Skip to content Skip to footer

نروژ کشور برتر جهان در آمادگی برای خودروهای خودران

 

اتومبیل های خودران و سایر وسایل نقلیه خودران ممکن است به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک کنند و در عین حال ایمنی جاده را بهبود بخشند.

در اکتبر سال 2020، ایلان ماسک با انتشار توییتی مبنی بر اینکه «نروژ کشور بعدی» برای آزمایش خلبان خودکار تسلا بود، در صنعت خودروسازی کمی تعجب آور بود. اما برای کسانی که تحولات در صحنه خودروهای خودران (AV) را از نزدیک دنبال می کنند، این توییت تعجب آور نبود.

این به این دلیل است که نروژ در سه سال گذشته پس از سنگاپور و هلند رتبه سوم را در شاخص جهانی آمادگی خودروهای خودمختار KPMG (AVRI) کسب کرده است.

اولاو مادلند، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل شرکت نروژی Applied Autonomy، یک شرکت نروژی که سیستم ها و خدمات کنترلی را برای حمل و نقل خودران ارائه می دهد، توضیح می دهد: «مزیت بزرگ ما این است که قوانین و مقررات به طور خاص برای جا دادن وسایل نقلیه خودران تنظیم شده اند.

اگر راه‌حل‌های خودروهای خودمختار در نروژ کار کنند، در هر کجا کار خواهند کرد.

چرا تطبیق مقررات برای توسعه وسایل نقلیه خودران و سیستم های ترافیکی بسیار مهم است؟ مدلند توضیح می دهد:

از دیدگاه نظارتی، چالش این است که وسایل نقلیه خودران به حذف اپراتور ایمنی – یعنی راننده – از خودرو بستگی دارند. مقررات وسایل نقلیه که الزامات وسایل نقلیه ای را که می توانند در جاده های ما رانندگی کنند تعریف می کند، بر این اساس تنظیم شده است که یک انسان همیشه چرخ را در دست دارد. اما اگر می‌خواهید وسایل نقلیه خودران را در جاده‌ها مجاز کنید، باید سیستم‌ها، و ویژگی‌هایی را که باید برای اطمینان از ایمنی ترافیک در زمانی که هیچ راننده‌ای تحت کنترل نیست، وجود داشته باشد، مشخص کنید.

«این کار کوچکی نیست. اما مقامات نروژی خیلی زود کار خود را آغاز کردند و برای ایجاد چارچوبی که به طور خاص برای وسایل نقلیه خودران اقتباس شده است، دست به کار شده اند. این بدان معنی است که برای شروع آزمایش راه حل های مستقل در شهرها و شهرستان های سراسر کشور موانع کمی وجود دارد.

Applied Autonomy از این فرصت استفاده کرده است. این شرکت چندین پروژه آزمایشی را با اتوبوس های خودران در شهرهای نروژ اجرا می کند و پایگاه مشتریان آن اکنون شامل مقامات شهری در سراسر اروپا می شود. مدلند معتقد است نروژ چندین مزیت دیگر را ارائه می دهد که این کشور را به یک میدان آزمایشی جذاب برای راه حل های خودروهای خودران تبدیل می کند. «به کنار قوانین، نروژ به سادگی یک مکان بسیار عملی برای آزمایش راه حل های شما است.

جغرافیا و آب و هوا در اینجا به این معنی است که شما داده های مفید زیادی در مورد نحوه انجام کار در شرایط چالش برانگیز دریافت می کنید. برای مثال، اگر تسلا تصمیم به انجام آزمایش در اینجا بگیرد، دید کلی روشنی از چگونگی تأثیر تغییرات دما و ارتفاع بر عملکرد مستقل خود خواهد داشت.»

شاخص آمادگی خودروهای خودمختار KPMG کشورها را در چهار دسته بندی تقسیم می کند: سیاست و قانون، فناوری و نوآوری، زیرساخت و پذیرش مصرف کننده

علاوه بر وضعیت نظارتی، این گزارش به این می‌پردازد که وضعیت برقی‌سازی یک کشور در بخش حمل‌ونقل چقدر پیشرفته است، زیرا این امر به آمادگی خودروهای خودمختار کمک می‌کند.

نروژ مدت‌هاست که پیشرو جهان در استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی (EV) است. به لطف سیاست‌ها و مشوق‌های بلندمدت و بلندپروازانه، نروژ در سال 2020 به نقطه عطف خودروهای برقی دست یافت، جایی که بیش از نیمی از وسایل نقلیه مسافربری جدید فروخته شده الکتریکی بودند.

علاوه بر این، نروژ از نظر تعداد ایستگاه‌های شارژ خودروهای الکتریکی سرانه در رتبه دوم جهان قرار دارد. این امر به ویژه با توجه به پراکندگی جمعیت نروژ بسیار چشمگیر است.

Erik Figenbaum، مهندس ارشد پژوهشی در موسسه اقتصاد حمل و نقل نروژ، توضیح می دهد که چگونه کشوری که با زمین های کوهستانی و فواصل زیاد مشخص می شود، قهرمان جهان در استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی شد.

او می‌گوید: «در اواخر دهه 1990، نروژ مشوق‌هایی را برای تشویق به انطباق با وسایل نقلیه الکتریکی اجرا کرد – عمدتاً کاهش هزینه‌ها و اجازه استفاده از خط اتوبوس در شهرها»

اما فناوری باتری در آن زمان بسیار محدود بود و تا سال 2003 صنعت جهانی خودروهای برقی کم و بیش مرده اعلام شد. با این حال، مشوق ها باقی ماندند و گروه کوچکی از علاقه مندان به EV صحنه را به اصطلاح زنده نگه داشتند.

بنابراین زمانی که انقلاب لیتیوم یونی در سال 2010 یا در همان حوالی به وقوع پیوست و باعث افزایش و کاهش هزینه ها شد، نروژ از قبل آماده بود تا بخش حمل و نقل خود را برقی کند. در طول دهه گذشته، نروژ با کاهش هزینه‌های مربوط به مالکیت خودروهای الکتریکی و افزایش هزینه استفاده از سوخت‌های فسیلی برای حمل‌ونقل، تلاش‌های خود در زمینه خودروهای الکتریکی را افزایش داده است. نروژ همچنین خانه یک صنعت رو به رشد باتری است.

فناوری پیشرو خودروهای خودران

گزارش KPMG همچنین توجه را به بخش فن‌آوری حمل‌ونقل بسیار شایسته و نوآورانه نروژ جلب می‌کند و اشاره می‌کند که نروژ “جایگاهی پیشرو در قایق‌های خودمختار دارد” این موضوع تا حد زیادی به دلیل صنایع بسیار پیشرفته فراساحلی و دریایی نروژ است که در آن شرکت‌های نروژی هم آداپتورهای اولیه و هم توسعه‌دهندگان اولیه تجهیزات و کشتی‌های خودران در دریا بوده‌اند. نروژ همچنین در توسعه کشتی های مسافربری خودران و برقی پیشگام است که ممکن است نشان دهنده یک گام بزرگ در حمل و نقل شهری سبز باشد.

این واقعیت که وسایل نقلیه الکتریکی و فناوری وسایل نقلیه خودران در نروژ گسترده است، ممکن است دلیل این باشد که این کشور در آخرین معیار آمادگی و پذیرش کاربر خودروی خودمختار نیز امتیاز بالایی کسب می کند. «[نروژی ها] در مورد استفاده از اتوبوس های خودران تردید ندارند. استال هاگن، رئیس حمل و نقل و جابجایی در KPMG نروژ، در این گزارش می گوید: آنها فکر می کنند این یک امر عادی و معمولی است.

هنوز روزهای اولیه برای وسایل نقلیه خودران است، و این فناوری راه درازی در پیش دارد تا ماشین‌ها و اتوبوس‌های کاملاً خودران در جاده‌های نروژ رایج شوند. با این وجود، اولاو مادلند از Applied Autonomy معتقد است نروژ می‌تواند موقعیت پیشرو خود در زمینه AV-ready را در سال‌های آینده حفظ کند.

“من فکر می کنم بزرگترین نقطه قوت ما همکاری نزدیک بین بخش دولتی و خصوصی است. به این ترتیب است که ما یک چارچوب نظارتی ایجاد کردیم که راه را برای آزمایش‌های خودمختار هموار می‌کند و همچنان که فناوری توسعه می‌یابد، مهم خواهد بود.»

Leave a comment

0.0/5