محصولات

اطلاعات تماس

The air conditioning condenser

4 نشانه خرابی فن کندانسور تهویه مطبوع در خودرو

 

کندانسور بخشی از سیستم تهویه مطبوع خودرو است. با کمک آن، زمانی که سیستم تهویه مطبوع خودرو روشن است، هوای خنک از طریق دریچه های کولر به سمت شما فرستاده می شود.

کندانسور جزء حیاتی سیستم تهویه مطبوع است و عملکرد آن مانند مبدل حرارتی است که گرما را آزاد می کند. وظیفه کندانسور جذب گرما از مایع خنک کننده موتور و دفع آن به اتمسفر هوا می باشد. با این عمل کندانسور، موتور خودرو همیشه خنک می ماند.

کندانسور تهویه مطبوع چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، کندانسور به عنوان یک مبدل حرارتی یا رادیاتور عمل می کند. شکل و ظاهر آن نیز شبیه رادیاتور است و باله های آن بسیار شبیه به انواع به کار رفته در رادیاتور است. تنها تفاوت این است که رادیاتور گرما و کندانسور هوای خنک منتشر می کند.

کندانسور تهویه مطبوع در واقع به گونه ای طراحی شده است که گرمای آزاد شده از مبرد را جذب می کند، یعنی زمانی که هوا از طریق بخار جریان می یابد. به عبارت دیگر، مبرد بخار را با فشار زیاد به کندانسور می فرستد و بخار پس از عبور از پره های کندانسور خنک می شود.

علائم خرابی کندانسور

اما نشانه های خرابی کندانسور در سیستم تهویه مطبوع خودرو چیست؟

  • با وجود اینکه کولر روشن است، هوای خروجی خنک نیست
  • اولین و مهم ترین علامت خرابی کندانسور، نبود هوای خنک از دریچه های تهویه است. خلاصه برای اطمینان از این موضوع، سیستم تهویه مطبوع خودروی خود را مستقیماً روشن کنید و اگر هوای آزاد شده از دریچه های آن خنک نیست، دلیل بر وجود مشکل در کندانسور آن است.
  • انتشار هوای گرم از تهویه مطبوع

به طور کلی هوای آزاد شده موازی از دریچه های تهویه مطبوع خنک نیست، اگر مشاهده شد که هوای گرم در حالت عادی از این دریچه ها خارج می شود به این معنی است که کندانسور بیش از حد گرم شده و قادر به تبدیل دمای هوا نیست. بخار مبرد به مایع تبدیل می شود. تبدیل خنک شود این همچنین نشان می دهد که فن کندانسور نمی تواند کار معمول خود را به موقع انجام دهد.

بوی سوختگی هنگام روشن بودن تهویه مطبوع

وقتی کولر گازی را روشن می کنید و بوی سوختگی به مشام می رسد می تواند به معنای خرابی فن کندانسور باشد. در این حالت به دلیل خرابی فن کندانسور گرما جذب آن نمی شود و بوی سوختگی داخل کابین خودرو توسط سرنشینان آن احساس می شود.

car ac condenser repair

 

  • افزایش حرارت در پیشرانه خودرو در زمان روشن بودن تهویه مطبوع

زمانی که تهویه مطبوع را روشن می‌کنید باید دائما توجه شما به عقربه حرارت‌سنج پیشرانه خودرویتان باشد مبادا که یک‌دفعه پرش نموده و به سمت بالا صعود کند. وقوع این مسئله به معنای آن است که پیشرانه خودروی شما خنک نشده است و این وضع زمانی اتفاق می‌افتد که کندانسور قادر به جذب و دفع گرما نبوده و در نتیجه، پیشرانه خودرویتان گرمای بیشتری را نسبت به حالت عادی خود جذب می‌کند. این مشکل هم زمانی اتفاق می‌افتد که فن کندانسور نمی‌تواند آن‌طور که انتطار می‌رود کارکرد محوله را به نحو احسن انجام دهد.

فن کندانسور و نشانه‌های عملکرد معیوب آن

کشف و تشخیص یک فن کندانسور نامناسب یا بد، نسبتاً آسان است، شما به سهولت می‌توانید فن کندانسور تهویه مطبوع را با باز کردن کاپوت خودرویتان در زیر آن پیدا کنید. کندانسور در مکانی بعد از رادیاتور و نزدیک به جلو پنجره خودرو، جای دارد. فن‌های کندانسور هم به طرز اتوماتیک عمل می‌کنند، یعنی زمانی که سیستم تهویه مطبوع را روشن نموده و به اصطلاح در حالت ON است، فن کندانسور در وضعیت خودکار قرار می‌گیرد و زمانی که دما بالا رفت اقدام به خنک نمودن کندانسور نموده و زمانی که دما به حالت بهینه خود رسید به طور اتوماتیک در حالت خاموش یا OFF قرار می‌گیرد.

اما با چه شیوه‌های می‌توان یک فن کندانسور معیوب را سریعا شناسایی نمود؟

  • سامانه تهویه مطبوع را روشن کنید

بعد از این‌که سامانه تهویه مطبوع را روشن نمودید، پس از چند ثانیه فن کندانسور آن وارد مدار شده و به طور اتوماتیک در نسبت با حرارت پیشرانه خودرو، روشن و یا خاموش می‌شود. در این بین، چنانچه دیده شد که به رغم بالا رفتن دمای پیشرانه، فن وارد مدار نشده است، این احتمالاً می‌تواند ناشی از وجود عیب در فن باشد، هر چند که ممکن است وایرهای ضربه خورده یا معیوب هم زمینه جلوگیری از فعالیت فن را مهیا نموده باشند.

  • استفاده از ولت‌متر برای چک نمودن سیگنال

چنانچه یک کیت تست الکتریک دارید و نحوه استفاده از آن را می ‌دانید، می‌توانید به بررسی فن کندانسور خودرویتان از حیث وجود یا عدم وجود جریان در آن بپردازید. این مورد همچنین به شما کمک می‌کند که این موضوع را کشف کنید که آیا وایرهای متصل به فن کندانسور نامناسب هستند یا این‌که فن خودش به تنهایی آسیب دیده است.

  • بررسی هر نوع انسداد و گرفتگی در نزدیک فن

از آنجایی که فن اساساً در مکانی روبروی کندانسور قرار دارد، اغلب در معرض کثیف شدن یا انسداد ناشی از وجود گرد و غبار و خرده ریزه‌های آشغال می‌شود. همین قضیه به سهولت می‌تواند موجبات انسداد کندانسور و بلوکه شدن فن آن را نیز فراهم کند. در صورت مشاهده وجود کثیفی در فن و کندانسور، اقدام به سرویس فوری نمایید.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian