محصولات

اطلاعات تماس

1 clutch works11

نحوه تنظیم و رگلاژ کلاچ خودرو در خانه

 

همانطور که می‌دانید در خودروهای دنده دستی برای تعویض دنده ابتدا باید کلاچ گرفت و سپس اقدام به تعویض دنده کرد و پس از پایان تعویض دنده باید دوباره کلاچ را به حالت اولیه برگرداند. در برخی از خودروها برای عملکرد صحیح کلاچ در مواقع لازم باید پدال را خیلی زیاد یا خیلی کم فشرد و همین موضوع باعث می‌شود رانندگی در ترافیک‌ها و یا شیب‌ مثبت سخت شود.

کلاچ چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

همانطور که می‌دانید در زمان حرکت خودرو، پیشرانه همواره در حال انتقال قدرت به گیربکس است. قدرت موتور خودروها محدود است و گاهی نیاز است با توجه به شرایط جاده، با انتخاب دنده مناسب بتوانیم توان مناسب را از موتور دریافت کنیم. همانطور که در هنگام تعویض دنده قرار است توان تولیدی موتور از چرخ دنده‌ای به چرخ دنده دیگر منتقل شود و طبیعتا انجام این امر هنگامی که موتور در حال انتقال قدرت به چرخ دنده‌ها است امکان پذیر نیست. در این مرحله است که کلاچ وارد عمل می‌شودو اتصال بین موتور و گیربکس را قطع می‌کند تا راننده بتواند دنده مناسب را انتخاب و سپس دوباره قدرت را به گیربکس منتقل کند.

چگونه کلاچ خودرو را رگلاژ کنیم؟

همانطور که پیش‌تر گفته شد، برای رانندگی طولانی مدت در ترافیک‌ها و خیابان‌های شیب‌دار نیاز است کلاچ با میزان مناسبی پایین رفتن اتصال موتور و گیربکس را قطع کند و با برداشتن پا از روی پدال مجدد به حالت اولیه خود برگردد. اگر کلاچ خودرو تنظیم نباشد مطمئنا راننده در نیم کلاچ کردن دچار مشکل می‌شود.

2 clutch0201 clutch333

برخی فکر می‌کنند برای تنظیم کلاچ خودرو لازم است به تعمیرگاه بروند در صورتی رگلاژ کلاچ خودرو امری بسیار ساده و آسان است و در صورتی که از محل قرارگیری سیم کلاچ مطلع باشید نهایتا باید ۱۰ ثانیه را صرف رگلاژ کردن آن کنید.

مرحله اول: سیم کلاچ را بیابید

3695

پس از باز کردن در کاپوت خودرو، در ‌ذهنتان خطی فرضی از پدال کلاچ (داخل کابین) به درون کاپوت (معمولا سمت چپ باتری و نزدیک رادیاتور) رسم کنید. سیم کلاچ تقریبا همان جایی است که خط فرضی رسم کرده‌اید و مطمئنا اگر کمی حوصله به خرج بدهید آن را می‌بینید. اما اگر باز هم در پیدا کردن سیم کلاچ موفق نشدید می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

مرحله دوم: چرخاندن مهره روی سیم کلاچ در جهت مناسب

Tighte۱666

برای رگلاژ کلاچ لازم است پس از پیدا کردن سیم کلاچ مهره ‌های واقع بر روی آنرا در جهت مناسب بچرخانید. این کار معمولا نیازی به آچار ندارد و با دست هم قابل انجام است. چرخاندن مهره در جهت عقربه‌های ساعت باعث می‌شود پدال کلاچ در موقعیت بالاتری نسبت به اول آزاد شود. همچنین اگر مهره را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید، کلاچ پایین‌تر از حد معمول آزاد می‌شود.

مرحله سوم: اطمینان از عملکرد صحیح کلاچ

پس از اینکه تنظمیات لازم را بر روی مهره سیم کلاچ انجام دادید خودرو را روشن کنید و در دنده بگذارید و کمی رانندگی کنید تا متوجه تفاوت عملکرد پدال کلاچ نسبت به قبل شوید.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian