محصولات

اطلاعات تماس

1x 1

پمپ بنزین یا ایستگاه شارژ؟

 

روزنامه «واشنگتن پست» در جدیدترین مقاله‌  خود تلاش کرده است به این سوال پاسخ دهد. آن‌ها در تحقیقی تازه ۵۰ ایالت آمریکا را موردبررسی قرار داده‌اند.

مساله آنجا آغاز می‌شود که خریدار برای انتخاب محصول مناسب با گزینه‌های گوناگون روبه‌رو می‌شود؛ گزینه‌هایی که درباره آن‌ها اطلاعات کافی ندارد.

مایکل کورن که به‌عنوان نویسنده بخش تغییرات اقلیمی در این رسانه فعالیت می‌کند، درباره این موضوع شفاف‌سازی کرده است.

او در بخشی مقاله خود می‌گوید: «ممکن است هیچ‌گاه نفهمیم شارژ کردن یک خودرو برقی واقعا چقدر هزینه می‌برد. ممکن است این موضوع چندان مهم نباشد. برای یک راننده در ایالات‌متحده شارژ دوباره خودرو برقی به‌طور رایج ارزان‌تر تمام می‌شود. با افزایش ظرفیت انرژی تجدیدپذیر، این هزینه کاهش بیشتری را هم تجربه خواهد کرد و بازدهی خودرو و وسایل‌نقلیه افزایش خواهد یافت.»

او برای اینکه منظور خود را به درستی برساند، چند سفر جاده‌ای تابستانه و خیالی را توصیف می‌کند. او می‌تواند میانگین نرخ هر گالن بنزین را به‌خوبی بیان کند اما این کار برای شارژ برقی دشوار است. زیرا نرخ یادشده نه‌تنها در هر ایالت متفاوت است بلکه به ساعت روز و نرخ خروجی برق شارژر هم بستگی دارد.

مالکان خودروهای برقی ممکن است در خانه و محل کارشان از شارژ عادی استفاده کرده باشند اما در سفرهایشان از شارژ سطح بالا سریع استفاده کنند. کورن سفر خود را در یک مسیر ۶۵۲ کیلومتری از سان‌فرانسیسکو تا دیزنی‌لند با یک دستگاه فورد F-150 و نمونه برقی آن یعنی لایتنینگ فرض کرده است. F-150 لایتنینگ با اختلاف بسیار کمی برنده داستان بوده است.

او در ادامه می‌نویسد: «ذخیره هزینه در حالت استفاده از خودرو برقی کم است چراکه در مسیر از شارژرهای سریع استفاده می‌کنیم که سه یا چهار برابر از شارژ خودرو در خانه گران‌تر هستند. اگر با فورد لایتنینگ به خانه برگردم ۱۴ دلار بیشتر پول در دست خواهم داشت. این ۱۴ دلار در نمونه بنزینی مصرف می‌شد.»

برخی معتقدند هزینه‌های شارژ برقی، پول باقیمانده از خرید ارزان‌تر خودرو برقی را از چنگ خریدار خارج می‌کند. این مقاله به‌طور کلی سعی دارد این افراد را متقاعد کند.

کورن می‌نویسد: «تنها محاسبه هزینه سوخت بنزینی و برقی و مقایسه آن‌ها ممکن است گمراه‌کننده باشد. هزینه شارژ از ایالت به ایالت متفاوت است و هرکس ممکن است به‌شکلی متفاوت خودرویش را شارژ کند. مالیات جاده‌ای، تخفیف‌ها و راندمان باتری همه‌ عوامل موثری در تعیین هزینه نهایی هستند.»

کورن با محاسبات خود نشان می‌دهد در هر ۵۰ ایالت کشور آمریکا تا پایان روز، هزینه شارژ مجدد خودرو کمتر از بنزین زدن به نمونه درون‌سوز است. این تفاوت هزینه برای کسانی که در نواحی شمالی غربی و ساحلی زندگی می‌کنند از مناطق دیگر بیشتر است چراکه هزینه سوخت فسیلی در این مناطق بیشتر و هزینه شارژ برقی در آنجا کمتر است.

او می‌گوید حتی اگر هزینه شارژ خودرو بیشتر باشد هم باز خرید یک خودرو برقی به‌صرفه‌تر خواهد بود؛ به‌ویژه اگر از شارژرهای خانگی استفاده کنید. این مقاله که باتوجه به ماهیت نویسنده آن نتیجه‌ای نسبتا پیش‌بینی‌شده ارائه می‌کند، به مسائل دیگری هم می‌پردازد. خواننده آگاه می‌داند بحث پیرامون انتخاب ارزان‌تر هنوز ادامه دارد.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian