محصولات

اطلاعات تماس

thu491

10 عامل موثر بر پذیرش گسترده وسایل نقلیه الکتریکی

 

از آنجایی که صنعت خودروهای الکتریکی خوش‌بینی و ثبات را در پذیرش گسترده پرورش می‌دهد، عوامل متعددی بر سرعت تبدیل خودروهای الکتریکی به انتخاب غالب مصرف‌کنندگان تأثیر می‌گذارند.

فروش تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد، از آگاهی مصرف کننده گرفته تا قیمت بنزین تا زیرساخت شارژ و غیره…

استقبال گسترده از وسایل نقلیه الکتریکی دقیقاً به چه معناست؟

 

به عبارت ساده، پذیرش خودروهای الکتریکی پذیرش رو به رشد خودروهای الکتریکی در صنعت خودروسازی است. “تقویت گسترده” زمانی اتفاق می افتد که وسایل نقلیه الکتریکی بهترین انتخاب برای مصرف کنندگان شوند. در حالی که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که خودروهای الکتریکی به طور اجتناب ناپذیری بر خودروهای متداول گاز طبیعی غلبه خواهند کرد، سرعت تبدیل شدن خودروهای الکتریکی به استاندارد صنعت تا حد زیادی به عوامل زیر بستگی دارد:

پرزیدنت بایدن هدف خود را دستیابی به نیمی از تمام خودروهای الکتریکی تا سال 2030 تعیین کرده است، اما امروزه تنها 1 درصد از خودروهای موجود در جاده های امریکا برقی هستند.

عوامل رانندگی

Driving factors

 

چهار عامل زیر به مصرف کنندگان و نحوه هدایت آنها درصنعت خودروهای الکتریکی به سمت پذیرش گسترده تر مربوط می شود. اینها جنبه هایی از تجارت هستند که برای خریداران اهمیت بیشتری دارند. کنترل این عوامل دشوار است، اما در نهایت دانش و درک عمومی از وسایل نقلیه الکتریکی نقش مهمی در تعیین سرعت پذیرش خواهد داشت.

 

1. دانش در مورد وسایل نقلیه الکتریکی

خودروهای برقی مفهوم جدیدی نیستند. با این حال، در مقایسه با وسایل نقلیه گاز طبیعی، صنعت وسایل نقلیه الکتریکی فاقد مخاطبان آگاه و آموزش دیده است. این جنبه به دلایل مختلف قابل توجه است، زیرا به طور مستقیم بر ترویج و پذیرش وسایل نقلیه الکتریکی تأثیر می گذارد. بدون اطمینان از اینکه مصرف کنندگان به اندازه کافی در مورد وسایل نقلیه الکتریکی آموزش دیده اند، تشویق به پذیرش گسترده آنها چالش برانگیز می شود. اگرچه انتظار می رود با افزایش محبوبیت وسایل نقلیه الکتریکی، آگاهی افزایش یابد، اما همچنان برای صنعت، این امر حیاتی است که به طور فعال یک پایگاه مصرف کننده آگاه را پرورش دهد.

2. برد خودروی برقی

برد خودروی برقی یک عامل کلیدی است که رانندگان قبل از تصمیم گیری برای تغییر به یک وسیله نقلیه الکتریکی در نظر می گیرند. همچنین، در حالی که مهندسان خودروهای الکتریکی بهبود قابلیت باتری و شارژ به منظور افزایش برد آن‌ها را ادامه می‌دهند، برخی از مصرف‌کنندگان تا زمانی که برد خودروهای الکتریکی برابر یا بیشتر از خودروهای با موتور احتراقی داخلی شود، ناخواسته در جایگزین کردن به خودروهای الکتریکی مردد خواهند بود.

 

3. سرعت بارگذاری

سرعت شارژ خودروهای الکتریکی یکی از نگرانی‌های رایج در میان کاربران مردد است. هم خود وسیله نقلیه و هم ایستگاه شارژ به این جنبه کمک می کنند. با این حال، کارشناسان پیش بینی می کنند که زمان شارژ در نهایت رقیب زمان سوخت گیری برای موتورهای احتراق داخلی خواهد بود. در حالی که به طور کلی قابل قبول است که کمی بیشتر برای شارژ اولیه منتظر بمانید، مانند یک شب یا در طول شارژ سریع در حین رانندگی، درک و انتظارات در مورد سرعت شارژ و زمان واقعی شارژ برای پذیرش گسترده باید تکامل یابد.

4. هزینه

در نهایت، همه خریداران نگران هزینه یک خودروی جدید هستند. یک مطالعه اخیر نشان داد که 67 درصد از خریداران بالقوه هزینه را دغدغه اصلی خود می‌دانند. این یکی از جنبه‌های پذیرش خودروی الکتریکی است که در آن عوامل خارجی اضافی وارد عمل می‌شوند. اگرچه انتظار می‌رود هزینه تولید خودروهای الکتریکی کاهش یابد، اما هزینه‌های اولیه ممکن است تا زمانی که سازندگان تصمیم به فروش خودروهای الکتریکی با قیمت‌های قابل مقایسه با خودروهای موتور احتراق داخلی بگیرند، بالا باقی بماند.

علاوه بر این، توجه به این نکته حائز اهمیت است که هزینه های عملیاتی برای خودروهای برقی به دلیل عواملی مانند حذف هزینه های بنزین و کاهش نیازهای تعمیر و نگهداری می تواند به میزان قابل توجهی کمتر باشد. با این حال، علیرغم انگیزه های بالقوه، مقرون به صرفه بودن خودروهای برقی ممکن است همچنان مانعی برای مصرف کنندگان خاص باشد.

 

تولید

 

عوامل تولید

این عوامل ملاحظاتی هستند که صنعت خودروهای برقی هنگام طراحی و تولید وسایل نقلیه به آنها توجه می کند.

5. مشوق ها

مشوق‌های دولتی برای تولیدکنندگان خودرو برای ترویج پذیرش کامل خودروهای الکتریکی بسیار مهم است. اگر انگیزه ها خشک شوند و مصرف کنندگان به دلایل دیگر علاقه خود را از دست بدهند، خودروسازان می توانند به سرعت رابطه خود را با توسعه خودروهای الکتریکی قطع کنند. حمایت مداوم دولت می تواند نگرانی ها را برطرف کند و احتمال رو به وخامت رفتن صنعت خودروهای الکتریکی را کاهش دهد.

6. زیرساخت شارژ

علاوه بر مشوق هایی که تولیدکنندگان برای تولید خودروهای برقی دریافت می کنند، مشاغل و سازمان های مختلف مشوق هایی برای راه اندازی ایستگاه های شارژ دریافت می کنند.

امیدواریم با ازدیاد ایستگاه‌های شارژ، رانندگان احتمالی خودروهای الکتریکی دیگر نگران مکان شارژ نباشند.

 

فاکتورهای محیطی

محیطی

 

با اهداف جهانی جدی در زمینه انرژی پاک، معرفی خودروهای الکتریکی به نظر ناگزیر می‌رسد. اما تاکنون، این صنعت بر مناطق پاک و پیشرفت‌کرده‌ای مانند کالیفرنیا تکیه کرده است. با این حال، امیدواری وجود دارد که بقیه مناطق کشور امریکا نیز قدم‌های لازم را بردارند و همگام شوند.

 

7. انرژی سبز

اولین پذیرندگان خودروهای الکتریکی عمدتاً افرادی بودند که در مناطقی با منابع انرژی پاک زندگی می کردند. با این حال، با گسترش صنعت خودروهای الکتریکی، انتظارات رو به رشدی وجود دارد که این خودروها تأثیرات زیست محیطی مثبتی داشته باشند. مرکز انرژی پایدار تاکید می‌کند که در مناطقی که قبلاً با انرژی پاک کار می‌کردند، وسایل نقلیه الکتریکی حتی سبزتر می‌شوند. همانطور که جامعه به سمت اتکای بیشتر به انرژی های تجدیدپذیر پیش می رود، پیش بینی می شود که وسایل نقلیه الکتریکی به آینده ای پایدارتر کمک کنند و شاهد افزایش این پذیرش باشند.

 

8. توسعه شبکه

شبکه توزیع و نقش آن در استقرار آینده وسایل نقلیه الکتریکی نیز با تولید مرتبط است. با این حال، با ظهور شارژ هوشمند و اهداف انرژی پاک، توسعه شبکه متمرکز بر تحرک وسایل نقلیه الکتریکی در رده حفاظت از محیط زیست قرار می گیرد. همانطور که ما همچنان به رویای آینده ای سبزتر ادامه می دهیم، زیرساخت های انرژی ما باید برای رفع نیازهای شارژ وسایل نقلیه الکتریکی ارتقا یابد.

عوامل خارجی

خارجی

 

البته یکسری عوامل وجود دارد که صنعت خودروهای برقی هر چقدر هم که تلاش کند نمی تواند آنها را کنترل کند. این جنبه ها بر پذیرش خودروهای برقی تاثیر می گذارد، اما ربطی به تولید و فروش خودروهای برقی ندارد.

9. قیمت گاز

هر کسی که امسال یک ماشین موتور احتراق داخلی رانده است به شما خواهد گفت که چقدر خوب است که از پمپ بنزین خودداری کنید. قیمت‌های گاز طبیعی در طول تاریخ بی‌ثبات بوده است، اما اگر این قیمت‌ها همچنان افزایش یابد، می‌تواند نسبت رانندگانی را که به منابع سوخت جایگزین مانند خودروهای برقی روی می‌آورند، افزایش دهد. با افزایش قیمت بنزین، مصرف کنندگان به دلیل صرفه جویی مالی کمتر نگران استقلال و زمان شارژ هستند.

10. اقتصاد جهانی

یکی دیگر از عوامل موثر بر همه چیز از قیمت گاز گرفته تا ظرفیت تولید، اقتصاد جهانی است. از تهاجم روسیه به اوکراین و تأثیری که بر بازار جهانی نفت داشت تا بازار چین که آماده استقبال از خودروهای برقی است، چالش‌های جدی بسیاری وجود دارد که چشم‌انداز صنعت خودرو را تغییر می‌دهد. چالش پیش‌بینی این است که چگونه اقتصاد جهانی فروش برق را به طور دقیق هدایت می‌کند.

 

در پایان

به راحتی می توان فراموش کرد که تولید و فروش خودروهای الکتریکی تحت تأثیر مجموعه ای پیچیده از عوامل است. همه این عوامل باید به نحوی با هم هماهنگ شوند تا از پذیرش گسترده خودروهای الکتریکی اطمینان حاصل شود.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian