محصولات

اطلاعات تماس

Hybrid Cars 2

مزایا و معایب خودروهای هیبریدی

 

خودروهای هیبریدی طرفداران و مخالفان زیادی دارند. به طور کلی، آنها یکفناوری عالی هستند. زیرا با استفاده از موتور بنزینی و موتور الکتریکی کار می کنند.
این بدان معنا نیست که این خودرو یک خودروی الکتریکی است. بلکه این خودروها نسبت به خودروهای معمولی دوستدار محیط زیست هستند. زیرا همیشه از موتور بنزینی برای رانندگی و شتاب گیری استفاده نمی کنند و در برخی موارد کار را به موتور برقی خودرو واگذار می کنند.

تعریف خودروهای هیبریدی

خودروی هیبریدی خودرویی است که از یک یا چند موتور الکتریکی و یک موتور احتراق داخلی نیرو می گیرد. بسته به نوع خودروی هیبریدی، این خودرو می تواند با استفاده از موتور الکتریکی، موتور احتراقی یا ترکیبی از این دو حرکت کند.

انواع سیستم های محرک خودروهای هیبریدی:

سیستم هیبریدی موازی:

در سیستم های هیبریدی موازی، هر دو یک یا چند موتور الکتریکی و یک موتور احتراق داخلی چرخ ها را به حرکت در می آورند. بهترین نمونه برای این نوع خودروها تویوتا پریوس است.

سیستم هیبریدی سری:

در سیستم های سری هیبریدی، وظیفه اصلی موتور احتراق داخلی، شارژ مجدد باتری است. در حالی که موتورهای الکتریکی چرخ ها را به حرکت در می آورند. بهترین نمونه برای این نوع خودروها BMW i3 است.

سیستم هیبریدی پلاگین:

در مقایسه با دو نوع فوق، سیستم Plug-In Hybrid از باتری با ظرفیت بسیار بالاتر استفاده می کند. این خودرو را می توان با استفاده از منبع خارجی شارژ کرد. یکی از بارزترین نمونه های این دسته، هوندا کلاریتی PHEV های 2020 است.

161519428881169200

مزایای خودروهای هیبریدی

۱ – گارانتی

تولیدکنندگان خودروهای هیبریدی معمولاً ضمانت طولانی مدتی را به مشتریان ارائه می‌دهند که در صورت بروز مشکل، کل سیستم هیبریدی را پوشش خواهد داد.

۲ – مصرف سوخت کمتر

در حالی که وسایل نقلیه هیبریدی نیاز به نفت و گاز را به طور کامل از بین نمی‌برند؛ اما مقدار مصرف این سوخت‌ها را کاهش می‌دهند؛ زیرا به صورت مداوم از موتور احتراق داخلی استفاده نمی‌شود.

۳ – بهره وری سوخت

از آنجایی که در رانندگی با خودروهای هیبریدی به طور کامل از بنزین استفاده نمی‌کنید؛ این بدان معناست که نیازی به پر کردن باک بنزین خود ندارید. این امر منجر به صرفه جویی در مصرف بنزین می‌شود؛ به خصوص اگر بیشتر در اطراف شهر یا در محیط شهری رانندگی می‌کنید.

۵ – دوستدار محیط زیست

بهتر است بدانید که وسایل نقلیه هیبریدی ۱۰۰٪ سازگار با محیط زیست نیستند؛ چون هنوز هم مقداری از بنزین استفاده می‌کنند. اما آنها نسبت به خودروهای بنزینی سنتی برای محیط زیست بهترند؛ زیرا خودروهای هیبریدی انتشار کربن کمتری دارند. این خودروها یک گام بزرگ برای مبارزه با گرمایش جهانی برداشته اند.

معایب خودروهای هیبریدی

۱ – رانندگی آهسته‌تر

با یک وسیله نقلیه هیبریدی نمی‌توان با همان سرعت وسایل نقلیه بنزینی حرکت کرد.

اگرچه این خودرو به شما این امکان را می‌دهند؛ با سرعت بالا رانندگی کنید؛ اما برای این کار باید از سیستم موتور بنزینی آن کمک بگیرید.

این کار در وهله‌ی اول هدف خرید یک خودروی هیبریدی را زیر سؤال می‌برد. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم؛ برای استفاده بهتر از نیروی موتور الکتریکی، آهسته‌تر رانندگی کنید.

خارج از برخی استثناها در این بازار، مانند مک لارن P1، هوندا NSX، یا پورشه پانامرا E-Hybrid Turbo S، خودروهای هیبریدی معمولا با هدف بهبود بهره وری سوخت و انتشار کربن کمتر ساخته می شوند.

به همین دلیل طراحان این نوع خودروها باید قطعات مختلف این خودروها را در راستای این اهداف طراحی کنند. به عنوان مثال، خودروهای هیبریدی دارای لاستیک‌های کم اصطکاک، سیستم‌های تهویه مطبوع کارآمدتر، تنظیمات موتور احتراق داخلی پایین‌تر هستند که دقیقاً برای دستیابی به بهترین بازده ممکن طراحی شده‌اند.

بنابراین این دستورالعمل‌ها بر عملکرد کلی خودرو تأثیر می‌گذارد. در واقعیت، یک خودروی هیبریدی در مقایسه با خودروهای هم عصر و هم رده خود، کندتر است.

۲ – گران‌تر

خودروهای هیبریدی معمولاً چندین هزار دلار گران‌تر از خودروهای معمولی هستند.

۴ – تعمیرات بیشتر

اگر مشکلی در عملکرد وسیله نقلیه شما به وجود بیاید؛ باید قسمت‌های بیشتری مورد بررسی و عیب یابی مکانیک خودرو قرار گیرد. ممکن است در موتور الکتریکی یا موتور بنزینی مشکلی وجود داشته باشد؛ در این صورت باید هزینه‌ی بیشتری برای تعمیرات بپردازید.

۵- مصرف سوخت در جاده‌های باز یا بزرگراه

طبق مطالعه‌ای که توسط دانشگاه کارنگی ملون در سال ۲۰۱۳ انجام شد؛ اگر در طول روز از خودروهای خود برای مسافت‌های طولانی استفاده می‌کنید؛ خرید خودروهای هیبریدی به شما توصیه نمی‌شود.

بر اساس این مطالعه، خودروهای هیبریدی که در بزرگراه‌ها رفت و آمد دارند؛ همان آسیب را به محیط زیست وارد می‌کنند.

۶- نرخ‌های بیمه بالاتر است

طبق گفته کارشناسان بیمه اتومبیل، بیمه خودروی هیبریدی گرانتر از میانگین نرخ بیمه اتومبیل‌های معمولی است. یکی از دلایل اصلی افزایش بیمه خودرو برای خودروهای هیبریدی، هزینه فناوری پیچیده‌ی این خودروها است.

۷-کاهش راندمان سوخت هیبریدی در هوای سرد
واکنش شیمیایی درون باتری‌ها که انرژی را به موتور الکتریکی منتقل می‌کنند؛ در مقایسه با باتری‌ها در هوای گرم بسیار کندتر است. به همین دلیل موتور احتراق داخلی باید انرژی بیشتری را از طریق سوخت بنزین آزاد کند. به همین دلیل مصرف سوخت خودروهای هیبریدی در هوای سرد بیشتر خواهد شد.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian