محصولات

اطلاعات تماس

Transporting the car by ship scaled

نحوه حمل خودرو با کشتی و قوانین آن

 

حمل و نقل خودرو با کشتی به دلایل مختلفی از جمله سفرهای تفریحی، مشاغل خارج از کشور و غیره ضروری می شود. اگرچه بسیاری از مردم ترجیح می دهند از هواپیما برای سفر به جزایری مانند کیش یا قشم استفاده کنند، اما برخی دیگر تمایل دارند با ماشین شخصی سفر کنند و سرزمین های آن سوی آب را کشف کنند.

نحوه حمل خودرو با کشتی

احتمالاً تا به حال اصطلاح «کاپوتاژ» را شنیده اید. کابوتاژ یک اصطلاح گمرکی است که برای حمل و نقل کالا از طریق حریم هوایی، آبراه ها یا بین دو نقطه مرزی استفاده می شود. برای حمل هر نوع کالا از جمله خودروی شخصی از مسیر آبی باید برگه کابوتاژ تهیه کنید. کاپوتاژ مجوز گمرکی برای انتقال کالا است. پس فرقی نمی کند که بخواهید با قایق به جزیره ای مانند کیش سفر کنید یا به کشوری مانند هند! حمل خودرو با کشتی مستلزم تهیه برگه کابوتاژ است. برای تهیه این فرم باید چندین سند ارائه دهید. با در دست داشتن مدارک لازم و مراجعه به گمرک «تهران» می توانید در کمتر از یک ساعت مجوز انتقال خودرو یا کارت کابوتاژ دریافت کنید.

ship des 3 2

مدارک لازم برای برگه کاپوتاژ خودرو

انتقال خودرو با کشتی مستلزم دریافت برگه کاپوتاژ است. تهیه این برگه نیازمند ارائه مدارک زیر است.

  • برگ سبز، سند و کارت خودرو
  • گواهینامه رانندگی ملی با اعتبار حداقل یک ماه و سه روز
  • گواهینامه رانندگی بین‌المللی (مراجعه به سازمان ایران‌گردی و جهانگردی)
  • بیمه‌نامه خودرو (بیمه شخص ثالث و بیمه کارت سبز)
  • چهار عدد عکس ۴×۳ از مالک خودرو
  • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه و فتوکپی از صفحه اول
  • همراه داشتن خودروی شخصی

با در دست داشتن مدارک بالا، به اداره گمرک «تهران» مراجعه کرده و برگه مجوز خروج گمرکی یا همان کاپوتاژ را دریافت می‌کنید تا بدین ترتیب امکان انتقال خودروی شخصی از طریق کشتی فراهم شود.

5 biggest mistakes that happen with overseas shipping of cars

 

قوانین و نکات انتقال خودرو با کشتی

 

مهم ترین قانون برای حمل خودرو با کشتی، تهیه برگه کابوتاژ است. اما کاپوت خودرو به نوبه خود شامل چند نکته مهم است. اولین نکته این است که خودروهای جدید مشکلی برای کابوتاژ شدن ندارند اما برای دریافت برگه کابوتاژ برای خودروهایی که حداقل 20 سال عمر دارند باید از سازمان میراث فرهنگی مجوز دریافت کرد. همچنین لازم به ذکر است که خودروها در مناطق باز به هیچ وجه تحت پوشش سفر آبی نیستند.

به عنوان یک نکته مهم دیگر باید بدانید که کاپوتاژ خودرو به مدت یک سال اعتبار دارد. اگر می خواهید خودرو را بفروشید بهتر است کاپوتاژ آن را باطل کنید.

ورود خودرو در هر منطقه مستلزم رعایت قوانین آن منطقه است. به عنوان مثال سفر به کیش با خودروی شخصی علاوه بر تهیه کارت کابوتاژ، نیازمند ارائه مدارکی از جمله برگه معاینه فنی، گواهی ورود به منطقه آزاد، مدارک شناسایی کلیه مسافران و … می باشد. برای شروع یک ماجراجویی آبی، بهتر است قوانین مقصد را بررسی کنید.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian