Skip to content Skip to footer

کدام قسمت های خودرو بیشتر یخ می زند؟

 

هنگامی که خودرو در معرض هوای سرد قرار می گیرد، بسیاری از قسمت های خودرو یخ می زند. به عنوان مثال اگر رادیاتور یخ بزند دیگر امکان روشن کردن خودرو و روشن کردن آن وجود ندارد و ابتدا باید سیستم خنک کننده را یخ زدایی کرد.

یخ زدن رادیاتور ماشین

آب و سایر مایعات همیشه در داخل رادیاتور خودرو و شیلنگ های آن جریان دارد. بنابراین طبیعی است که با نفوذ سرما به داخل خودرو این قطعه در معرض یخ زدگی قرار گیرد. اگر قبل از یخ زدن ماشین به وضعیت رادیاتور فکر نکنید، احتمال اینکه هزینه زیادی برایتان داشته باشد زیاد است.

راهکارهایی برای جلوگیری از یخ زدگی رادیاتور

استفاده از ضد یخ: بهتر است قبل از رسیدن فصل سرما از ضد یخ استفاده کنید. البته ضدیخ فقط برای روزهای سرد زمستان کاربرد ندارد و در فصول دیگر نیز می تواند از خوردگی و جوشیدن رادیاتور جلوگیری کند.

آب گرم: اگر فراموش کردید که از ضد یخ استفاده کنید یا با وجود استفاده از رادیاتور همچنان یخ می زند، بهتر است روی این قسمت از ماشین آب داغ بریزید تا یخ ها آب شود.

سشوار: گاهی اوقات استفاده از سشوار می تواند به شما کمک کند.
خودرو را در جای مناسب پارک کنید: اگرچه راه حل های متعددی برای رفع یخ زدگی رادیاتور وجود دارد، اما با پارک خودرو در مکان های سرپوشیده یا دور از باد می توانید از یخ زدن آب داخل رادیاتور جلوگیری کنید.

 

2. یخ زدن شیشه ماشین

یخ زدن شیشه خودرو در زمستان و دمای پایین چیز عجیبی نیست و می توانید با استفاده از چند راهکار ساده از یخ زدگی شیشه خودرو جلوگیری کنید. استفاده از چادر خودرو و پوشاندن بدنه خودرو می تواند از یخ زدن شیشه جلوگیری کند. یک کیسه پلاستیکی و کش برای پوشاندن آینه خودرو نیز می تواند آینه ها را از سرما محافظت کند.

راهکارهای مقابله با یخ زدن شیشه

 • استفاده از اسپری ضدیخ شیشه
 • فرصت دادن برای گرم شدن شیشه
 • تراشیدن یخ روی شیشه‌ها
 • ریختن آب گرم (نه داغ) روی شیشه خودرو
 • کیسه برنج گرم و تکان دادن آن روی سطح شیشه

 

۳. یخ زدن موتور خودرو

همانطور که قبلا اشاره کردیم، ممکن است به دلیل قرار گرفتن خودرو در معرض سرما، آب داخل موتور یخ بزند و این چیزی نیست که هیچ راننده ای بخواهد با آن مقابله کند.

در صورت یخ زدن آب در داخل بلوک موتور یا سرسیلندر و سیلندر خودرو، فشار زیادی به مجاری آبرسانی موتور خودرو وارد می شود. بنابراین به دلیل حجم بالای یخ نسبت به آب، امکان ترکیدن در قسمت های مختلف خودرو وجود دارد.

بنابراین بهتر است صبح های زمستان قبل از هر کاری موتور خودرو و سرسیلندرها را چک کنید و ببینید پمپ آب یخ زده است یا خیر.

با تکان دادن تسمه برای پمپ های آبی که در قسمت بالایی موتور قرار دارند و راه اندازی برای پمپ های زیر موتور می توانید متوجه یخ زدگی شوید.

راه حلی برای رفع یخ زدگی موتور

استفاده از دستگاه های مولد گرما مانند لامپ های رشته ای می تواند به یخ زدایی پمپ آب کمک کند. وقتی پمپ آب گرم شد می توان آن را راه اندازی کرد تا گرمای موتور یخ را از قسمت های دیگر خارج کند. در این شرایط بهتر است خودرو را برای مدت کوتاهی در جای خود راه اندازی کنید.

 روشن کردن و گرم کردن موتور

روشن کردن ماشین در هوای سرد، حتما باید با دقت انجام شود. مهم‌ترین قسمت موتور که باید یخ‌زدگی آن را برطرف کرد، واترپمپ است. وقتی با هر روشی یخ‌های آن را آب کردید، خودرو را روشن کنید و اجازه بدهید برای مدت کوتاهی درجا کار کند.

حالا خودرو را خاموش کنید و بلوک موتور و سرسیلندرها را بررسی کنید تا جایی دچار ترکیدگی نشده باشد. در صورت ترکیدن بخشی از بلوک موتور، باید سریعا به آن رسیدگی کرد چون این اتفاق، دمای پیشرانه را بالا می‌برد. بنابراین باید دمای موتور را هم بررسی کرد.

تا وقتی موتور در حال گرم شدن است، به ترموستات خودرو توجه کنید. با آب شدن یخ‌ها باید ترموستات هم کارش را آغاز کند و دمای موتور پایین بیاید.

۴. یخ زدن درهای ماشین

اگر روزهای زمستانی که تجربه می کنید خیلی سرد باشد، امکان یخ زدن درها و حتی بدنه خودرو وجود دارد. اما چگونه درب خودرو یخ می زند؟ پارگی یا سوراخ شدن لبه های اطراف در و یا آسیب به درزها احتمال یخ زدن درب خودرو را افزایش می دهد.

وجود گرد و غبار نیز می تواند احتمال یخ زدگی درب ها را افزایش دهد.

راهکارهای مقابله با یخ زدن درهای ماشین

 • استفاده از پارچه مرطوب و گرم
 • استفاده از چادر خودرو
 • پارک کردن ماشین در پارکینگ
 • استفاده از اسپری مخصوص یخ‌زدایی و محلول‌های سیلیکونی
 • کمک گرفتن از سشوار
 • گذاشتن پارچه یا حوله بین درهای خودرو
 • گرم کردن کلید برای حل مشکل قفل یخ زده

چگونه از یخ زدن خودرو جلوگیری کنیم

اگرچه یخ زدن خودرو در سرما یک اتفاق رایج است، اما با انجام برخی کارها قبل از شروع سرما می توان از آن جلوگیری کرد.

استفاده از ضد یخ در رادیاتور
فیلتر بنزین را عوض کنید
بررسی روغن موتور و تعویض آن

تجهیز خودرو به زنجیر چرخ
اطمینان از سلامت آج لاستیک و لنت ترمز

 

مزیت های استفاده از ضدیخ در فصل سرما

 

گردش آب در اطراف موتور و سیال نگه داشتن آب در دمای بسیار پایین
تمیز کردن شیلنگ های رادیاتور از رسوبات و زنگ زدگی
افزایش عمر پمپ آب

مشکلات احتمالی عدم استفاده از ضد یخ

 • ترکیدن بلوک موتور
 • ترکیدن شبکه رادیاتور و پاره شدن شلنگ‌های آن
 • پاره شدن تسمه‌ تایم در صورت قفل شدن واتر پمپ
 • کج شدن پیستون در اثر برخورد سوپاپ با آن (بعد از پاره شدن تسمه تایم)

 

Leave a comment

0.0/5