محصولات

اطلاعات تماس

11 dc92a90457a7f1bc62295feba5625ab0

میکروب‌ها در داخل خودروها بیشتر از توالت!

 

مطالعه‌ای که توسط محققان کالج علوم بهداشت و زندگی در دانشگاه استون انجام شد و به سفارش Scrap Car Comparison انجام شد، نشان داد که داخل ماشین‌های ما به‌طور قابل‌توجهی سطوح میکروب‌های بیشتری نسبت به توالت‌های معمولی وجود دارد.

محققان نمونه‌هایی را از فضای داخلی خودرو با تاریخچه مالکیت متفاوت گرفتند تا سطح آلودگی باکتریایی داخل خودروها را مشخص کنند و نشان دهند که مردم چقدر ماشین‌های خود را به طور کامل تمیز می‌کنند. نتایج نشان داد که رانندگان باید بیشتر داخل خودروهای خود را تمیز کنند و باکتری‌های مضر امروزی در بیشتر خودروهای خارج از جاده کشف می‌شوند.

ieries in truck of car bags shopping 1000x666 1

 

به طور خاص، این مطالعه نشان داد که صندوق عقب خودرو حاوی سطوح بسیار بالایی از باکتری‌ها است و جرم باکتریایی E.coli احتمالا در هر صندوق و بر روی صندلی راننده یافت می‌شود. این یافته‌ها که بیشتر به عنوان باکتری‌های مدفوع شناخته می‌شوند، نگرانی آشکاری برای هر کسی که میوه و سبزیجات خود را پس از خرید از فروشگاه ها در صندوق عقب می‌گذارد یا از صرف شام در صندلی راننده لذت می‌برد، ایجاد می‌کند.

دکتر جاناتان کاکس، مدرس ارشد میکروبیولوژی در دانشگاه استون، می‌گوید: «نتایج این مطالعه شگفت‌انگیز است، زیرا نشان می‌دهد که علیرغم تمیز کردن ماشین‌ها، هر چه قدیمی‌تر باشند، عموماً کثیف‌تر هستند. وقتی به مواردی مانند صندوق عقب یا صندلی راننده فکر می‌کنیم، این مسئله کلیدی می‌شود. بسیاری از ما خرید مواد غذایی را در صندوق عقب خود قرار داده‌ایم و یا چیپسی کوچک را روی صندلی انداخته‌ایم، سپس آن را برداشته و خورده‌ایم.!

202010211032

 

سایر قسمت‌های آزمایش‌شده شامل چرخ‌دنده، داشبورد و صندلی عقب بود که سطح آلودگی باکتریایی بالاتری نسبت به توالت‌های خانگی معمولی داشت.

باکتری های یافت شده عبارتند از سودوموناس، باکتری با سویه هایی که به راحتی با آنتی بیوتیک ها قابل درمان نیست و استاف اورئوس، میکروبی مرتبط با سرفه و عطسه که در برخی موارد با MRSA مرتبط است.

پژوهشگران مناطق بیشترین آلودگی خودرو را شناسایی کردند:

۱. باک – ۱٬۴۲۵ باکتری شناسایی شده
۲. صندلی راننده – ۶۴۹ باکتری شناسایی شده
۳. دنده – ۴۰۷ باکتری شناسایی شده
۴. صندلی عقب – ۳۲۳ باکتری شناسایی شده
۵. داشبورد – ۳۱۷ باکتری شناسایی شده
۶. فرمان – ۱۴۶ باکتری شناسایی شده

detailing large

 

همچنین ارتباطی بین سن یک خودرو و سطوح باکتریایی که احتمالاً در آن وجود دارد، کشف شد. خودروهای قدیمی‌تر نمونه‌برداری شده برای این مطالعه، بار باکتری‌های بیشتری نسبت به خودروهایی که برای مدت زمان کوتاه‌تری در جاده‌ها بوده‌اند، نشان دادند. با این حال، محققان دریافتند که در بین تمام قسمت‌های خودروهای ما، فرمان به طور کلی تمیزترین است. این منطقه با تماس بالا سطوح بسیار پایینی از آلودگی باکتریایی را شاهد بود و می‌تواند به دلیل افزایش استفاده از ضدعفونی‌کننده دست پس از همه‌گیری COVID-19 باشد.

دکتر کاکس افزود: “این نتایج بیانگر آن هستند که ما باید نحوه تفکر خود را درباره ماشین هایمان و بهداشت آنها تغییر دهیم. اغلب، ما ماشین هایمان را بر اساس اینکه ‘چگونه’ به نظر می رسند تمیز می کنیم، در عوض اینکه واقعاً تمیز باشند. اما شما هیچوقت به این فکر نمی افتید که از صندلی توالت خود غذا بخورید.”!

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian