محصولات

اطلاعات تماس

drive safely

کلیدهای رانندگی دفاعی

 

بیشتر ما می‌دانیم که همه رانندگان خوب رانندگی نمی‌کنند، اما بیشتر مردم فکر می‌کنند که خودشان خوب رانندگی می‌کنند. برخی رانندگان به طرز تهاجمی و با سرعت رانندگی می‌کنند و برخی دیگر به دلیل عدم تمرکز، به یک لاین دیگر منحرف می‌شوند. رانندگان ممکن است خیلی نزدیک پشت ماشین‌ها حرکت کنند،  بدون علامت دادن ناگهانی بپیچند، یا از ترافیک خارج شوند.

رانندگان تهاجمی، به عنوان یکی از عوامل خطرناک جاده شناخته می‌شوند که سبب یک سوم تمام تصادفات رانندگی می‌شوند. اما رانندگی بی‌توجه یا پرتوجه، به دلیل افزایش استفاده افراد از «چند وظیفه‌ای» شدن، مانند صحبت با تلفن، چت یا بررسی پیام‌ها، خوردن یا حتی تماشای تلویزیون در حین رانندگی، به مشکلات بیشتری تبدیل می‌شود.

شما نمی‌توانید بر رفتار دیگران در رانندگی کنترل داشته باشید. اما به‌روزرسانی مهارت‌های رانندگی دفاعی، می‌تواند به شما در جلوگیری از خطراتی که توسط رانندگی نامناسب دیگران ایجاد می‌شود، کمک کند.

مهارت هایی که شما را تحت کنترل قرار می دهد

قبل از اینکه پشت فرمان آن قاب شیشه ای و فولادی دو تنی بنشینید، در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند کنترل خود را حفظ کنید:

متمرکز بمان. رانندگی در درجه اول یک کار فکری است و وقتی پشت فرمان هستید باید به چیزهای زیادی فکر کنید: شرایط جاده، سرعت و موقعیت شما، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، علائم جاده، دنبال کردن مسیرها، آگاهی از ماشین‌های اطرافتان، آینه‌هایتان را چک می‌کنید – این فهرست ادامه دارد، تمرکز بر رانندگی – و فقط رانندگی – برای رانندگی ایمن بسیار مهم است.

حواس پرتی، مانند صحبت کردن با تلفن یا غذا خوردن، باعث می شود راننده کمتر بتواند مشکلات احتمالی را ببیند و به درستی به آنها واکنش نشان دهد. فقط رانندگان جوان (کم تجربه) مقصر نیستند: افرادی که برای مدتی رانندگی کرده‌اند، می‌توانند بیش از حد به توانایی‌های رانندگی خود اطمینان داشته باشند و اجازه دهند مهارت‌های رانندگی آن‌ها ضعیف شود. همه رانندگان باید به خود یادآوری کنند که تمرکز خود را حفظ کنند.

هوشیار باشید،  هشیار بودن (خواب آلود نبودن یا تحت تأثیر قرار گرفتن) به شما امکان می دهد به سرعت به مشکلات احتمالی واکنش نشان دهید – مانند زمانی که راننده در ماشین جلویی در آخرین لحظه ترمز می زند.

بدیهی است که الکل یا مواد مخدر (از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه) بر زمان واکنش و قضاوت راننده تأثیر می گذارد. رانندگی در حالت خواب آلودگی نیز همین تاثیر را دارد و یکی از دلایل اصلی تصادفات است. بنابراین قبل از سفر جاده ای خود استراحت کنید.

مراقب راننده دیگر باش، آگاهی از سایر رانندگان و کاربران جاده در اطراف شما (و کارهایی که ممکن است ناگهان انجام دهند) است، بنابراین کمتر احتمال دارد که غافلگیر شوید. به عنوان مثال، اگر خودرویی در بزرگراه با سرعت از کنار شما رد شود اما فضای زیادی بین خودرو و کامیونی که در همان خط حرکت کند وجود ندارد، مطمئناً راننده سعی خواهد کرد مستقیماً در مقابل شما به خط شما بپیچد.

پیش بینی کاری که راننده دیگری ممکن است انجام دهد و انجام تنظیمات مناسب به کاهش خطر کمک می کند.

هشت راز رانندگی فوق العاده

وقتی به صورت تدافعی رانندگی می کنید، برای هر اتفاقی آگاه و آماده هستید. شما محتاط هستید و در عین حال آماده هستید که دست به کار شوید و سرنوشت خود را به دست سایر رانندگان نگذارید. طبق گزارش وزارت حمل و نقل ایالات متحده، 90٪ از تمام تصادفات به اشتباه راننده نسبت داده می شود.

رعایت این نکات رانندگی تدافعی می تواند به کاهش خطر، پشت فرمان کمک کند:

State Farm Drive Safe And Save

1. اول به ایمنی فکر کنید

اجتناب از تمایلات رانندگی پرخاشگرانه و بی توجه، شما را در موقعیت قوی تری برای مقابله با رانندگی بد دیگران قرار می دهد. فضای زیادی بین خود و ماشین جلویی بگذارید. همیشه درهای خود را قفل کنید و کمربند ایمنی خود را ببندید تا از پرت شدن از خودرو در هنگام تصادف محافظت کنید.

2. از محیط اطراف خود آگاه باشید

توجه کنید. آینه های خود را مرتباً بررسی کنید و شرایط را 20 تا 30 ثانیه جلوتر از خود اسکن کنید. چشمان خود را در حرکت نگه دارید.

اگر وسیله نقلیه ای نشانه هایی از رانندگی پرخاشگرانه را نشان می دهد، سرعت خود را کم کنید یا جلوی آن را بگیرید تا از آن اجتناب کنید. اگر راننده آنقدر خطرناک رانندگی می کند که شما نگران هستید، سعی کنید با پیچیدن به راست یا خروج از خروجی بعدی در صورت ایمن بودن، از جاده خارج شوید. همچنین مراقب عابران پیاده، دوچرخه سواران و حیوانات خانگی در کنار جاده باشید.

3. به رانندگان دیگر وابسته نباشید

مراقب دیگران باشید اما مراقب خودتان باشید. تصور نکنید که راننده دیگری قرار است از مسیر خارج شود یا به شما اجازه ادغام بدهد. فرض کنید رانندگان از چراغ قرمز یا علائم ایست عبور می کنند و آماده واکنش هستند. حرکات خود را با پیش بینی بدترین سناریو برنامه ریزی کنید.

4. قانون 3 تا 4 ثانیه را دنبال کنید

از آنجایی که بیشترین احتمال برخورد در مقابل شماست، استفاده از قانون 3 تا 4 ثانیه به شما کمک می کند تا فاصله ایمن را ایجاد و حفظ کنید و در صورت لزوم زمان کافی برای ترمز گرفتن تا توقف در اختیار شما قرار دهد. اما این قانون فقط در ترافیک عادی و در شرایط آب و هوایی خوب کار می کند. در آب و هوای بد، برای هر شرایطی مانند باران، مه، رانندگی در شب، یا دنبال کردن یک کامیون یا موتورسیکلت بزرگ، یک ثانیه بیشتر افزایش دهید.

safedrivingskills

5. سرعت خود را پایین نگه دارید

محدودیت های سرعت اعلام شده برای شرایط ایده آل اعمال می شود. این مسئولیت شماست که اطمینان حاصل کنید که سرعت شما با شرایط مطابقت دارد.

علاوه بر این، سرعت های بالاتر کنترل وسیله نقلیه شما را در صورت بروز مشکل بسیار دشوارتر می کند. برای حفظ کنترل وسیله نقلیه خود، باید سرعت خود را کنترل کنید.

6. راه فرار داشته باشید

در تمام شرایط رانندگی، بهترین راه برای جلوگیری از خطرات احتمالی این است که وسیله نقلیه خود را در جایی قرار دهید که بیشترین شانس را برای دیدن و دیده شدن دارید. داشتن یک مسیر جایگزین برای سفر نیز ضروری است، بنابراین همیشه خود را کنار بگذارید – مکانی برای حرکت وسیله نقلیه خود اگر مسیر فوری سفر شما به طور ناگهانی مسدود شد.

7. ریسک های جداگانه

هنگامی که با چندین خطر مواجه می شوید،بهتر است آنها را یکی یکی مدیریت کنید. هدف شما این است که از مواجهه همزمان با خطرات بیش از حد اجتناب کنید.

8. عوامل حواس پرتی را حذف کنید

حواس پرتی هر فعالیتی است که توجه شما را از کار رانندگی منحرف کند. رانندگی سزاوار توجه کامل شماست – پس روی کار رانندگی متمرکز بمانید.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian