محصولات

اطلاعات تماس

ترمز خودرو 55

هنگام بریدن ترمز ماشین چه کاری انجام دهیم؟!

 

حفظ آرامش و خونسردی

اولین و مهمترین گام در مقابله با خرابی ترمز خودرو، حفظ خونسردی و آرامش خود است. اگر راننده در چنین مواقعی آرامش خود را از دست بدهد، قطعاً نمی تواند از راهکارهای موثر برای کنترل خودرو استفاده کند و احتمال تصادف بیش از پیش افزایش می یابد.

بنابراین بهتر است بدانید که با دست‌پاچه شدن و ترسیدن بیش‌ازحد نه‌ تنها کاری از پیش نمی‌رود بلکه با حفظ نسبی خونسردی باید به انجام راهکارهایی پرداخت که در ادامه ذکر کرده‌ایم.

پدال ترمز را فشار داده و وضعیت آن را بررسی کنید

اگر بعد از فشار دادن پدال ترمز متوجه شدید که پدال خیلی نرم شده است، ممکن است روغن ترمز تخلیه شده باشد یا مقدار کمی از آن باقی مانده باشد. در این حالت، بهتر است پدال گاز را چندین بار فشار دهید. زیرا ممکن است همچنان مقداری روغن در سیستم باقی بماند و به این ترتیب نیروی لازم برای کاهش سرعت خودرو ایجاد شود.

اما اگر پدال سفت است، بررسی کنید که چیزی زیر پدال گیر نکرده باشد. بهتر است مسافر دیگر این کار را انجام دهد و راننده روی جاده تمرکز کند.

معکوس کشیدن و حرکت محتاطانه به سمت راست جاده

اگر ماشین شما کروز کنترل دارد، ابتدا حتما آن را خاموش کنید و ماشین را از حالت کروز و سرعت ثابت خارج کنید. سپس در خودروهای مجهز به گیربکس دستی باید با کشیدن دنده ها به سمت عقب و سنگین شدن آن ها، سرعت خودرو را مرحله به مرحله کاهش دهید. در خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک ابتدا دنده را در حالت تیپ ترونیک یا تعویض دستی قرار دهید و سپس مرحله به مرحله ضریب دنده را افزایش دهید. توجه داشته باشید که نباید به یکباره از دنده های سبک به دنده های خیلی سنگین بروید. زیرا در این صورت احتمال بهم خوردن تعادل خودرو و سخت شدن کنترل آن و افزایش احتمال تصادف وجود دارد.

 

از ترمز دستی استفاده کنید

ترمز دستی با درگیر شدن چرخ های عقب را می توان گزینه مناسبی برای کاهش سرعت خودرو دانست. البته باید مراقب باشید که ترمز دستی را به آرامی بکشید تا چرخ های عقب یکباره قفل نشوند. زیرا در این صورت احتمال تصادف و تعادل خودرو بسیار زیاد خواهد بود. سعی کنید ترمز دستی را تا جایی بکشید که چرخ های عقب با لنت ها درگیر شوند اما کاملاً قفل نشده باشند. در این حالت ترمز دستی را نگه دارید تا سرعت خودرو به تدریج کاهش یابد.

از شانه های خاکی و موانع طبیعی استفاده کنید

اگر هیچ یک از راهکارهای بالا برای کاهش سرعت خودرو راه حلی نیست، بهتر است جاده آسفالت را ترک کرده و به سمت شانه خاکی حرکت کنید. در این حالت اصطکاک چرخ ها با سطح زمین افزایش می یابد و خودرو با سهولت بیشتری متوقف می شود. البته باید مواظب باشید که روی شانه خاکی هیچ گونه مانع یا ارتفاع تیز نباشد تا در اثر برخورد با آنها تصادفی پیش نیاید. همچنین موانع طبیعی مانند چمن ها، درختچه های کوچک و بوته ها می توانند سرعت خودرو را افزایش داده و آن را متوقف کنند.

اگر در جاده ها و گردنه های کوهستانی ترمز برید، ابتدا باید به جاده توجه کامل داشته باشید و خودرو را طوری کنترل کنید که به سمت دره حرکت نکنید. اگر امکان دنده عقب، کشیدن دستی و غیره را ندارید یا اگر این موارد به خوبی به شرایط پاسخ نمی دهد، باید از دیواره کوه یا تپه های اطراف برای توقف خودرو استفاده کنید. در این حالت با احتیاط کامل به‌تدریج بدنه اتومبیل را به صورت مایل به دیواره کوه یا تپه مماس کنید تا از سرعت خودرو کاسته شود. واضح است که چنین کاری می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد اما اگر چاره‌ای نبود، بهتر است آن را جهت متوقف کردن خودرو انجام دهید.

از موانع مصنوعی جاده برای تصادف کنترل شده استفاده کنید

اگر شرایط به گونه ای بود که جز با تصادف نمی شد سرعت خودرو را کاهش داد، بهتر است از موانع مصنوعی که معمولا در جاده ها هستند استفاده کنید. به عنوان مثال، بشکه های آب یا پر از ماسه که معمولا در جاده ها یافت می شوند، گزینه مناسبی هستند. همچنین میزهای کنار جاده برای کاهش سرعت خودرو با سایش کناره لاستیک ها مناسب است.

 

استفاده از وسایل نقلیه روبرو و انجام یک تصادف کنترل شده

مسلم است که این فکر اصلاً امن و عاقلانه نیست. اما گاهی اوقات کار دیگری جز تصادف با ماشین جلویی نمی توانید انجام دهید. در این مواقع بهتر است از خودروهایی با سرعت تقریباً همسان خود استفاده کنید و خودروی خود را به سمت عقب آنها برانید تا با خودروی مقابل تصادف نسبتاً آرام داشته باشید و بتوانید با استفاده از ترمز خودروی خود را متوقف کنید.

دلیل بریدن ترمز خودرو

معمولاً ترمز خودرو به دلیل نشت و تخلیه روغن ترمز رخ می دهد. همچنین خرابی پمپ ترمز یا صاف شدن لنت ها نیز می تواند دلیل عملکرد نادرست ترمز خودرو باشد. توصیه می کنیم به طور دوره ای تمام اجزای سیستم ترمز را توسط مکانیک حرفه ای بررسی کنید و در صورت وجود نقص آن را تعمیر کنید تا خطر ترمز خودرو به حداقل برسد.

اگرچه قطع ترمز خودرو در ابتدا بسیار ترسناک و استرس زا به نظر می رسد، اما با انجام مواردی که در بالا ذکر شد می توانید از خطرات بزرگ جلوگیری کنید و خودرو را با خیال راحت در کنار جاده متوقف کنید.

 

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian