محصولات

اطلاعات تماس

پمپ

واتر پمپ چیست؟

 

موتور یک وسیله نقلیه باید در دمای مشخص و تنظیم شده کار کند. این دمای خاص باید همیشه حفظ شود، در غیر این صورت موتور می تواند کار نکند و از راه اندازی امتناع کند.

واتر پمپ آب نقش مهمی در سلامت عملکرد موتور دارد. این پمپ میزان مبرد یا مایع خنک کننده وارد شده به موتور خودرو را تنظیم می کند. وظیفه پمپ آب این است که به طور مداوم موتور را با مایع تازه و خنک در رادیاتور تغذیه می کند تا موتور بتواند به درستی کار کند.

اما در صورت فرسوده شدن واترپمپ و انجام تنظیمات نادرست، موتور خودرو قادر به دریافت مقدار مناسب مایع خنک کننده نیست و در نتیجه گرم می شود. در اینجا مهم نیست که خنک کننده آب در موتور چگونه کار می کند. اگر آب نباشد، موتور نمی تواند زنده بماند. بنابراین عملکرد صحیح واترپمپ در خودرو حیاتی است.

نشتی مایع خنک‌کننده

واتر پمپ از تعدادی واشر یا همان گسکت تشکیل شده تا این اطمینان حاصل شود که مایع خنک‌کننده در جای خود به درستی آب‌بندی شده و از ریزش آن ممانعت به عمل می‌آید. با این وجود،در مواقعی این واشرها می‌توانند رو به تحلیل رفته و کیفیت اولیه خود را از دست بدهند،در نتیجه کاملاً غیرقابل استفاده شوند. خرابی واشرها موجب نشتی مایع خنک‌کننده از بخش زیرین واتر پمپ می‌شود. اگر شما شاهد جمع شدن حجم محسوسی از آب در بخش‌های جلو و عقب خودرو خود هستید، احتمالاً با یک واتر پمپ معیوب مواجه شدید که نیاز به بازدید از طرف تعمیرکار دارد.

شل شدن پولی تسمه واتر پمپ

یک جایگاه تسمه در نزدیکی واتر پمپ وجود دارد که به پیشرانه خودرو وصل شده است. اگر واتر پمپ معیوب شود، از این تسمه صدای زوزه عجیب و غریبی شنیده می‌شود، برخی مواقع این صدا نیز شبیه جیر جیر است. علت شل شدن این تسمه هم به دلیل فرسودگی برینگ واتر پمپ است. اگر چنین اتفاقی برای شما رویداد بهتر است که کل واتر پمپ را از نو تعویض نمایید تا این‌که تنها به تعمیر آن اکتفاء کنید.

حرارت اضافی در پیشرانه خودرو

وظیفه اولیه واتر پمپ این است که پیشرانه خودرو را با میزان مناسبی از سیال خنک دائماً تغذیه کند. در این بین، چنانچه واتر پمپ دچار خرابی شود شما شاهد بالا رفتن عقربه حرارت‌سنج در داشبورد خودرویتان خواهید بود. بالا رفتن دمای پیشرانه می‌تواند ناشی از دلایل متعددی همچون خرابی ترموستات یا اتصال کوتاه الکتریسیته در سامانه برق خودرو نیز باشد، اما با این وجود، شما باید به طور دائم به بازدید و بررسی واتر پمپ در خودرویتان به وسیله یک مکانیک مطمئن و حرفه‌ای اقدام کنید. در غیر این صورت، شما شاهد دمای اضافی در واشر سر سیلندر و پیستون‌های پیشرانه خودرویتان خواهید بود که تمامی این عوامل در نهایت می‌توانند به کاهش توان پیشرانه خودروی منجر شوند.

دود سفید از رادیاتور

بلند شدن دود سفید از رادیاتور خودرویتان می‌تواند به معنای نشتی از واتر پمپ آن باشد. نشر بخار آب از رادیاتور از حرارت اضافی پیشرانه ناشی می‌شود و این قضیه زمانی اتفاق می‌افتد که واتر پمپ نتواند وظیفه روتین خود را به درستی انجام دهد. در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شدید، بهتر آن است که در مکانی مطمئن ایستاده و رانندگی را متوقف کنید. سپس صبر نموده تا مایع درون پیشرانه خنک شود و بعد سعی کنید خودرویتان را به نخستین تعمیرگاه برای رفع این مشکل منتقل کنید.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian