محصولات

اطلاعات تماس

Check the car before the trip

چکاپ ماشین قبل از سفر و ۱۰ نکته ضروری آن (بخش اول)

 

سفر با ماشین شخصی یکی از جذاب ترین انواع سفر است. اما کافی است با خودرو مشکل داشته باشید تا تجربه ای تلخ برای شما رقم بزند. به همین دلیل بسیاری از افراد قبل از سفر چکاپ خودرو را در دستور کار خود قرار می دهند تا در میانه راه به طور ناگهانی با مشکلات احتمالی مواجه نشوند.

ماشین قبل از سفر از چه جوانبی بررسی می شود؟

پیش از آغاز سفر، باید حتما ماشین را از جوانب مختلف، مورد بررسی قرار دهیم. بررسی سلامت فنی خودرو، برای حفظ ایمنی و سلامت سرنشینان اهمیت ویژه‌ای دارد.

از چند روز پیش از آغاز سفر بهتر است ماشین خود را به یک تعمیرکار نشان دهید تا مواردی مثل آب رادیاتور، روغن ترمز، باد لاستیک‌ها و…. چک شوند.

اگر امکان مراجعه به تعمیرگاه برای چکاپ ماشین پیش از سفر برا‌یتان وجود نداشت، حتما خودتان مواردی را که می‌توانید پیش از آغاز سفر بررسی کنید تا طی مسیر دچار مشکل نشوید.

1401

آماده شدن برای سفر با ماشین

چند روز قبل از شروع سفر با ماشین، بهتر است یک کیف اضطراری تهیه کنید و داخل ماشین بگذارید. فراموش نکنید که وسایل کمک های اولیه را در کیسه قرار دهید.

همچنین از سالم بودن لاستیک زاپاس خودرو اطمینان حاصل کنید و ابزارهای اضطراری را برای تعمیر موقت خودرو و تعمیر پنچر یا رانندگی در برف حمل کنید. کپسول آتش نشانی وسیله ای است که هرگز نباید گذاشتن آن را در ماشین خود فراموش کنید زیرا ممکن است روزی جان شما را نجات دهد! فراموش نکنید که لیست موارد مهم را بررسی کنید. برای این کار بهتر است این موارد را روی کاغذ بنویسید و یکی یکی بررسی کنید.

اهمیت چکاپ ماشین قبل از مسافرت

 

حداقل چند روز قبل از سفر باید سلامت خودرو بررسی شود. هرچقدر هم که دستتان باشد، یک تعمیرکار حرفه ای می تواند مشکلات ریز و فنی را بهتر و با دقت بیشتری درک کند.

کوچکترین مشکل فنی می تواند سلامت خودرو و سرنشینان را در شرایط بد آب و هوایی، سرعت زیاد یا رانندگی طولانی به خطر بیندازد.

CD Maintenance Tips Feature 2777

 

قبل از سفر چه چیزهایی در ماشین چک می شود؟

اتومبیل از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده که اختلال در عملکرد هر یک از آن‌ها، می‌تواند منجر به مشکلات ناگهانی و در جاده ماندن شما شود. به همین دلیل لازم است چکاپ ماشین قبل از سفر حتما انجام شود. بهتر است برای بررسی دقیق‌تر و جا نماندن هیچ یک از بخش‌های خوردو در زمان چکاپ، فهرستی مرتب و بخش بندی شده داشته باشید. به صورت کلی لیست چکاپ ماشین قبل از سفر، به ۶ بخش تقسیم می‌شود.

 1. قطعات موتوری
  مایعات و روغن‌ها
  بدنه
  سیستم ترمز
  ایمنی خودرو
  لوازم جانبی

چک لیست قطعات موتوری

موتور خودرو، اصلی‌ترین بخش هر ماشین است و حرکت اتومبیل، به آن بستگی دارد. بنابراین لازم است تمام قطعات آن پیش از آغاز سفر، مورد بررسی قرار بگیرد. البته اگر سرویس دوره‌ای خودرو را به موقع انجام می‌دهید، نیازی به چک کردن تمامی بخش‌ها ندارید.

شلنگ های رادیاتور

از آنجایی که رادیاتور نقش مهمی در خنک کردن موتور و عملکرد آن دارد، سلامت بخش‌های رادیاتور خودرو کاملا ضروری است.

ایراد و سوراخ‌شدگی در شلنگ‌های رادیاتور عملکرد خنک‌کنندگی موتور را دچار اختلال می‌کند. جنس این شلنگ‌ها برای مقاومت در برابر حرارت، معمولا از فولاد ضد زنگ است. اما در اثر مرور زمان این احتمال وجود دارد که دچار ساییدگی، پارگی و حتی نشتی شوند. این اتفاق، بسیار خطرناک است چون، احتمال انفجار در موتور را بالا می‌برد. هواگیری رادیاتور ماشین نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

چک کردن فیلتر هوا

فیلترهای هوا حتما باید به صورت مرتب و طبق زمان‌بندی مشخصی تعویض شوند. حتما پیش از آغاز سفر، این فیلترها را بررسی کنید تا اگر زمان عوض کردن‌شان فرا رسیده، اقدامات لازم را در این مورد انجام دهید.

در صورت گرفتگی این فیلترها، عملکرد اکسیژن‌رسانی به موتور با مشکل مواجه می‌شود و بازدهی موتور کاهش می‌یابد.

چک کردن تسمه های خودرو

تسمه‌های مختلفی مثل تسمه دینام و تسمه تایم، داخل موتور وجود دارد. تسمه‌های خودرو، معمولا از پلاستیک مقاوم ساخته می‌شوند اما بعد از مدتی خراشیده می‌شوند و آسیب می‌بینند. در صورت شل شدن تسمه‌های ماشین، موتور خودرو به خوبی نمی‌تواند کار کند. بنابراین حتما قبل از آغاز سفر، تسمه‌ها را به صورت چشمی مورد بررسی قرار دهید.

لیست مایعات و روغن‌های ماشین

چک لیست مایعات و روغن‌های ماشین

شاید شما هم پدرهایتان را به یاد داشته باشید که قبل از آغاز سفر کاپوت ماشین‌ها را بالا می‌دادند و با میله‌ای آب رادیاتور یا روغن ماشین را چک کنند. مایعات و روغن‌های ماشین اهمیت بسیاری در درست و روان کار کردن بخش‌های مختلف ماشین دارند. بنابراین اندازه و غلظت این مایعات می‌تواند در داشتن سفری آرام با خودرو تاثیر زیادی داشته باشد.

بررسی روغن موتور ماشین

روغن موتور، نقش روان‌کنندگی را به عهده دارد. این روغن از ایجاد اصطکاک بین قطعات موتور جلوگیری می‌کند. میزان کمتر از اندازه روغن موتور یا فاسد شدن آن منجر به افزایش دمای پیشرانه، خوردگی در قطعات و بالا رفتن اصطکاک خواهد شد. در تمامی خودروها بعد از پیمودن مسافت مشخصی، باید این روغن تعویض شود. بهتر است در این موارد، روغن موتور را به صورت کامل عوض کنید. تعویض فیلتر روغن خودرو را فراموش نکنید.

روغن گیربکس

روغن گیربکس هم شرایط روغن موتور را دارد. بنابراین حتما باید آن را بررسی کنید. اگر خودروی شما اتوماتیک است، این کار الزامی است.

چک کردن باتری و دینام خودرو

باتری ماشین، قلب سیستم برقی خودرو است. بنابراین در صورتی که با مشکلی مواجه شود، خودرو شما به سختی روشن خواهد شد. سلامت باتری‌های اتمی از روی رنگ نشانگر قابل تشخیص است. بنابراین با دقت به نشانگر، می‌توانید متوجه شوید که آیا باتری ماشین‌تان به شارژ نیاز دارد یا خیر.

در هنگام چک باتری، به سر باتری‌ها دقت کنید تا در صورت سولفاته شدن، این مشکل را برطرف کنید. همچنین سلامت دینام خودرو نیز باید پیش از آغاز سفر، چک شود.

مایع خنک‌کننده رادیاتور و چک کردن سطح آب رادیاتور

مایع خنک‌کننده رادیاتور، ترکیبی است از ضد یخ و آب. این ترکیب، عملکرد پیشرانه را بهبود می‌بخشند و به دلیل اهمیت آن، باید هر ۳۰۰۰ کیلومتر عوض شود تا از تجمع اسید در رادیاتور، پیشگیری شود. از سوی دیگر، خرابی مایع خنک‌کننده رادیاتور، باعث می‌شود نقطه جوش کاهش پیدا کند و به خوبی فرآیند خنک‌کنندگی انجام شود. بنابراین میزان مایع خنک‌کننده رادیاتور را پیش از سفر چک کنید.

روغن ترمز

چک کردن روغن ترمز تقریبا می‌تواند جان شما را نجات دهد؛ زیرا روغن ‌ترمز کمک می‌کند تا سیستم ترمز به موقع و به خوبی عمل کند. روغن ترمز تاریخ انقضای طولانی‌ای دارد اما با این حال، بهتر است در چکاپ ماشین قبل از سفر، بررسی شود.

پر کردن باک بنزین و گاز

پیش از آنکه سفر خودرویی خود را آغاز کنید حتما به یک جایگاه سوخت مراجعه کرده و باک ماشین را پر کنید. تمام شدن بنزین یا گاز ماشین، احتمالا آخرین اتفاقی است که بخواهید در جاده با آن مواجه شوید.

بررسی مایع شیشه شور

همیشه مایع شیشه‌شور اتومبیل را قبل از آغاز حرکت، بررسی کنید. دید شما به تمیز بودن شیشه خودرو بستگی دارد. در صورت کثیف بودن شیشه ممکن است درصد بروز تصادفات جاده‌ای افزایش یابد.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian