محصولات

اطلاعات تماس

family driving in van on a family road trip

نکاتی در مورد سفر تابستانی با ماشین

 

سفر تابستانی با خودرو مستلزم رعایت نکات مختلفی است که در صورت انجام آنها می‌توان از یک مسافرت دلنشین و خاطره‌انگیز لذت برد. در زیر به مهم‌ترین نکات سفر در تابستان با ماشین اشاره شده است.

انتخاب ماشین مناسب

اگر می توانید ماشینی را برای سفر خود انتخاب کنید که مناسب جاده های سفر شما باشد. برای مثال اگر قصد دارید به طبیعت گردی بروید، در کوهستان رانندگی کنید و بیشتر در جاده های خاکی سفر کنید، یک ماشین آفرود بهتر می تواند نیاز شما را در این سفر برآورده کند. اما می دانیم که این امکان برای بسیاری از رانندگان ایرانی فراهم نیست. بنابراین بهتر است در عوض مسیرهایی را انتخاب کنید که خودروی شما به دور از تحمل فشار مضاعف حرکت کند و شما را با ایمنی و سلامت کامل به مقصد برساند.

چکاپ ماشین

چک کردن ماشین قبل از سفر یکی از مهم ترین نکات سفر تابستانی با ماشین است که باید قبل از شروع سفر انجام شود. اگر از جنبه های فنی خودروها اطلاع دارید، می توانید خودتان این کار را انجام دهید. اما توصیه می کنیم قبل از سفر به یک کارشناس مراجعه کنید و تمامی قسمت های فنی خودرو را بررسی کنید تا مشکلات احتمالی برطرف شود و در طول سفر مشکلی برای شما ایجاد نکند.

تعویض روغن موتور

اگر روغن موتورتان را تازه عوض کرده‌اید که هیچ، اما اگر روغن موتور نیاز به تعویض دارد و یا عمر آن از نیمه گذشته، بهتر است که به مراکز سرویس خودرو معتبر بروید و پیش از سفر تابستانی با ماشین، کلیه سرویس‌های مورد نیاز از جمله تعویض روغن موتور را انجام دهید.

Car checkup

 

روغن و مایعات خودرو را بررسی کنید

اگر روغن موتور شما نیاز به تعویض ندارد و به تازگی تعویض شده است، بهتر است قبل از شروع سفر سطح روغن موتور را بررسی کنید تا ببینید به دلیل نشتی کاهش نیافته است یا خیر. سایر مایعات خودرو مانند روغن ترمز و آب رادیاتور را نیز بررسی کنید. اگر روغن ترمز کم است، می توانید مقداری به آن اضافه کنید. البته قبل از انجام این کار باید لنت های ترمز را بررسی کرد تا فرسوده نشوند.

همچنین سطح آب رادیاتور نباید کم شده باشد. اگر چنین اتفاقی رخ داده به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا علت کم شدن آب رادیاتور را چک کند؛ چراکه ممکن است ایرادی در واشر سرسیلندر به وجود آمده و یا نشتی در سیستم وجود داشته باشد. این موارد هم می‌تواند در طول سفر به خرابی موتور خودرو منجر شود. درضمن، هرگونه نشت مایع در خودرو را جدی بگیرید و آن را پیش از سفر برطرف کنید.

بررسی وضعیت ترمزها

ترمزها جزو مهم‌ترین تجهیزات ایمنی خودرو به حساب می‌آیند. بنابراین پیش از سفر ماشین را نزد یک متخصص ببرید و وضعیت ترمزها را چک کنید. اگر لنت‌ها تمام شده است،‌ از یک فروشگاه لوازم یدکی خودرو معتبر، لنت ترمز باکیفیت تهیه کنید. روغن ترمز نیز از لحاظ کمی و کیفی باید کنترل شود.

بررسی تایرهای خودرو

خودروی شما روی چهار تایر سوار است و هرگونه ایراد در تایرها می‌تواند منجر به وقوع حوادث ناگوار از جمله ترکیدن لاستیک ماشین شود‌. تایر خودرو علاوه بر میزان آج مناسب باید عاری از هرگونه ترک ریز و درشت باشد. ضمن آنکه تاریخ انقضای تایر نیز نباید از محدوده استاندارد گذر کرده باشد.

بررسی سیستم تهویه خودرو

سیستم تهویه خودرو در تابستان مهم‌ترین و پایه‌ای‌ترین آپشن‌ رفاهی است که احتمالا بدون آن سفر بسیار دشوار و طاقت‌فرسا خواهد شد. بنابراین رانندگی در تابستان بدون کولر به هیچ وجه کار ساده‌ای نخواهد بود. از همین رو توصیه می‌کنیم سیستم تهویه خودرو مورد بررسی قرار گیرد و مواردی مثل شارژ گاز کولر ماشین، بررسی کمپرسور و ‌سیم‌کشی‌های برقی مربوطه انجام شود.

بررسی روانکارها

همان‌طور که اشاره شد روغن موتور پیش از سفر تابستانی با ماشین باید چک شود. به جز روغن خودرو، روانکارهای مهم دیگری نیز در بخش فنی ماشین ایفای نقش می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به روغن گیربکس اشاره کرد. پیش از شروع سفر تابستانی با ماشین باید از کیفیت روانکارهای موتور خودرو و گیربکس ماشین مطمئن شوید و در صورت کمبود مقداری به آنها اضافه کنید.

بررسی موتور توربوشارژر

موتورهای توربوشارژ در مقایسه با پیشرانه‌های تنفس طبیعی حساسیت بالاتری نسبت به دمای هوای محیط دارند، بنابراین در فصل تابستان احتمال خرابی آنها بیشتر است. بر همین اساس بهتر است پیش از شروع سفر در تابستان با ماشین سامانه توربوشارژ را توسط تعمیرکار متخصص چک کنید تا در صورت نیاز رفع عیب شود و در طول مسافرت به مشکلی برنخورد. پیش از خاموش کردن موتور هم اجازه دهید دو یا سه دقیقه خودرو در حالت درجا کار کند تا دمای توربوشارژ کاهش یابد و عمر آن بیشتر شود.

اطلاع از وضعیت جاده ها

پیش از شروع سفر با خودرو در تابستان یا هر فصل دیگر، بهتر است وضعیت جاده‌ها را از لحاظ میزان ترافیک، مسدود بودن و دیگر شرایط بررسی کنید. برای این منظور می‌توانید از سامانه اطلاعات راه‌ها و نرم‌افزارهای مسیریابی استفاده کنید.

 

رانندگی نکردن با باک خالی

 

رانندگی با باک خالی عمر مفید موتور و پمپ بنزین را کم می‌کند. سعی کنید همیشه حداقل نصف باک خودرو را پر نگه دارید.

استراحت و خواب کافی

همان‌طور که می‌دانید بدن انسان در خودرو حالتی شبیه به حضور کودک در گهواره پیدا می‌کند و احتمال اینکه خیلی زود به خواب برود، بسیار بالاست. پس راننده باید در طول مسیر استراحت و خواب کافی داشته باشد تا بتواند سفری ایمن را برای خود و سرنشینان رقم بزند.

shutterstock 407042977

 

تهیه لیست وسایل ضروری

پیش از شروع سفر لیستی از وسایل ضروری را که در طول سفر تابستانی با خودرو به آنها نیاز دارید، تهیه کنید تا دیگر نگران نبود یا کمبود لوازم مورد نیازتان نشوید.

 

جلوگیری از آفتاب سوختگی

تابستان فصل بسیار گرمی است و شدت تابش خورشید در تابستان می‌تواند باعث آفتاب سوختگی پوست مسافران شود. بنابراین برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی از کرم‌های ضد آفتاب مناسب در طول سفر تابستانی با ماشین استفاده کنید تا پوستتان از اشعه‌های مضر خورشید دور بماند.

 

کنترل صندلی عقب

یکی از مواردی که شاید به آن خیلی توجه نداشته باشید، کنترل صندلی عقب خودرو است. امکان دارد قسمت زیری صندلی از جای خود بیرون آمده باشد و در اثر ترمز شدید سرنشینان از روی آن بیفتند. بنابراین از فیکس شدن و ثابت بودن صندلی عقب اطمینان حاصل کنید.

 

نوشیدن مداوم آب

نوشیدن مداوم آب یکی از ملزومات سفر تابستانی با خودرو به حساب می‌آید. تابستان فصل بسیار گرمی است و در طول سفر تعریق بدن به شدت افزایش پیدا می‌کند. برای آنکه در هنگام سفر در تابستان با ماشین از خطرات گرمازدگی و کاهش سطح آب بدن دور بمانید، به طور مداوم آب بنوشید.

 

پیش بینی آب و هوا

آب و هوای نامساعد می‌تواند کل برنامه‌ریزی سفر شما را به هم بریزد و لذت سفر تابستانی با خودرو را از بین ببرد. بنابراین با استفاده از ‌نرم‌افزارهای پیش‌بینی آب و هوا و مراجعه به سایت سازمان هواشناسی وضعیت آب و هوا در طول سفر و مناطق مورد نظرتان را بررسی کنید.

استفاده از مسیریاب

استفاده از نرم‌افزارهای مسیریاب یا سیستم نویگیشن خودرو می‌تواند کار شما را برای رسیدن به مقصد بسیار ساده کند. گاهی مواقع می‌توان با استفاده از این سیستم مسیرهای کم‌ترافیک و میانبر به سمت مقصد را انتخاب کرد که این کار باعث کاهش مصرف سوخت و زمان رسیدن به مقصد می‌شود.

تهیه بسته لوازم اضطراری

یک بسته لوازم اضطراری مانند غذاهای خشک شامل بیسکویت، خرما، داروهای اضطراری نظیر مسکن، چرک خشک‌کن و تب‌بر، چند کنسرو غذای آماده، مقداری طناب و آچارهای پرکاربرد خودرو را به همراه داشته باشید؛ چراکه در طول سفر به آنها احتیاج پیدا می‌کنید.

همراه داشتن بازی و سرگرمی

در طول سفر تابستانی با خودرو شاید حوصله بعضی سرنشینان به ویژه کودکان خیلی زود سر برود. بنابراین بهتر است وسایل بازی و سرگرمی را به ویژه برای خردسالان همراه داشته باشید تا کمتر شما را اذیت کنند.

همراه داشتن خوراکی

همان‌طور که اشاره کردیم، در بسته لوازم اضطراری خود مقداری خوراکی‌های خشک نظیر آجیل، خشکبار، خرما، کنسرو، بیسکوییت و… را به همراه داشته باشید تا در مواقع نیاز از آنها استفاده کنید.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian