو شاخص نام‌برده با توصیه خودروساز هم‌خوانی داشته باشند کافی است.

اشتباه سوم: استفاده از آب معمولی در رادیاتور

رادیاتور یکی از اجزای مهم خودرو است که وظیفه به گردش درآوردن آب درون اجزای مختلف پیشرانه و خنک نگه‌داشتن این اجزا را بر عهده دارد. با توجه به این‌که اجزای پیشرانه از آلیا‌ژهای فلزی ساخته شده‌اند، تماس دائمی آن‌ها با آب می‌تواند موجب خوردگی آن‌ها شود. ضمن این‌که املاح موجود در آب شرب معمولی باعث خواهند شد تا پس از مدتی، رادیاتور و مجراهای مرتبط با آن، رسوب بگیرند.

adding coolant

شرکت های تولید کننده آب رادیاتور برای رفع مشکلات ذکر شده یک سری مواد افزودنی را به محصول خود اضافه می کنند تا این محلول دارای خاصیت ضد خوردگی و ضد رسوب باشد. با توجه به موارد ذکر شده بدیهی است استفاده از آب معمولی در رادیاتور خودرو را یکی از اشتباهات نگهداری خودرو بدانیم.

آب رادیاتور گران نیست. بنابراین صرف نظر از نوع خودرویی که دارید، همیشه از این نوع آب مخصوص در سیستم خنک کننده موتور استفاده کنید و یک بطری اضافی از آن را در صندوق عقب داشته باشید تا حتی در مواقع ضروری مجبور به استفاده از آب معمولی نباشید.

اشتباه چهارم: عدم توجه به نظافت بدنه خودرو

شاید بسیاری از ما نظافت و شستشوی خودرو را یک امر سلیقه ای بدانیم و آن را جزو اشتباهات رایج در نگهداری خودرو ندانیم. اما حقیقت این است که عدم توجه به نظافت بدنه خودرو و یا حتی نظافت مکرر اما غیر اصولی می تواند به مرور زمان باعث آسیب به رنگ خودرو و در نتیجه کاهش قابل توجه قیمت شود.

بنابراین اگر تمایل دارید که درخشندگی رنگ بدنه خودرویتان پس از چند سال مثل روز اول حفظ شود؛ قبل از کثیف شدن بیش از حد بدنه، آن را بشویید و در شست‌وشو اصولی مثل استفاده از آب پودرشده (مشابه کارواش‌ها)، خشک کردن با دستمال‌های میکروفایبر، عدم شست‌وشو خودرو زیر نور مستقیم آفتاب، استفاده از مواد شوینده تخصصی برای هر قسمت و… را رعایت کنید.

اشتباه پنجم: استفاده از قطعات یدکی تقلبی

بایستی قبول کنیم که در چند وقت اخیر، قطعات یدکی اصلی و شرکتی خودروها به شدت گران‌ شده‌اند و این مسئله، بسیاری از مالکان را مجبور به استفاده از لوازم یدکی متفرقه اما ارزان قیمت کرده است. اما در حقیقت اغلب این قطعات تقلبی به قدری کیفیت پایینی دارند که بسیار زودتر از حد انتظار مستهلک می‌شوند و به یک‌سری از اجزای دیگر خودرو نیز آسیب می‌رسانند.

Know How To Spot Fake Car Parts With These Tips

بنابراین با یک محاسبه ساده متوجه می شویم که با خرید این دسته از قطعات نه تنها در هزینه های نگهداری خودرو خود صرفه جویی کرده ایم، بلکه در میان مدت هزینه بیشتری نسبت به خرید قطعات اصلی کرده ایم. پس همیشه سعی کنید لوازم یدکی مورد نیاز خود را از فروشندگان معتبر و برندهای معروف خریداری کنید. پس از مدتی بدون شک متوجه خواهید شد که قیمت گرانتر این دسته از قطعات ارزش پرداخت را داشته است.

اشتباه ششم: عدم بازدید دوره ای مایعات حیاتی خودرو

از آنجایی که بسیاری از ما برای جلوگیری از بیماری یک سری اصول بهداشتی را رعایت می کنیم، برای جلوگیری از خراب شدن خودروی خود باید نکات ساده ای را رعایت کنیم. یکی از مهم ترین مسائل، بررسی دوره ای مایعات حیاتی خودرو از جمله آب رادیاتور، روغن موتور، روغن ترمز، روغن هیدرولیک و روغن گیربکس است.

هر خودرویی پس از مدتی کارکردن، ممکن است به دلایل مختلفی بخشی از مایعات حیاتی خود را از دست بدهد و اگر این بخش از دست رفته، در مدت زمان مشخصی جبران نشود، می‌تواند موجب بروز آسیب‌های جدی به قطعات اصلی خودرو شود. بنابراین با بازدید سطح این مایعات به صورت دوره‌ای، می‌توانیم عمر مفید بسیاری از اجزای اصلی خودرو خود را افزایش دهیم و در هزینه‌های نگهداری صرفه‌جویی کنیم.

اشتباه هفتم: جابجا نکردن لاستیک‌ها

به عنوان آخرین مورد در لیست اشتباهات نگهداری خودرو لازم است به یک اشتباه ساده اما بسیار متداول اشاره کنیم. در همه خودروها، لاستیک‌هایی که در محور محرک قرار دارند، فشار بیش‌تری را تحمل می‌کنند و زودتر مستهلک می‌شوند.

بنابراین اگر در دوره‌های زمانی مشخص (معمولاً هر 5 تا 8 هزار کیلومتر)، جای لاستیک‌های محورهای جلو و عقب را باهم عوض کنیم؛ یک حالت تعادل در فرسایش هر 4 حلقه لاستیک خودروی‌مان ایجاد می‌شود و دیرتر به خرید لاستیک نو نیاز خواهیم داشت.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian