Skip to content Skip to footer

معرفی چری اکستریم VX

 

چری اکسید VX در ایران به نام اکستریم VX توسط مدیران خودرو عرضه می‌شود. این شاسی بلند لوکس چینی، هم‌اکنون وارد کشورمان شده است.

چری در کنار جیلی و بی‌وای‌دی و هاوال، یکی از خودروسازان برتر چین ازنظر کیفیت فنی و ایمنی است. محصولات جدید چری علاوه‌بر امکانات رفاهی متنوع و نزدیک به استاندارد جهانی، ظاهر جذاب و عامه‌پسند دارند که فراتر از انتظار عامه‌ی مردم است. بازار ایران در سال‌های گذشته، میزبان انواع محصولات چری شامل کراس‌اورهای  X22 X33، تیگو ۵ و X55 و تیگو ۷ در کنار سدان آریزو ۵ و آریزو ۶ بود. با ‌این ‌اوصاف، می‌توان چری را مهم‌ترین برند خودروسازی چین در بازار کشورمان دانست.

سال ۲۰۱۷ برند اکسید  (Exeed) توسط چری تاسیس شد تا مدل‌های لوکس این شرکت را جدا از دیگر محصولات نشان دهد. البته دیگر زیرمجموعه‌های چری، مثل اومودا، جیکو و جتور (فیدلیتی) هم وجود دارند.

مدل VX  از برند اکسید، سال ۲۰۲۰ معرفی شد تا یکی از بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین شاسی ‌بلندهای ساخت چین باشد. این محصول با دو نوع پیشرانه و امکان خرید سیستم محرک جلو یا دو دیفرانسیل تولید می‌شود. طبیعتا، VX  به عنوان شاسی بلند پرچمدار اکسید، نسبت به دیگر کراس‌اورهای این برند شامل TX و LX ، بزرگ‌تر و گران‌تر است. همچنین، طول و عرض و ارتفاع و فاصله محوری بیشتر از چری تیگو ۸ دارد.

 

طراحی بدنه و نمای بیرونی اکستریم VX

دو نوع جلوپنجره برای VX ارایه شده است. نسخه جدیدتر، خطوط عمودی و آرواره‌ای شکل دارد اما مدل پایه، از سه خط افقی با تزئینات کروم براق استفاده می‌کند. طبیعتا سپر جلوی این خودروها نیز تفاوت جزئی دارند.

در طراحی اکستریم VX، الگوبرداری هوشمندانه از شاسی‌بلندهای اینفینیتی و لینکلن دیده می‌شود. چراغ‌های کشیده و باریک، حس بسیار خوبی به نمای اصلی خودرو می‌دهند و طرح LEDهای روشنایی روز در بالا، تداعی کننده بال پرنده هستند. حجم‌دهی سپر جلو و درپوش موتور، فارغ از زیاده‌روی‌های مرسوم در خودروهای چینی است و مه‌شکن‌های عمودی، جذابیت ظاهری اکستریم VX را افزایش می‌دهند.

در نمای جانبی و پشت، تقلید از لینکلن به وضوح دیده می‌شود. خطوط سقف و پنجره‌ها، صاف هستند. ضمن اینکه حجم‌دهی بدنه برای درهای ورود به کابین و گلگیرها، بسیار ساده است. اکستریم VX با تزئینات کروم برای ریل باربند و قاب پنجره ارایه می‌شود تا همراه با تیرگی شیشه‌ها و سانروف، تضادی چشم‌نواز داشته باشد. چرخ‌های ۲۰ اینچ آلومینیوم و پرهیز از نصب ادوات پلاستیکی داخل گلگیر یا رکاب، دیگر نکات مثبت نمای جانبی هستند.

 

چراغ‌های پیوسته و باریک، همراه با حجم‌دهی بسیار خوب بدنه در عقب، نمای پشت اکستریم VX را تشکیل می‌دهند. برآمدگی‌های روی صندوق و بال انتهای سقف نیز، جذاب به نظر می‌رسند.  البته ادوات پلاستیکی پایین سپر عقب و جایگاه دوگانه برای خروجی اگزوز، ارزش اقتصادی این خودرو در کلاس لوکس را کاهش می‌دهند.

 

چری اکسید VX با طول ۴,۹۷۰  و عرض ۱,۹۴۰  و ارتفاع ۱,۷۹۵  میلی‌متر همراه فاصله محوری ۲,۹۰۰  میلی‌متر عرضه می‌شود. براین اساس، شاسی بلند چینی مدیران خودرو، فاصله محوری بیشتر از تویوتا لندکروزر ۲۰۱۷ موجود در ایران دارد. از نظر طول و عرض نیز، اکستریم VX با لندکروزر مشابه است؛ اما حدود ۱۵ سانتی‌متر ارتفاع کمتر ارایه می‌دهد.

 

طراحی کابین و نمای داخلی اکستریم VX

نمایشگرهای ایستاده برای سیستم سرگرمی و پنل پشت فرمان، در کابین خودروهای مدرن چینی مرسوم است اما این تجهیزات برای اکستریم VX، کیفیت بالا و ابعاد ۱۲/۳ اینچ دارند. همچنین، کیفیت چرم صندلی‌ها و تودری، نزدیک به مدل‌های لوکس ژاپنی از برندهای لکسوس و اینفینیتی به نظر می‌رسند.

فرمان D شکل با تزئینات فلز، حس بسیار خوبی به راننده اکستریم VX می‌دهد. پنل پشت فرمان، طرح‌های گرافیکی متنوع دارد و می‌تواند شبیه سیستم بی‌ام‌و یا مرسدس بنز، اطلاعات فنی را نمایش دهد. روبروی کنسول و زیر خروجی‌های تهویه مطبوع هم، پنل لمسی برای کنترل سیستم گرمایش /سرمایش نصب شده است تا همراه کلیدگردان‌های مدور، شباهت‌هایی با کابین رنجرور داشته باشد.

 

آنچه احتمالا باعث جذب خریداران به اکستریم VX می‌شود، کیفیت بسیار خوب در طراحی و دوخت صندلی‌ها است. حتی برای تودری، حالت مبله با طرح‌های چشم‌نواز وجود دارد که فراتر از خودروهای معمول در صنعت چین، جلب نظر می‌کنند. همچنین، بین صندلی‌ها، دسته‌دنده و ادوات سنتی مثل ترمز دستی اهرم دیده نمی‌شود. این بخش با شارژر بی‌سیم برای تلفن همراه، کلیدهای کوچک و پوشش طرح چوب ارایه شده است.

اکستریم VX برای ۵ سرنشین بالغ، فضای راحت و قابل قبول دارد. خریدار در چین می‌تواند نسخه‌ی ۴ صندلی با نشیمن اختصاصی و بسیار راحت برای ردیف دوم سفارش دهد. این خودرو با مدل سه ردیف صندلی و ۷ سرنشینه نیز تولید می‌شود. تهویه مطبوع مستقل و اتوماتیک با صفحه لمسی برای عقب وجود دارد. اکستریم VX با دو ردیف صندلی، ۵۲۰ لیتر فضای صندوق فراهم می‌کند و چنانچه صندلی‌ها جمع شوند، بیش از ۲۰۰۰ لیتر برای حمل بار، خواهد داشت.

Leave a comment

0.0/5