محصولات

اطلاعات تماس

driving in fog 202

نکاتی برای رانندگی در مه

 

رانندگی در جاده ای محصور در ابرها ممکن است جذاب یا عاشقانه باشد و ویدیوی آن ویروسی! باشد، اما بسیار خطرناک است. اگر رانندگی در مه غلیظ را تجربه کرده اید، احتمالاً متوجه شده اید که رانندگی در مه مانند راه رفتن با چشمان بسته است. میدان دید بسیار کم احتمال تصادفات را به شدت افزایش می دهد. اما در این هوا هم می توان با رعایت نکات ایمنی سفر را به سلامت به پایان رساند.

چراغ های مه شکن را روشن کنید

اولین کاری که باید هنگام رانندگی در مه انجام دهید، روشن کردن چراغ های جلو است. اگر خودروی شما دارای چراغ های مه شکن است، حتما آنها را روشن کنید تا میدان دید شما افزایش یابد. روشن بودن چراغ عقب رانندگان را از حضور شما مطلع می کند. چراغ های جلو و مه شکن نیز دید بهتری از جاده پیش رو برای شما فراهم می کنند.

شاید فکر کنید استفاده از نور بالا می تواند مسیر شما را بیشتر روشن کند، اما این یک باور کاملا اشتباه است. نور بالای خودرو در اثر برخورد با قطرات آب موجود در هوا باعث شکست نور شده و دید شما را مختل می کند. از طرفی دید رانندگانی که از جهت مخالف به سمت شما حرکت می کنند نیز دچار مشکل خواهد شد.

بهتر است هنگام حرکت و رانندگی در مه، از فلاشر خودرو استفاده نکنید. چون ممکن است خودرو پشت سر شما با تصور اینکه شما دچار مشکلی شده‌اید، به صورت ناگهانی ترمز کند و موجب بروز تصادف شود.

how to drive safely in fog400

 

کاهش سرعت

حتما در مه با سرعتی بسیار کمتر از حد معمول حرکت کنید. از آنجایی که قطعا در هوای مه آلود دید شما نسبت به محیط اطراف خودرو کم است، احتمال تصادف با خودروهای دیگر و حتی برخورد با حیوانات افزایش می‌یابد، بنابراین بهتر است در این هوا با احتیاط کامل حرکت کنید تا خطری برای شما پیش نیاید.

فاصله بیشتری با خودروها داشته باشید

هنگامی که میدان دید راننده کم است، معمولاً باید فاصله بیشتری با سایر وسایل نقلیه حفظ کند. این قانون در مورد رانندگی در مه نیز صدق می کند تا در صورت تصادف در جاده بتوانید کنترل خودروی خود را حفظ کنید. بهتر است فاصله خود را با خودروی جلویی از 2 ثانیه در حالت عادی به 5 ثانیه افزایش دهید.

0x0زنجیر چرخ خودرو

 

حرکت در مسیر و دنبال کردن خط جاده

گاهی اوقات در هوای مه آلود به دلیل کاهش دید، راننده تصمیم می گیرد به وسط راه بیاید تا از برخورد با موانع احتمالی کنار جاده جلوگیری کند. اما این عمل بسیار خطرناک است. بهتر است در لاین خود و بین خطوط حرکت کنید. دنبال کردن خطوط جاده می تواند به شما کمک کند در مسیر خود بمانید.

همراه داشتن زنجیرچرخ

اگر هوای مه آلود با سردی همراه باشد، ممکن است باعث لغزندگی جاده ها شود. حتی احتمال یخ زدگی سطح جاده نیز وجود دارد. بنابراین در این مواقع بهتر است زنجیر چرخ خودرو را همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

در صورت نیاز توقف کنید

اگر در حین رانندگی، غلظت مه آنقدر زیاد بود که رانندگی و دیدن اطراف برای شما تقریبا غیرممکن بود، بهترین و عاقلانه ترین کار توقف در کنار جاده است. در این شرایط، یافتن یک مکان امن بسیار مهم است.

مراقب باشید، هنگام توقف در کنار جاده در هوای مه آلود، حتما با روشن کردن چراغ خطر خودرو، سایر رانندگان را از حضور خود مطلع کنید.

به محیط اطراف توجه کنید

بهتر است به رانندگی و محیط اطراف توجه کنید. رادیو یا سیستم صوتی ماشین را خاموش کنید تا صداهای اطراف خود را بشنوید. اگر صدایی شنیدید، سرعت خود را کم کنید تا با خودروها یا حیوانات دیگر تصادف نکنید.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian