محصولات

اطلاعات تماس

GM EVGo4 web

چشم انداز 2023: روند رو به رشد در صنعت خودرو (بخش دوم)

 

“Sticker shock”

” شوک استیکر” این عبارت به وضعیتی اطلاق می‌شود که با دیدن قیمت یک محصول، شخص شوکه شده و ناگهانی احساس می‌کند که قیمت بسیار بالایی را پرداخت کرده است. در اینجا، این عبارت برای توصیف وضعیتی به کار رفته است که با افزایش هزینه‌های انرژی، قیمت خودروهای الکتریکی باعث شوک و ناامیدی برای برخی مصرف کنندگان شده است. همچنین، با افزایش هزینه‌های سوخت، مفهوم برابری سریع EV به عنوان راه حلی جهت کاهش هزینه‌ها و جایگزینی خودروهای سوختی با خودروهای الکتریکی محسوب می‌شود.

در حال حاضر، خودروهای الکتریکی در تمام جبهه‌ها نسبت به همتایانشان با موتور بنزینی بسیار گرانتر هستند، اما این موضوع پیش بینی های خوش رونق این صنعت را تحت تاثیر قرار نداده است. در حال حاضر، صنعت خودروسازی به دنبال کاهش قیمت تولید برای خودروهای الکتریکی و نزدیک شدن به برابری هزینه‌ها با خودروهای با موتور احتراق داخلی است.

جیم روان، مدیر عامل ولوو اخیراً تصویر خود از برابری کلی خودروهای الکتریک با خودروهای با موتور احتراق داخلی را تا سال 2025 به اشتراک گذاشت. در حالی که برخی عوامل قوی به تولید جمعی خودروهای الکتریکی کمک می‌کنند، همچنین افزایش هزینه‌ها و اختلالاتی مانند جنگ در اوکراین باعث افزایش هزینه‌های خودروهای الکتریکی شده است و احتمالاً آنها را خارج از دسترس رانندگان معمولی قرار خواهد داد.

“تولید خودروهای الکتریکی به سرعت بیشتری از آنچه که چند سال پیش پیش‌بینی می‌شد، ادامه دارد”، وارد می‌گوید “اما هنگامی که با افرادی در صنعت خودرو صحبت می‌کنم، آنها شک دارند که هنگام عرضه به بازار، چه کسانی این تعداد زیادی از خودروها را خریداری خواهند کرد. با هزینه متوسط ​​فعلی بیش از ۶۵،۰۰۰ دلار، احتمالاً نیاز به مشوق های دولتی تدریجی برای تحمل بخشی از این بار و ایجاد یا حفظ تقاضای اقتصادی وجود خواهد داشت.”

the global ev market is amped 1536x1536 600

تشویق خریداران جدید برای گذر از خط پایان

وعده فناوری خودروهای الکتریکی بسیار جذاب برای عموم مردم است، حتی اگر برچسب قیمت آن‌ها جذاب نباشد. تا به حال، بسیار کم از بحث های مربوط به آینده خودروهای الکتریکی، شامل قیمت بوده است که به عنوان یک مانع بزرگ در مقیاس گسترده به کار گیری آنها عمل می کند.

“مشوقهای مالی به دلیل موفقیت استفاده از خودروهای الکتریکی، به عنوان یک دستگاه کشش برای تشویق خریداران به پذیرش آنها، به کار گرفته شده است.”، فن دن بروک می‌گوید  “اما به دلیل موفقیت استفاده از خودروهای الکتریکی، اکنون روندی ترکیبی وجود دارد که بعضی دولت ها در این حال هم به اختصاص مالیات برای استفاده از خودروهای الکتریکی فکر میکنند.”

بارتلت راولینگز می‌گوید: «در طول قرنطینه‌های اخیر، به دلیل عدم ورود وسایل نقلیه جدید به بازار، میانگین عمر خودروهای دست دوم یک سال و نیم افزایش یافت. اگر بریتانیا تا سال 2030 فروش خودروهای ICE را متوقف کند، اگر مجموع حجم خودروهای جدید نتواند حفظ شود، بازار خودروهای دست دوم به آرامی خشک خواهد شد. وقتی مردم نمی توانند یک خودروی الکتریکی بخرند و خودروهای ICE قابل اعتماد کافی وجود نداشته باشد، به سادگی از مالکیت خودرو خارج می شوند.

Elconin Vox 23

نگرانی از فرسودگی

 

در کنار یک خانه، یک وسیله نقلیه احتمالاً بزرگترین خریدی است که یک مصرف کننده می تواند انجام دهد. حتی خودروهای پایه هزاران دلار قیمت دارند و این باعث فشار بر خریداران می‌شود تا بیشترین سود را از سرمایه‌گذاری خود ببرند. دو لبه‌ی شمشیر تولید خودروهای الکتریکی این است که همان فناوری که برای جذب خریداران جدید استفاده می‌شود، به سرعت قدیمی می‌شود.

بارتلت راولینگز می‌گوید: «اگر امروز یک خودروی برقی بخرم، ظرف چند ماه ممکن است ببینم تویوتا یک باتری حالت جامد جدید عرضه می‌کند که به طور ناگهانی برد یک خودرو را دو برابر می‌کند. اکنون ماشینی که من دارم قدیمی شده و ارزش بسیار کمتری نسبت به روز قبل دارد، که مشتریان را از حرکت به سمت خودروهای الکتریکی از ترس از دست دادن روزها یا ماه‌ها بعد منصرف می‌کند.

البته، زمینه کلیدی است و همه مناطق جغرافیایی یکسان ساخته نمی شوند. به عنوان مثال، در هلند، به لطف مشوق های دولتی، پذیرش EV بسیار زیاد بوده است. ون دن بروک می‌گوید: «سال‌ها، ما یکی از مکان‌هایی بودیم که برای خودروهای برقی مورد استفاده قرار می‌گرفتیم. ما در واقع شاهد بودیم که چندین تولیدکننده آسیایی به دلیل ایجاد انگیزه، وسایل نقلیه خود را در این منطقه عرضه کردند، که منجر به افزایش فروش در مدل‌های EV موجود در اینجا شد. امروزه، دوره‌های انتظار در حدود هشت ماه است، بنابراین به نظر می‌رسد این استراتژی توانسته به موفقیت در پذیرش گسترده در یک دوره زمانی کوتاه منجر شود.»

بهای پیشرفت

یک مطالعه اخیر توسط Continental Tires نشان داد که بسیاری از مشتریان خودرو نگران این هستند که همه این فناوری جدید قیمت آنها را از بازار خودروهای جدید خارج کند. این اعداد و ارقام معضلی را برای خودروسازان ایجاد می کند، زیرا هزینه همیشه یک نقطه تماس اصلی در خرید مشتری بوده است. از سوی دیگر، افزایش تورم عوارض جانبی جالبی ایجاد می‌کند که برخی از آنها ممکن است منجر به تحولات عمده در صنعت شود. بحران انرژی فعلی شروع به گرانی خودروهای تولید شده در آلمان، بریتانیا و سایر بخش‌های اروپا در مقایسه با خودروهای آسیای شرقی و ایالات متحده کرده است، جایی که گاز شیل به کاهش قیمت‌ها کمک می‌کند. این امر باعث می شود که نگاه ها به سایر نقاط جهان تغییر کند.

بارتلت راولینگز می‌گوید: «تولیدکنندگان زیادی در حال بررسی انتقال تولید به خارج از اتحادیه اروپا و بریتانیا هستند. برندهای خاور دور مانند کیا و هیوندای که قبل از کووید-19 برندهای خاص در بریتانیا بودند، شروع به افزایش سهم بازار کرده‌اند. در نهایت، این موضوع برای صنعت خوب است، صنعتی که همیشه به یک تغییر نیاز دارد و به خوبی به چالش ها از طریق نوآوری پاسخ می دهد.

5fc9a2e79903ffbcfe3924c4336550f2

تکامل ایمنی خودرو

این امر اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد، اما ایمنی خودرو از دهه 90 با سرعت ثابتی در حال توسعه است. خودروهای امروزی در حال حاضر کاملاً پیچیده هستند و دارای ویژگی هایی مانند سیستم های ترمز پیش بینی کننده، دوربین ها، هشدارهای خروج از خط و کنترل الکترونیکی پایداری هستند. آینده دارای پیشرفت های امیدوارکننده تری است که بسیاری از آنها از خود مصرف کنندگان الهام گرفته شده است. وارد می‌گوید: «امروزه، مشتریان در ایالات متحده هنگام تصمیم‌گیری برای خرید خودرو، بر رتبه‌بندی ایمنی خودرو تأکید زیادی دارند. این ویژگی های پیشرفته فقط برای مدل های لوکس نخواهد بود. آنها استاندارد خواهند شد. این روند مهمی است که ما باید آن را رصد کنیم، زیرا بر OEM ها و تامین کنندگان آنها فشار می آورد تا بتوانند تمام قطعات و سیستم های مورد نیاز خود را تحویل دهند.

در اتحادیه اروپا، تولیدکنندگان شروع به استفاده از فناوری‌هایی کرده‌اند که برای رانندگی خودکار بکار می‌روند و آن‌ها را در محصولات خود به کار می‌برند. خودروهای هوشمند می‌توانند به یکدیگر هشدار دهند که در نزدیکی یکدیگر هستند.

بارتلت راولینگز می‌گوید: «این کمی شبیه به انواع کابل‌های شارژ تلفن‌های همراه است. “اگر هر سازنده تصمیم بگیرد مسیر خود را طی کند، هیچ یک از خودروها با یکدیگر صحبت نمی کنند. بنابراین، من فکر می‌کنم که آن‌ها تلاش می‌کنند به نقطه‌ای برسند که در مورد نحوه عملکرد آن فناوری و نحوه تعامل خودروها با یکدیگر اتفاق نظر وجود داشته باشد.

وسایل نقلیه مدرن نیاز به اتصال دائمی دارند و همانطور که از تلفن های هوشمند خود آموخته ایم، این نوع دسترسی هزینه دارد. خودروهای آینده بیش از هر زمان دیگری داده‌های رانندگان خود را جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و به اشتراک خواهند گذاشت و این نگرانی‌هایی را در مورد حریم خصوصی و امنیت سایبری ایجاد می‌کند.

بارتلت-راولینگز می‌گوید: «در حال حاضر اتصال خودرو نشان داده است که امنیت لازم را که در سایر دستگاه‌های «هوشمند» مشاهده می‌کنیم، ندارد.

“یک بررسی که اخیرا توسط وب سایت مصرف کننده بریتانیایی انجام شده، Which، نشان داد که می توان در حدود پانزده ثانیه به سیستم‌های خودرو دسترسی پیدا کرد. البته این امر نتایج خطرناکی را در پی خواهد داشت، اگر یک هکر تصمیم به دسترسی از راه دور به خودرو و دسترسی به دستگاه‌های ایمنی حیاتی یا حتی حذف آن‌ها بگیرد.”

همانطور که داده‌ها فشرده‌تر و شخصی‌تر می‌شوند، از طریق اتوماسیون و اتصال خودروها، خطرات داده برای مصرف‌کنندگان افزایش می‌یابد. همه چیز از مکان راننده گرفته تا جزئیات تماس در یک سرور در جایی ذخیره می شود و مانند همه فناوری ها، سرورها در برابر حمله آسیب پذیر هستند. این مسئله معمایی را برای سازندگان خودرو ایجاد می‌کند: آنها می‌توانند هزینه ی زیادی را برای حل مسائل امنیتی پیرامون فناوری خودرو صرف کنند، یا به سادگی می‌توانند پروژه‌های پیشرفته‌تر خودران را کنار بگذارند تا زمانی که ابتدا موانع EV را برطرف کنند. برای اکثر تولیدکنندگان، پاسخ ساده است. بارتلت-راولینگز می‌گوید: «اگر شما داده‌هایی را در مورد افرادی نگهداری می‌کنید که برای مثال، مکان‌های آنها را شناسایی می‌کند، باید مسئولیت مناسبی در قبال آن بپذیرید». «تا زمانی که OEM ها نتوانند اصول اولیه را در ناوگان فعلی خود به دست آورند، ممکن است وسایل نقلیه خودران مجبور به استفاده از پشتیبان شوند. در نهایت، این وظیفه بر دوش OEM ها خواهد بود تا اطلاعات راننده را ایمن کنند و مطمئن شوند وسایل نقلیه آنها حداقل الزامات امنیتی اولیه را برآورده می کنند.

و در پایان…

آینده خودرو خوش بینانه به نظر می رسد، با این حال چالش هایی وجود خواهد داشت. تداوم انعطاف‌پذیری صنعت حیاتی خواهد بود و تولیدکنندگان باید همزمان برای آینده نوآوری داشته باشند و در عین حال واکنش نشان دهند و با چالش‌های امروزی سازگار شوند. سرعت پیشرفت‌های فناوری، صنعت را به چالش می‌کشد تا به طور کامل از شتاب حرکت کند و به خدمت به مصرف‌کنندگان و مشتریان خود ادامه دهد. نرخ توسعه فناوری چالشی برای صنعت خواهد بود تا بتواند به طور کامل از شتاب و تلاش خود استفاده کند و همچنان به مصرف‌کنندگان و مشتریان خود خدمت کند. ما شاهد تکرار تاریخ یک بار دیگر در صنعتی هستیم که دائماً خود را بازسازی می‌کند؛ با زمان‌های جذاب و شاید با هدف‌گرایی بیشتر در پیشرو…

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian