محصولات

اطلاعات تماس

driving music windows down road trip ftr

موسیقی چگونه بر رانندگی ما تأثیر می‌گذارد؟

 

تحقیقات طولانی مدت آنچه را که ما همیشه می‌دانستیم تأیید کرده است،نواختن موسیقی مورد علاقه در خودرو باعث بهبود خلق و خوی کلی شما می‌شود. در فضای گسترده و آسمان باز بسیاری از جاده‌ها و بزرگراه ها، تنها چیزی که ما را در سفرهای طولانی بیدار نگه می‌دارد، موسیقی است.

آیا تا به حال در حین رانندگی، با خواندن آهنگ مورد علاقه‌تان همراه بوده‌اید و تنها با فهمیدن اینکه خروجی خود را گذرانده‌اید، به خود پی می‌برید؟ یا آیا تا به حال با پای کوبی با سرعت موسیقی رانندگی کرده اید؟

اگر چنین است، تنها نیستید. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که موسیقی‌ای که در حین رانندگی گوش می‌دهیم، می‌تواند بر زمان واکنش، تمرکز و مهارت‌های تصمیم‌گیری ما تأثیر بگذارد.

یک مطالعه اخیر توسط مجله Auto Express و سازمان خیریه ایمنی رانندگی IAM RoadSmart نشان داده است که گوش دادن به موسیقی هِوی‌مِتال در حین رانندگی می‌تواند باعث شود رانندگان عصبانی شوند و پشت فرمان بیشتر به تهور و بی‌پروایی دچار شوند.

rock band tries filming new video in a moving van gets pulled over video 92381 7

این مطالعه با استفاده از یک تجهیز رانندگی پیشرفته در شبیه‌سازی‌های Base Performance انجام شده است و نشان داده است که موسیقی هِوی‌مِتال موجب کاهش 14 ثانیه‌ای زمان برگشت به خط شروع و حرکات گاز بیشتر و نامنظم‌تری نسبت به یک برگشت کنترلی بدون موسیقی می‌شود.

جالب است بدانید موسیقی کلاسیک نیز برای رانندگی بهتر نیست، زیرا ممکن است باعث ایجاد حس خیلی زیاد آرامش و کاهش سرعت پیشروی رانندگان می شود. در این مطالعه نشان داده شده است که گوش دادن به موسیقی “تغییرات گولدبرگ” اثر کاهشی بر زمان برگشت به خط شروع حدود 12 ثانیه و کاهش سرعت تا 35 مایل در ساعت در منطقه‌ای با سرعت محدود به 50 مایل در ساعت دارد.

از سوی دیگر، موسیقی پاپ بهترین ژانر برای رانندگی است زیرا فضایی مناسب برای رانندگی صاف و کنترل شده ایجاد می‌کند. در این مطالعه نشان داده شده است که گوش دادن به آهنگ “Shake It Off” تیلور سوئیفت باعث کاهش 2 ثانیه‌ای زمان برگشت به خط شروع شده و با پایداری سرعت بیشتری همراه است.

 

استیو فاولر، سردبیر اتو اکسپرس گفت: “بخش قابل توجهی از تمرکز در مورد رانندگی ناشی از استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی بوده که به درستی همین‌طور است”.

اما تحقیق مشترک اتو اکسپرس با IAM RoadSmart نشان می‌دهد که علاوه بر تصمیم شخصی برای قرار دادن تلفن همراه در حین رانندگی، رانندگان باید به دقت در مورد موسیقی که گوش می‌دهند نیز فکر کنند.”

تیم، رئیس سیاست‌های فنی IAM RoadSmart افزود: “واضح است که موسیقی هیجان‌انگیز هِوی‌مِتال واقعاً توانایی راننده را در حرکت صاف و نرم دور از مسیر کاهش می‌دهد.”

این نوع موسیقی، از قبیل موسیقی رقص پرانرژی طراحی شده‌اند تا علاوه بر شنیدن، حس شوند و باید با صدای بلند گوش داده شود. واضح است که هیچکدام از این دو به درستی در انجام مانورهای دقیق رانندگی کمک نمی‌کنند.

بنابراین، بار دیگر پیش از حرکت با خودرو، بهتر است به دقت در مورد موسیقی‌ای که دارید گوش می‌دهید، فکر کنید، زیرا ممکن است تأثیر زیادی بر رانندگی شما داشته باشد. شنیدن موسیقی پاپ می‌تواند برای رانندگی نرم و کنترل شده مناسب باشد.

اگر شما یک راننده هستید که دوست دارد در حین رانندگی موسیقی را به صدای بلند گوش دهید، ممکن است بهتر باشد که صدای آن را کم کنید! طبق پژوهش‌های اخیر، سطح صدای بلند موسیقی می‌تواند تأثیر منفی بر قابلیت‌های رانندگی شما داشته باشد.

نه تنها تمپو و انرژی موسیقی می‌تواند بر رانندگی شما تأثیر بگذارد، بلکه مشخص شده است که صداهای بلند منجر به کاهش زمان واکنش یا افزایش نرخ ضربان قلب و حتی افزایش سرعت شبیه‌سازی شده در رانندگی می‌شود.

براساس شبیه‌ساز موسیقی Moneybarn، پخش موسیقی با شدت صدای ۹۰ دسی‌بل می‌تواند نرخ ضربان قلب شما را به ۸۰ ضربه در دقیقه و زمان واکنش شما را به ۰.۳۲۴ ثانیه افزایش دهد که این مقادیر به ترتیب از ۷۵ ضربه در دقیقه و ۰.۲۸۲ ثانیه در شدت صدای ۵۳ دسی‌بل بوده است.

بر اساس نظرسنجی دیگری توسط IAM RoadSmart، موسیقی در واقع می تواند هارمونی را در جاده ها مختل کند. این نظرسنجی که از 1004 راننده در بریتانیاانجام شد، نشان داد که 69 درصد از رانندگان معتقدند که داشتن موسیقی بلند در حین رانندگی می تواند حواس پرت کننده باشد و 36 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که گوش دادن به موسیقی در حین رانندگی بر سرعت رانندگی آنها تأثیر دارد.

همه چیز در مورد تعادل است

واضح است که موسیقی می تواند یک همراه عالی برای رانندگی باشد، اما مهم است که فریفته نشوید! گوش دادن به برخی از موسیقی های شاد و سریع قطعا می تواند رانندگی شما را لذت بخش تر کند، اما نباید شما را از آنچه در جاده است منحرف کند. انتخاب موسیقی آرام بخش می تواند به کاهش استرس، اضطراب و خستگی در حین رانندگی کمک کند.

بنابراین، دفعه بعد که به جاده می‌روید، فراموش نکنید که فهرست پخش خود را تنظیم کنید و اجازه دهید موسیقی سفر شما را بهبود بخشد، اما همیشه ایمنی را به عنوان اولویت اصلی خود در نظر بگیرید. رانندگی شاد و ایمن!

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian