محصولات

اطلاعات تماس

Untitled 231مپ سنسور خودرو

مپ سنسور خودرو و علائم خرابی!

 

سنسور مپ یا سنسور فشار منیفولد هوا (Map Sensor) از جمله قطعات الکتریکی خودرو محسوب می شود که مستقیماً به ECU متصل است و وظیفه گزارش میزان هوای مکیده شده توسط موتور را به ECU (کامپیوتر خودرو) دارد. این قطعه با شلنگ به دریچه ورودی هوا در منیفولد هوا در مجرای ورودی هوا به موتور متصل می شود تا کامپیوتر خودرو بتواند بر اساس اطلاعات دریافتی از آن و  میزان سوخت مورد نیاز برای احتراق کامل را با استفاده از اطلاعات سنسور مپ تعیین کند.

گاهی اوقات رانندگان با علائمی مثل ریپ زدن و لرزش خودرو واجه می‌شوند که می تواند یکی از علائم خرابی مپ سنسور باشد؛ از این‌رو برای رفع مشکل و بهبود نحوه عملکرد سنسور مپ باید به مکانیک متخصص و با تجربه مراجعه کرد تا عیب‌یابی سنسور مپ به صورت کامل و دقیق انجام گیرد.

223

 

مپ سنسور خودرو چیست؟

سنسور MAP یا سنسور فشار مطلق منیفولد هوا خودرو، قطعه‌ای است که به عنوان سنسور کنترل الکتریکی موتور به صورت مستقیم به ECU و قسمت ورودی هوای موتور خودرو متصل می‌شود. این قطعه الکتریکی، وظیفه ارائه گزارش مقدار هوای مکش شده توسط پیشرانه به کامپیوتر خودرو را بر عهده دارد و با سنجش چگالی هوای مکش شده در منیفولد، میزان فشار بر موتور مشخص شده و با توجه به آن، میزان سوخت مورد نیاز برای هر سیلندر جهت احتراق مطلوب و کامل تعیین خواهد شد.

حال ECU اطلاعات دریافتی از سنسور مپ خودرو را با آیتم‌هایی چون شرایط آب و هوایی، شرایط جاده، سرعت و … هماهنگ کرده و بر اساس این موارد، دریچه ورودی هوا را مدیریت می‌کند. به‌طور کلی نحوه عملکرد مپ سنسور بدین صورت است که فشار هوای ورودی به دریچه را در هر لحظه محاسبه و برای کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند؛ بنابراین اگر سنسور مپ به درستی کار نکند، خودرو از کار خواهد افتاد؛ زیرا ECU خودرو بدون اطلاعات سنسور مپ خودرو، توانایی محاسبه میزان دقیق فشار هوا به داخل موتور را ندارد.

map sensor0254

 

محل نصب سنسور مپ خودرو

محل قرارگیری سنسور فشار مطلق منیفولد هوا در خودروهای مختلف متفاوت است اما به‌طور کلی، سنسور مپ در اغلب خودروها بعد از دریچه گاز نصب می‌شود تا کامپیوتر خودرو بتواند میزان هوای ورودی به هر سیلندر را تخمین زده و میزان سوخت لازم برای پاشش در هر سیلندر و زمان دقیق احتراق را مشخص کند؛ به همین دلیل وجود یک سنسور مپ خودرو سالم برای کاهش مصرف سوخت، کاهش میزان آلایندگی و سلامت موتور امری ضروری به‌حساب می‌آید و در صورت خرابی باید سریعا در جهت رفع مشکل اقدام کرد.

 

علائم خرابی سنسور مپ

ECU یا کامپیوتر خودرو باید اطلاعات صحیحی از سنسور مپ دریافت کرده تا بتواند موقعیت دقیق دریچه‌های ورودی هوا به موتور را تنظیم و کنترل کند؛ از این‌رو زمانی که موتور خودرو به هوای بیشتری نیاز دارد، ECU دریچه ورود هوا را باز کرده تا هوای لازم به موتور برسد.

حال اگر مپ سنسور وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، اطلاعات دقیق به کامپیوتر خودرو ارسال نمی‌شود و در نتیجه زمانی‌که موتور به هوای بیشتری نیاز دارد، دریچه هوا توسط ECU بسته شده و مانع از ورود هوا به موتور خواهد شد و با علائمی مثل ریپ زدن و لرزش موتور (سه کار کردن موتور) نمایان می‌شود که از مهمترین علائم خرابی سنسور مپ خودرو هستند. از دیگر علائم خرابی سنسور مپ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش یکباره قدرت موتور ماشین
  • دوده گرفتن سر شمع‌ها
  • افزایش یکباره مصرف سوخت

maxresdefault

 

حال تست سنسور مپ معمولا به وسیله دیاگ انجام می‌شود که کارکرد، میزان باز و بسته بودن دریچه هوا و فشار محاسبه شده توسط مپ سنسور با یکدیگر مقایسه خواهد شد و در صورتی که اطلاعات با استانداردهای مورد نظر همخوانی نداشته باشد، خرابی سنسور مپ خودرو اعلام می‌شود و باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد.

این نکته را در نظر بگیرید که برای شستشوی سنسور مپ نباید آن را دستکاری کرد و نوک سنسور باید رو به پایین باشد؛ بدین منظور، می‌توان تنها از اسپری ماده شوینده بر روی سنسور استفاده کرد. همچنین ورود آب به داخل سنسور، می‌تواند سبب کاهش عمر مفید آن شود.

چه عواملی سبب خرابی سنسور مپ می‌شوند؟

مپ سنسور خودرو از مهمترین قطعات الکتریکی خودرو است که اطلاعات میزان هوای مکش شده را به ECU ارسال می‌کند. روشن شدن چراغ چک، ریپ زدن و لرزش خودرو در حالت نرمال از مهمترین نشانه‌های خرابی سنسور مپ هستند. حال سوالی که پیش می‌آید این است که خرابی سنسور مپ به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟

  • استفاده از سوخت بی‌کیفیت
  • خرابی شمع‌ها
  • تصادفات و ضربه شدید
غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian