Skip to content Skip to footer

معرفی کانسپت ماهنورد تویوتا

 

شرکت تویوتا به مناسبت 50 سالگی استودیو طراحی خود در آمریکا، یعنی Calty Design Research، یک خودروی ماه­نورد کانسپت را معرفی کرده است.

این خودرو یعنی لونا کروزر کوچک یا BLC، یکی از چندین خودروی کانسپت به شمار می­‌آید که به مناسبت گرامیداشت کالتی دیزاین معرفی شده است. بنابر اعلام سازنده، این خودرو با هدف تجسس در مسیرهای ناهموار طراحی شده است.

ماه نورد تویوتا با الهام از FJ40 لندکروزر طراحی شده و نشان TOYOTA نیز در بخش جلو نصب شده است، تا فرازمینی‌ها بدانند با چه خودرویی روبرو هستند. سقف شیشه‌ای گسترده این خودرو مستقیما به جلوپنجره متصل شده  و حداکثر میدان دید را ارائه می­‌کند.

در کابین BLC با داشبوردی دیجیتال مجهز به فناوری واقعیت افزوده مواجه هستیم، که دو جوی استیک برای کنترل تایرهای بدون باد، پنل‌های MOLLE و صندلی‌های فریم فضایی قابل تنظیم را به همراه دارد. چندین دوربین‌ و حسگر در اطراف بدنه نصب شده، ضمن ­این‌که در صندوق با قابلیت بازشو طراحی شده و در هریک از چرخ‌ها نیز یک موتور نصب شده است.

تویوتا طبق تفاهم‌نامه‌ای که در سال 2019 با آژانس هوافضای ژاپن امضا کرده، مشغول طراحی ماه­نورد سرنشین دار با توانایی بررسی سطح ماه است. براساس اعلام خودروساز ژاپنی‌، این ماه نورد سلول سوختی می‌­تواند بیش از 10 هزار کیلومتر مسافت را طی کند. بنابراین هرگونه نگرانی احتمالی درباره شعاع حرکتی از بین خواهد رفت.

البته تویوتا تنها خودروسازی نیست که در زمینه طراحی ماه نورد فعالیت می‌کند چراکه گروه هیوندای (HGM)  هم در اوایل امسال از برنامه‌های خود برای طراحی و ساخت یک ماهنورد خبر داد، که نسخه نهایی آن را در سال 2027 معرفی خواهد کرد. بنابر اعلام هیوندای، در ساخت این ماهنورد از قطعات سایر محصولات این برند و کیا استفاده شده است، که پیشرانه‌های برقی، باتری، سیستم تعلیق، دوربین‌ها، حسگرها و سایر موارد را شامل می­‌شود.

Leave a comment

0.0/5