محصولات

اطلاعات تماس

road trip لاستیک زاپاس

چکاپ ماشین قبل از سفر و ۱۰ نکته ضروری آن (بخش دوم)

چک لیست قطعات گروه بدنه

قطعات بدنه خودرو، اهمیت زیادی دارند. گرچه برخی تصور می‌کنند سلامت موتور برای داشتن سفری امن کافی است اما قطعات بدنه خودرو حتما باید در چک لیست قبل از سفر بررسی شوند.

بررسی چراغ ها (چراغ جلو نور پایین و نور بالا، چراغ عقب، راهنما، چراغ ترمز، مه شکن و پرژکتور)

حتما تمامی چراغ‌های خودرو را تک به تک چک کنید تا از کارکرد درست‌شان مطمئن شوید. لامپ‌ها سوخته را تعویض کنید. بهتر است این کار را در فضایی تاریک انجام دهید. ایراد در چراغ‌های ماشین، به جز جریمه شدن توسط پلیس، امنیت سرنشینان را هم به خطر می‌اندازد. از سلامت دی لایت و  اتولایت هم اطمینان پیدا کنید.

چک کردن برف پاک کن و گرم کن شیشه عقب

برف پاک کن خودرو، بعد از مدتی در اثر شرایط آب و هوایی دچار ترک‌خوردگی و فرسودگی می‌شود. پس حتما آن‌ها را قبل از حرکت بررسی کنید تا در صورت نیاز تعویض شوند.

26 0x79 1200x6

 

چک کردن آج لاستیک

لاستیک‌هایی که آج خود را از دست داده‌اند، مستعد پنچرشدگی و ترکیدگی هستند. همچنین حفظ تعادل ماشین در مسیرهای لغزنده با لاستیک‌های بدون آج، بسیار مشکل است. پس حتما بررسی این مورد را پیش از آغاز سفر، فراموش نکنید.

بررسی لاستیک زاپاس و جک یدکی

تصور کنید ناگهان در اثر اتفاقی، چرخ ماشین پنچر شود و شما در میانه جاده باشید. تعمیرگاه از شما دور است و خودتان باید اقدام به پنچرگیری ماشین کنید. اگر لاستیک زاپاس یا جک خودرو سالم نباشند، احتمالا زمان زیادی معطل رسیدن ماشین‌های امدادی خواهید بود.

چک کردن میزان باد لاستیک ها

لاستیک کم‌باد، استهلاک خودرو را بالا می‌برد و به قطعات ماشین فشار زیادی وارد می‌کند. همچنین رانندگی با این لاستیک‌ها، میزان سوخت مصرفی را هم افزایش می‌دهد. پس حتما قبل از سفر، باد لاستیک را اندازه‌گیری و تنظیم کنید.

چک کردن فرسودگی و پاره شدن تایرها

پارگی یا ترکیدگی لاستیک ماشین، اتفاق بسیار ناخوشایندی در سفر است که جان سرنشینان را به صورت جدی در معرض خطر قرار می‌دهد. ممکن است فرسودگی تایر ماشین در حدی باشد که در سفرهای شهری مشکلی پیش نیاید اما سفرهای جاده‌ای شرایط خاص خودشان را دارند. پس این مورد را فراموش نکنید.

چک کردن سیستم ترمز ماشین

سیستم ترمز خودرو، یکی از اصلی‌ترین بخش‌های خودرو است. توقف صحیح و کامل ماشین، از طریق این بخش میسر می‌شود. بنابراین برای حفظ جان خود و دیگر سرنشینان اتومبیل، این بخش را کاملا جدی بگیرید.

بررسی لنت ها

لنت ترمز را حتما به یک متخصص نشان بدهید تا در صورت وجود مشکل تعویض شود. مهم نیست این کار چقدر زمان می‌برد، اما بدانید که انجام آن ضروری است.

بررسی ترمز دستی

عملکرد صحیح ترمز دستی را بررسی کنید. اگر این بخش به خوبی وظیفه خود را انجام نمی‌دهد، بدون سهل‌انگاری به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

لوازم جانبی خودرو

لوازم جانبی ماشین را چک کنید. مطمئن شوید که همگی آن‌‌ها به خوبی کار می‌کنند. وجود جک، آچار جک، قفل فرمان، آچار چرخ و زنجیر چرخ در ماشین ضروری است.

چک لیست ایمنی خودرو

تمامی خودروها، مجهز به اجزایی هستند که ایمنی سرنشین‌ها را افزایش می‌دهد. کمربند، بوق، کیسه هوا و… حتما باید پیش از حرکت بررسی شوند.

بررسی مکانیزم کمربند

کمربند صندلی را باز و بسته کنید و مطمئن شوید که به خوبی وظیفه خود را انجام می‌دهد. ببینید قرقره، به خوبی کمربند را جمع می‌کند؟ آیا پارچه کمربند سالم است؟ بهتر است پارچه کمربند را هر از چندگاهی با یک دستمال تمیز کنید تا به مرور زمان، عملکرد قرقره را مختل نکند.

بوق خودرو

بدون بوق خودرو چطور باید به رانندگان یا عابران هشدار داد؟ پس ببینید بوق‌تان سالم است یا نه.

بررسی وضعیت کیسه هوا

برخی افراد به دلایل مختلف، سیستم کیسه هوای خودرو را دستکاری می‌کنند تا در اثر ضربه باز نشوند. اما این کار جان سرنشینان را به صورت جدی به خطر می‌اندازد. حتما مطمئن شوید سیستم کیسه هوا در حالت فعال باشد تا در صورت تصادف در جاده از جان‌تان حفاظت کند.

بررسی سیستم گرمایش و سرمایش

قبل از اینکه با خودرو حرکت خود را آغاز کنید، سیستم تهویه مطبوع خودرو و سرمایش و گرمایش ماشین را بررسی کنید. شما نمی‌دانید در جاده با چه هوایی روبه‌رو می‌شوید. بنابراین برای هر هوایی آمادگی داشته باشید.

Checking car accessories

 

چک کردن لوازم جانبی خودرو

وجود برخی لوازم جانبی در خودرو واجب است، چون در وقت و انرژی شما صرفه‌جویی می‌کند و در صورت خرابی ماشین یا حوادث احتمالی به شما کمک می‌کند.

همراه داشتن ابزار اولیه

حتما یک جعبه ابزار، حاوی ابزارهای اولیه مثل پیچ‌گوشتی، چهارسو، انبردست، دم باریک، فازمتر و… را در ماشین، داشته باشید تا اگر ماشین دچار خرابی جزئی شد، خودتان بتوانید آن را تعمیر کنید.

همراه داشتن جعبه کمک های اولیه

جعبه کمک‌های اولیه را برای موارد اورژانسی فراموش نکنید. حتما دقت داشته باشید که این جعبه کامل باشد.

همراه داشتن چند بطری آب

چندین بطری آب را برای مواقع ضروری همراه داشته باشید.

همراه داشتن چراغ قوه

یک چراغ قوه و چندین باتری همراه خود داشته باشید تا در شب در جاده ماندید، بتوانید اطراف ماشین را به خوبی ببینید.

همراه داشتن کپسول آتش نشانی

همراه داشتن کپسول آتش‌نشانی آنقدر مهم است که ممکن است جان‌تان به آن بستگی داشته باشد. اگر ناگهان موتور ماشین دچار آتش‌سوزی شود، با کپسول آتش‌نشانی می‌توانید به سرعت آن را مهار و از خسارت بیشتر پیشگیری کنید.

۱۰ نکته مهم برای چکاپ خودرو قبل از سفر

گرچه پیش از این به صورت مفصل موارد مهم چکاپ ماشین قبل از سفر را شرح دادیم اما این کارها را حتما و الزاما باید انجام دهید:

 • بررسی فرسودگی تایرها
 • اندازه‌گیری باد لاستیک برای کاهش مصرف سوخت
 • اطمینان از وجود لاستیک زاپاس
 • انجام سرویس دوره‌ای در صورت نیاز
 • بررسی سطح آب رادیاتور
 • بررسی سیستم ترمز
 • اطمینان از سلامت چراغ‌ها
 • همراه داشتن زنجیر چرخ
 • همراه داشتن جعبه ابزار
 • بررسی و توجه به صداهای غیرعادی خودرو

 

اهمیت شستشوی ماشین قبل از سفر

حتما بدنه خودرو را قبل از آغاز سفر به خوبی بشویید. با این کار، نور بازتاب شده از خودروی شما به خوبی منعکس شده و رانندگان دیگر از حضور شما در جاده آگاه می‌شوند. اگر زمان مراجعه به کارواش را ندارید، حتما دستی به شیشه‌ها و آینه خودرو بکشید و آن‌ها را تمیز کنید.

لوازم ضروری ماشین برای سفر را فراموش نکنید!

همراه داشتن برخی لوازم برای داشتن سفر با ماشین الزامی است:

 • برنامه مسیریاب گوشی هوشمند
 • لاستیک زاپاس
 • چراغ قوه
 • پیچ و مهره
 • پیچ گوشتی و انبردست
 • جعبه کمک‌های اولیه
 • لباس گرم یا پتو
 • کپسول آتش‌نشانی
 • مواد خوراکی خشک
 • بطری آب
 • صندلی کودک خودرو

مراقب حیوانات خانگی خود باشید!

اگر قصد دارید، حیوان خانگی خودتان را با ماشین به سفر ببرید، حتما باکس، غذای خشک و محلول‌های بهداشتی مورد نیاز را همراه داشته باشید. همانقدر که شما خاطره خوبی از سفر می‌خواهید، راحتی و احساس خوب، برای حیوان خانگی‌تان هم اهمیت دارد.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian