محصولات

اطلاعات تماس

یدکی خودرو

نگاهی به عملکرد کروز در داخلی سازی قطعات خودرو

 

 

شرکت کروز به عنوان یکی از قطعه سازان پیشرو در کشور، در سال های اخیر تلاش های زیادی برای داخلی سازی قطعات و تولید قطعات یدکی با کیفیت برای استفاده خودروسازان و عموم مردم انجام داده است. در جریان برگزاری نمایشگاه بین المللی قطعات خودرو در تهران، مدیران ارشد کروز در نشستی خبری به تشریح اقدامات کروز و همچنین تاثیر این شرکت در بازار قطعات یدکی خودرو پرداختند.

مدیر واحد ارتباطات کروز در ابتدای این نشست خبری با انتقاد از وضعیت حاکم بر بازار خودرو گفت: قیمت گذاری اجباری و بدعت های اقتصادی به کل صنعت خودرو آسیب می زند و قطعه سازان و کروز نیز از این آسیب ها مصون نیستند.

مجتبی نظری با تاکید بر اینکه نمی توان جایگاه کروز را در صنعت قطعه سازی ایران نادیده گرفت، ادامه داد: کروز بیش از 14 هزار نفر پرسنل دارد و نمی توان اهمیت این قشر را در ایجاد اشتغال نادیده گرفت. وی در این خصوص خاطرنشان کرد: کروز به سرعت در حال توسعه است و هم اکنون با سه سایت قطعه تولید می کند و این شرکت قصد دارد تا 70 درصد قطعات خودرو را در برنامه توسعه خود داخلی سازی کند.

نظری همچنین در مورد حمایت کروز از کارگاه های تولیدی کوچک و برنامه خودکفایی این شرکت صحبت کرد. وی بیان کرد: در این نمایشگاه برخی از دستاوردهای واحد خودکفایی در سال 1401 گزارش شده است. جلوگیری از خروج 6 میلیون یورویی و وارد کردن صدها کارگاه تولیدی کوچک به چرخه کم ارزش و تامین قطعات تنها بخشی از نتایج این واحد است که مورد توجه بازدیدکنندگان، سیاستگذاران اقتصادی و صنعتی و … قرار گرفت. خودکفایی واحد در شرکت کروز نشان از روحیه انحصار ستیزی این شرکت دارد چرا که سیاست کروز حمایت از واحدهای قطعه سازی است و سعی در قرار دادن آنها در زنجیره تولید دارد.

وی همچنین در قسمت پایانی سخنان خود مدعی شد که به دلیل مشکلات مالی ناشی از قیمت گذاری اجباری و کاهش هزینه، شرکت های خودروسازی قطعات با کیفیت پایین تری را به شرکت های قطعه سازی سفارش می دهند. با این حال کروز از نظر کیفیت قطعه از خط قرمز خود عبور نمی کند.

 

احیای صنایع توسط صنعت قطعه سازی

در ادامه نشست خبری، نوبت به مدیر فروش کروز پلاس رسید تا در مورد نیاز های مصرف کنندگان صحبت کند. وی گفت: مصرف کننده نهایی تمایل دارد از قطعات اصلی استفاده کند و ما در کروز پلاس تامین کننده این نیاز مشتریان هستیم. کروز به عنوان تولید کننده، در تامین مواد اولیه با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند. تمام زنجیره مواد اولیه در داخل کشور تامین نمی‌شود و ما به واردات محصول نیاز داریم.

امیر قریب در ادامه سخنان خود اظهار کرد: صنعت قطعه سازی یک صنعت فراگیر است که رشد و بقا آن می‌تواند مجموعه‌ای از دیگر صنایع را حفظ و احیا کند. نباید نگاهی نقطه‌ای به این صنعت داشت بلکه باید آن را در مجموعه‌ای بزرگتر از صنایع و تامین کننده‌ها دانست. در همین رابطه می‌توان گفت کروز پلاس از مجموعه‌های کروز است که ماموریت تامین قطعات خدمات پس از فروش را بر عهده دارد.

 

ساخت مولتی مدیا و رادار نقطه کور توسط کروز

رئیس واحد تحقیق و نوآوری شرکت کروز در این نشست خبری از پیشرفت های این شرکت در تولید ایربگ، رادار نقطه کور و سیستم مولتی مدیا صحبت کرد. حسین زاده در این رابطه افزود: کروز موفق به ساخت مالتی مدیا سازگار با تلفن همراه سیستم اندروید و IOS شده است. همینطور رادارهای تشخیص نقطه کور خودروها نیز به مرحله قابل قبولی رسیده و به زودی وارد بازار خواهد شد.

ساخت صندلی با کیفیت جهانی توسط مادآریا

نور افشار، مدیر فروش شرکت مادآریا از زیر مجموعه های کروز نیز مدعی تولید صندلی هایی با کیفیت در سطح جهانی شد. وی با بیان اینکه صندلی قطعه حساسی بوده و ارتباط مستقیم با رضایتمندی مصرف کننده از خودرو دارد گفت: همین دلیل خودروسازان با حساسیت زیادی با سازندگان صندلی وارد مذاکره می‌شوند و حتی برخی خودروسازان صندلی را وارد می‌کنند.

نور افشار در ادامه گفت: اما شرکت ماد آریا جسارت ورود به این عرصه را داشت و اکنون تولید کننده صندلی خودروهای دیگنیتی، فیدلیتی و… است. وی در همین رابطه افزود: شرکت کروز پروژه‌های خود را در سطح استانداردهای جهانی انجام می‌دهد. برخلاف گذشته، امروزه صندلی‌های خودرو پیچیده شده‌اند و دارای موتور، ایربگ و گرمکن هستند که ساخت آن را پیچیده می‌کند. به همین دلیل ساخت این قطعه به دانش و مهارت بالایی نیازمند است. وی در خصوص ارزش داخلی سازی صندلی در قیمت خودرو گفت: سهم صندلی از قیمت خودرو ۴ تا ۵ درصد است.

تامین امنیت شغلی 21 هزار نفر توسط واحد خودکفایی کروز

در انتهای نشست خبری نوبت به مهدی کاکه، رئیس واحد خودکفایی کروز که در سال 1391 با هدف داخلی سازی قطعات خودرو ایجاد شد رسید.

کاکه در خصوص تعامل کروز با قطعه سازان کوچک گفت: هدف واحد خودکفایی شناسایی ظرفیت‌های تامین کننده‌ها است و این مجموعه با جداقل ۳۰۵ واحد تولیدی ارتباط دارد که حدود ۲۱ هزار نفر در این شرکت‌ها مشغول به کار هستند. واحد خودکفایی در واقع چرخ تولید این واحدهای کوچک را به گردش درآورده و مانع از افول این واحدهای تولیدی شده است.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian