Skip to content Skip to footer

پرداخت دیرهنگام عوارض آزادراهی جریمه دارد؟

 

 

قوانین پرداخت عوارض چقدر تغییر کرده‌اند؟

پرداخت عوارضی در کشور ما به سمت الکترونیکی‌ شدن درحال حرکت است. این یعنی دیگر نیاز نیست همانند سابق در صف‌های طولانی و طاقت‌فرسای گیت منتظر نوبت‌مان باشیم و سپس عوارض را پرداخت کنیم. روش‌های جدید به ما کمک می‌کنند تا سریع رد شویم و عوارض را بعدا پرداخت کنیم.

اما خب این قوانین جدید سخت‌گیری‌های جدید خودش را هم دارد. این سخت‌گیری‌ها به این منظور است تا کسی نتواند قوانین را دور بزند. برای نمونه افرادی که در این زمینه خلافی داشته باشند برخی از خدمات بیمه‌ای را از دست می‌دهند. اما این مورد تنها یک نمونه بود.

برای پرداخت عوارض آزادراهی چقدر زمان داریم؟

در قوانین جدید پرداخت عوارض دیگر لازم نیست در صف‌های طولانی برای پرداخت عوارض منتظر بود. شما پس از گذر از گیت عوارضی فرصت خواهید داشت تا عوارض مربوط را پرداخت کنید. در ابتدای اجرای این شرایط شما پس از عبور از گیت یک پیامکی مبنی بر وظیفه پرداخت عوارض دریافت می‌کردید.

اگر برای 24 ساعت این پیام را نادیده می‌گرفتید و پرداخت شما انجام نمی‌شد، پیامک دوم ارسال می‌شد. تا 48 ساعت بعدی شما 2 پیامک دیگر از طرف پلیس دریافت می‌کردید که در آن تاکید‌ می‌شد باید عوارض شما پرداخت شود.

پس از این تاریخ عدم پرداخت شما در سیستم ثبت و جریمه 30هزار تومانی به‌سبب عدم انجام وظیفه برای‌تان منظور می‌شد. به‌ درخواست مردم این سیستم بازنگری شد. بسیاری اظهار بی‌اطلاعی کردند و مهلت پرداخت را نیز کم دانستند. به همین سبب مهلت پرداخت تا 15 روز افزایش پیدا کرد و شرایط جریمه هم تغییر یافت.

درصورت عدم پرداخت عوارض، جریمه آن چگونه محاسبه می‌شود؟

بسیاری از این موضوع اطلاع ندارند اما در قوانین جدید عدم پرداخت عوارض برای شما نه تنها جریمه خواهد داشت، بلکه در خلافی خودرو نیز ثبت خواهد شد. این جریمه همانند قوانین قبلی دیگر یک مبلغ مشخص و ثابت نیست.

این مبلغ می‌تواند به‌صورت پلکانی افزایش یابد و روزبه‌روز خلافی شما را سنگین‌تر کند. این افزایش پلکانی از 15 روز اعمال خواهد شد. جریمه خودرو سواری و وانت 40هزار تومان مشخص شده اما پس از 15 روز درصورت عدم پرداخت درصدی به کل مبلغ جریمه افزوده خواهد شد.

این یعنی اگر برای مدت طولانی این جریمه را نادیده بگیرید با یک جریمه بسیار سنگین روبه‌رو می‌شوید. با قوانین جدید بسیاری از رانندگان به‌دنبال روشی هستند تا بتوانند از طریق آن روش پرداخت ساده‌تری را پیش بگیرند.

 

Leave a comment

0.0/5