محصولات

اطلاعات تماس

The best selling electric cars of 2022

پرفروش‌ترین خودروهای برقی ۲۰۲۲ | برتری کامل برای تسلا!

 

پس از ماه ها تحقیق و جمع آوری داده های مختلف، بالاخره آمار پرفروش ترین خودروهای برقی سال 2022 منتشر شد. برخی از نتایج به‌دست‌آمده مطابق انتظار بود، اما برخی نیز شگفت‌انگیز هستند و ممکن است نوید تغییرات قابل‌توجهی را در آینده بدهند.

همانطور که انتظار داشتیم تسلا مدل Y مزیتی بی چون و چرا در بازار خودروهای برقی دارد و حتی با پشت سر گذاشتن مدل 3 به پرفروش ترین خودروی برقی سال 2022 تبدیل شده است.این SUV کوچک وارد خانه بیش از 747000 مشتری جدید شده است که نشان می دهد نسبت به مدت مشابه سال قبل 91 درصد رشد داشته است. 44 درصد از کل فروش مدل Y در چین شامل هنگ کنگ و تایوان است و آمریکا و کانادا نیز 34 درصد از فروش این خودرو را به خود اختصاص داده اند.

TopGear Tesla Model Y 003

19 درصد از مدل های تولیدی Y به اروپا رفته اند که نشان دهنده رشد 416 درصدی است. فروش این خودرو در جنوب آسیا و منطقه اقیانوس آرام به 13400 دستگاه رسیده است و خریداران ژاپنی و کره ای نیز 9600 دستگاه از SUV الکتریکی تسلا را انتخاب کرده اند. عملکرد تسلا در بازار خودروهای برقی مشابه کاری است که تویوتا در بازار خودروهای احتراق داخلی انجام می دهد. ژاپنی ها دو نماینده در جایگاه پرفروش ترین خودروهای جهان دارند و دو نماینده از تسلا در بازار پرفروش ترین خودروهای برقی به چشم می خورد.

پس از مدل Y، مدل ۳ جایگاه پرفروش‌ترین خودروی برقی سال ۲۰۲۲ را با فروش بیش از ۴۸۲ هزار دستگاهی به خود اختصاص داده است. آمریکا و کانادا سهم ۴۷ درصدی از فروش کلی این خودرو داشته‌اند درحالی‌که سهم چین (شامل هنگ‌کنگ و تایوان) و اروپا به ۲۸ و ۱۹ درصد می‌رسد. برخلاف مدل Y فروش مدل ۳ افت ۳ درصدی را نشان می‌دهد که یکی از دلایل آن افزایش محبوبیت شاسی‌بلند تسلاست. این دو خودرو ۹۵ درصد کل فروش جهانی تسلا در سال ۲۰۲۲ را تشکیل داده‌اند.

2023 Tesla Model 3 6

اما جایگاه سوم به وولینگ هنگ گوانگ مینی برقی می‌رسد. این میکرو کار در چین به سمبل خودروهای برقی اقتصادی تبدیل شده و  به خانه ۴۴۳,۴۰۰ نفر راه یافته است بنابراین فاصله زیادی با تسلا مدل ۳ ندارد. بخشی از محبوبیت مینی برقی به قیمت آن مربوط می‌شود هرچند بسیاری از مشتریان چینی آن را گزینه‌ای ایده آل برای ترددهای شهری می‌دانند.

سرمایه‌گذاری سنگین بر خودروهای کوچک برقی در چین تازه آغاز شده و انتظار می‌رود در سال‌های آینده رونق بیشتری بگیرد. این خودروهای ارزان‌قیمت، جذاب و رقابتی می‌توانند تنها انتخاب برای افرادی باشند که خودرویی مناسب در سال‌های پیش رو می‌خواهند. چین برخلاف اروپا آماده پذیرایی از چنین محصولاتی است.

Wuling Hongguang Mini EV 0

Wuling Hongguang Mini111

پرفروش ترین خودروهای برقی دنیا در سال ۲۰۲۲

هنگ گوانگ تنها خودرویی نیست که در این رده‌بندی می‌درخشد. بی وای دی دلفین به عنوان خودرویی کوچک و جالب در کلاس B فروش حدود ۲۰۰ هزار دستگاهی داشته است. دلفین پتانسیل فروش بیشتری نسبت به مینی برقی در بازارهای خارجی دارد و همین موضوع درباره بی وای دی یوان پلاس یا آتو ۳ نیز صادق است. شاسی‌بلند کامپکت و برقی بی وای دی در برخی بازارها سریعاً محبوبیت خود را بالا برده و شاید در آینده حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

 

اما وضعیت خودروهای برقی اروپایی چگونه است؟ فولکس واگن ID.4 با فروش 53 درصدی به 175600 دستگاه، محبوب ترین خودروی الکتریکی اروپا در سال 2022 است. سهم چین (شامل هنگ کنگ و تایوان)، اروپا، آمریکا و کانادا از فروش این خودرو به ترتیب 47، 39 و 13 درصد بوده است.

987 2

پرفروش ترین خودروهای برقی اروپایی در سال ۲۰۲۲

 با بررسی بیشتر این لیست به فولکس واگن ID.3 و فروش 77900 دستگاهی می رسیم که رشد 4 درصدی را نشان می دهد. 68 درصد از فروش این خودرو در اروپا به ثبت رسیده است. فیات 500 همچنین سومین خودروی الکتریکی پرفروش اروپا است و پس از آن BMW iX3، Polestar 2، Skoda Eniac، Dacia Spring، Peugeot 208، Mini Hatchback و Volvo XC40 قرار دارند. به طور کلی باید گفت که خودروهای برقی اروپایی از نظر فروش به سطح تسلا و برخی برندهای چینی نمی رسند و این زنگ خطری برای کل صنعت خودروسازی اروپاست.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian