محصولات

اطلاعات تماس

reduce7888

10 راه برای کاهش مصرف سوخت خودرو

 

صرفه جویی در مصرف سوخت یکی از دغدغه های اصلی رانندگان ایرانی است چرا که قیمت سوخت در ایران نسبت به متوسط ​​درآمد جامعه گران تلقی می شود و علاوه بر آن خودروهای ایرانی در مصرف سوخت کارآمد نیستند. تکنولوژی به کار رفته در خودروهای ایرانی متعلق به چند دهه پیش است و به همین دلیل است که مصرف سوخت خودروهای ما نسبت به سایر کشورها بالاتر از میانگین است.

1- خدمات دوره ای رو به صورت منظم انجام دهید

اولین و ساده ترین راه برای صرفه جویی در مصرف سوخت، انجام سرویس های دوره ای منظم است. تعویض فیلترها و روان کننده ها نقش مهمی در حفظ سلامت و طول عمر نیروهای فنی خودروی شما دارد. زمانی که قطعات موتور به خوبی روغن کاری شوند و دمای موتور در حد مطلوب حفظ شود، مصرف سوخت خودرو نیز در محدوده قابل قبولی باقی خواهد ماند. البته تعمیرات سریع نیز جزو خدمات دوره ای است. قطعات خودرویی که دارای مشکل هستند را در کمترین زمان تعمیر یا تعویض کنید. قطعه آسیب دیده روی سایر قسمت ها نیز تاثیر می گذارد و این مشکل باعث اتلاف انرژی و افزایش مصرف سوخت خودرو می شود.

2- ماشین رو سبک کنید

وزن خودرو یکی از عوامل موثر بر کارایی آن است. هر چه خودرو سنگین‌تر باشد، موتور برای به حرکت درآوردن آن به انرژی بیشتری نیاز دارد و در نتیجه سوخت بیشتری مصرف می‌کند. بنابراین برای صرفه جویی در مصرف سوخت، لازم است خودرو تا حد امکان سبک شود. حذف برخی از لوازم اضافی خودرو می تواند در کاهش مصرف سوخت خودرو موثر باشد. به عنوان مثال، قفسه های سقفی و قفسه های دوچرخه نباید همیشه روی خودرو نصب شوند. مواد و لوازم جانبی داخل کابین خودرو را خارج کنید. همچنین لوازم اضافی را از صندوق عقب خالی کنید.

3- فشار لاستیک را تنظیم کنید

لاستیک جایی است که ماشین شما با سطح جاده برخورد می کند. در واقع نیروی موتور به چرخ ها فرستاده شده و با حرکت لاستیک ها خودرو از حالت ساکن خارج می شود. اگر لاستیک های خودروی شما سبک باشند و به راحتی با سطح جاده ارتباط برقرار کنند، به هدف صرفه جویی در مصرف سوخت خواهید رسید. هرچه لاستیک‌های شما کمتر باد شوند، سنگین‌تر می‌شوند و به نیروی بیشتری برای غلتیدن نیاز دارند. در نتیجه فشار بیشتری به موتور وارد می شود و نیاز به سوزاندن بنزین بیشتری خواهد بود. بررسی مداوم باد لاستیک ها یک عمل ساده است که تاثیر مثبتی در کاهش مصرف سوخت خواهد داشت.

4- در صورت نیاز باک بنزین را پر کنید

در قسمت های قبل اشاره کردیم که در وزن خودرو باید صرفه جویی شود. یکی از راه های صرفه جویی در مصرف سوخت با کاهش وزن، پرکردن باک خودرو به میزان لازم است. پر شدن بیش از حد باک خودرو باعث تحمیل وزن بیشتر به خودرو می شود. بنابراین اگر مسافت های کوتاهی را طی می کنید، نیازی به پرکردن کامل باک خودرو نیست. برخی از خودروها مانند SUV های بزرگ دارای مخزن بزرگی هستند و پر کردن تمام آن باعث سنگین شدن خودرو می شود.

 

5- رانندگی نرمی داشته باشید

عادات رانندگی نقش زیادی در کاهش یا افزایش مصرف سوخت خودروی شما دارد. رانندگی هیجان انگیز، تعویض مکرر دنده و شتاب گیری های متعدد مصرف سوخت خودروی شما را افزایش می دهد. از طرفی رانندگی آرام و به دور از هیجان به عنوان یک رویه ثابت باعث کاهش مصرف سوخت خودروی شما می شود. در این شرایط موتور با تغییرات ناگهانی و مداوم شرایط مواجه نمی شود و به همین دلیل بر اساس یک فرآیند ثابت با سرعت آهسته عمل می کند.

 

6- ماشین را روشن نگه ندارید

موتورهای احتراق داخلی برای کار کردن نیاز به سوزاندن مخلوطی از هوا و سوخت دارند. بدترین حالت برای مخلوط هوا و سوخت زمانی است که موتور خودرو در حالت آرام کار کند. در این شرایط کمی هوا وارد موتور شده و سوخت ناقص می سوزد. بنابراین توصیه می شود حتی الامکان از درازکشی خودرو خودداری شود. البته روشن / خاموش کردن مکرر موتور باعث افزایش ساییدگی آن می شود، اما کارکردن خودرو در حالت بدون استفاده نیز باعث افزایش مصرف سوخت می شود. کارشناسان تخمین می زنند که به ازای هر ساعت روشن بودن خودرو یک گالن سوخت (حدود 4 لیتر) مصرف می شود.

 

7- کمتر از تهویه مطبوع استفاده کنید

سیستم تهویه مطبوع به انرژی از موتور شما نیاز دارد، چه در حالت گرمایش یا سرمایش. هنگامی که سیستم تهویه مطبوع خودرو فعال است، موتور باید انرژی بیشتری تولید کند، زیرا سیستم تهویه مطبوع برای کار به نیرو نیاز دارد. بنابراین توصیه می شود این سیستم را فقط در مواقعی که واقعا به تهویه نیاز دارید روشن کنید.

کارشناسان خودرو توصیه می کنند برای رانندگی در داخل شهر تا حد امکان سیستم تهویه را خاموش کرده و شیشه ها را پایین بیاورید. این توصیه هنگام رانندگی در بزرگراه ها و جاده ها برعکس است، زیرا پایین آوردن شیشه ها در این حالت بر آیرودینامیک خودرو تأثیر منفی می گذارد و مصرف سوخت خودروی شما را افزایش می دهد. بنابراین هنگام رانندگی در بزرگراه ها و جاده ها بهتر است شیشه ها را بسته و سیستم تهویه مطبوع را فعال کنید.

 

8- سفرهای خود را پشت سر هم انجام دهید

در قسمت های قبل اشاره کردیم که روشن / خاموش مکرر موتور بر سلامت آن تاثیر منفی می گذارد و مصرف سوخت را نیز افزایش می دهد. توصیه می شود کارهای خود را هماهنگ انجام دهید و سفرهای درون شهری را پشت سر هم انجام دهید. هنگامی که موتور خودرو گرم می شود، سوخت کمتری نسبت به زمانی که موتور سرد است سوزانده می شود و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. بنابراین بهتر است به جای گرم کردن و خنک کردن مکرر موتور، در زمانی که موتور هنوز گرم است، کارهای خود را پشت سر هم انجام دهید.

 

9- از سالم بودن مخزن مطمئن شوید

مخازن خودروها معمولاً از پلاستیک ساخته می شوند و در اثر فرسایش دچار خوردگی می شوند. اگر ماشین قدیمی دارید، مخزن سوخت را بررسی کنید. در صورت وجود سوراخ در باک خودرو، میزان تبخیر بنزین افزایش می یابد.

 

10- دور موتور را پایین نگه دارید

پایین نگه داشتن دور موتور در حین رانندگی نیز می تواند در مصرف سوخت صرفه جویی کند. توصیه می شود هنگام رانندگی در جاده های صاف و یکنواخت دور موتور را در محدوده 2000 تا 3000 دور در دقیقه تنظیم کنید. برای این کار باید به سرعت دنده ها را تعویض کرد تا موتور در دورهای پایین کار کند و سوخت کمتری بسوزاند.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian