محصولات

اطلاعات تماس

مالیات خودروهای لوکس 1402

 

از چه کسانی مالیات اخذ می‌شود؟

مرداد 1402: محمدهادی سبحانیان، رئیس سازمان امور مالیاتی، اظهار کرد درست است که لوکس بودن خودرو با قیمت تعیین می‌شود، اما اگر قیمت پایین‌تر بود هم قیمت پایین مبنای لوکس بودن خودرو قرار می‌گرفت. اگر به سمت تأمین مالی غیر تورمی بودجه برویم، قطعاً تورم کاهش پیدا می‌کند. مطالبه فعالان اقتصادی مبنی بر اینکه دولت باید در مدیریت هزینه‌های خود اراده جدی داشته باشد، مطالبه به حقی است. دولت در همین مسیر در حال حرکت است و می‌توان گفت در حال حاضر رشد هزینه‌های دولت محدود است و قابل توجه نیست، در واقع اداره دولت بر کاهش مخارجش است.

وی افزود بر این باور هستیم که مالیات را باید از کسانی اخذ کنیم که توان پرداخت بیشتری دارند، وصول مالیات باید منطبق بر قانون باشد و معتقدیم اگر این قوانین رعایت و جلوی فرار مالیاتی گرفته شود می‌توانیم به تکالیف خود عمل کنیم و لازم نیست برای رسیدن به اهداف وصولی بر مؤدی فشار بیاوریم.

 

جزئیات جدید مالیات خودرو لوکس

خرداد 1402: مهدی موحدی بک‌نظر، سخنگوی سازمان امور مالیاتی، در مورد گرفتن مالیات در مالکیت بیش از یک خودرو و یا یک مسکن، توضیح داد ما قانونی برای گرفتن مالیات از چند خودرو نداریم، بلکه مالیاتی که در چند سال اخیر در قالب قوانین بودجه سالانه تصویب شده، مربوط به مالیات بر خودروهای لوکس و گران قیمت و املاک لوکس است که از سال ۱۴۰۰ این مسئله در قوانین بودجه گنجانده شده است.

وی افزود در قانون بودجه ۱۴۰۲ هم مالیات بر خودروی لوکس وجود دارد. در سال قبل هم این مسئله بود. کسانی که خودرویی به ارزش بیش از یک‌ ونیم میلیارد تومان داشتند، به عنوان خودروی لوکس قلمداد می‌شد و باید مالیات می‌پرداخت. امسال هم طبق قانون بودجه ۱۴۰۲ عدد ۳ میلیارد تومان برای خودروی لوکس در نظر گرفته شده است؛ یعنی خودروهایی که ارزش آنها کمتر از ۳ میلیارد تومان باشد، مالیات ندارند؛ اما هر خودرویی که ارزش آن بیش از ۳ میلیارد باشد، به عنوان لوکس قلمداد شده و از ابتدای سال جاری مشمول یک‌درصد مالیات می‌شوند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی درباره مالکیت بیش از یک خودرو در خانوار گفت قانون در مورد مجموع ارزش خودرو سخنی نگفته، ولی تصریح دارد که اگر ارزش یک خودرو بیش از ۳ میلیارد باشد، امسال مشمول مالیات بر خودروی لوکس می‌شود. اگر فردی ۱۰ درصد خودروی پراید هم داشته باشد، طبق قانون امسال مشمول قانون خودروی لوکس نمی‌شود.

 

جزئیات مالیات پرداختی خودروهای لوکس

خرداد 1402: سید هادی سبحانیان، رئیس سازمان امور مالیاتی، درباره مالیات خودروهای لوکس عنوان کرد در سال 1400، 177 هزار خودرو لوکس شناسایی شده است که برای آنها دو هزار میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شده است. از این رقم 770 میلیارد تومان وصول شده است. در سال 1401، 263 هزار خودرو شناسایی و 2200 هزار میلیارد تومان مالیات تومان تعیین شد. از این رقم 20 میلیارد تومان مالیات وصول شده که علت آن این است که مالیات ها به تازگی به مودیان اعلام شده است. 520 هزار خودرو لوکس نیز برای سال 1402 شناسایی شده که به گفته سازمان امور مالیاتی اقدامات مربوط به آنها به سرعت در دستور کار این سازمان قرار خواهد گرفت.

وی افزود بخشی از دلایل میزان بالای اعتراضات، عدم صحت کافی در داده‌هایی است که به دست سازمان امور مالیاتی می‌رسد. در نتیجه لازم است تا هر چه سریعتر اقدامی در رابطه با افزایش دقت اطلاعات مورد استفاده سازمان امور مالیاتی انجام شود.

 

تغییر مالیات خودروهای لوکس و درآمد دولت

اسفند 1401: دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ پیش‌بینی کرده بود که از صاحبان خودروهای به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد، مالیات سالانه بگیرد که ۷۰۷۰ میلیارد تومان کسب درآمد برای دولت داشت. اما این رقم با نظر مجلس تغییر کرد و قرار شد انواع خودروی سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی که قیمت روز آن‌ها بیش از ۳ میلیارد تومان است، مالیات پرداخت کنند.

با تغییر این نرخ، تحقق این مبلغ در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است. این درحالی است که درآمد دولت از این محل در سال جاری چندان چشم‌گیر نبوده و در ۱۰ ماه سال جاری تنها ۴۲۲ میلیارد تومان مالیات از خودروهای لوکس اخذ شده است.

داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی، درباره این اختلاف درآمدی گفت طبیعی است که وقتی لایحه دولت به مجلس می‌رود، نمایندگان تغییراتی در آن اعمال کنند. سازمان منتظر آخرین تصمیم مجلس است و هرچه تصویب شود اجرا خواهد شد. آن‌چه در لایحه پیش‌بینی شده برآورد است که ممکن است در عمل کم‌تر یا بیش‌تر شود. تلاش می‌شود که اگر مجلس تغییراتی اعمال کند که اثر کاهنده دارد با تمرکز بر شناسایی فرارهای مالیاتی آن را جبران کنیم.

ماخذ محاسبه مالیات خودرو، قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن و صرفا براساس مشخصات مالک خودرو مندرج در شناسنامه خودرو صادره توسط نیروی انتظامی (برگ سبز) به عنوان سند رسمی خودرو است که توسط سازمان امور مالیاتی هرساله تا پایان فروردین‌ماه تعیین و اعلام می‌شود. سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالانه مربوط به خودروهای تحت تملک خود و فرزندان کم‌تر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن‌ماه پرداخت کنند. ثبت نقل و انتقال خودروهایی که به موجب این بند برای آن‌ها مالیات وضع شده است، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است. متخلفین از حکم این بند در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارند. همچنین به دولت اجازه داده می‌شود براساس پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و متناسب با شرایط اقتصادی کشور، هر سه سال یکبار نسبت به کاهش یا افزایش قیمت پایه تعیین شده فوق‌الذکر اقدام و مراتب را ابلاغ کند.

مالیات خودروهای لوکس در سال جدید تعیین شد

اسفند 1401: نمایندگان مجلس در روز 7 اسفندماه، در روند بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1402 کل کشور، با بند(خ) تبصره (6)ماده واحده این لایحه موافقت کردند. طبق این بند، انواع خودرو سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قیمت روز خودروی آن‌ها بیش از 3 میلیارد تومان باشد، نسبت به مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ یک درصد(1%) می‌گردند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بند (ث) تبصره (6) ماده واحده لایحه بودجه به‌منظور ایجاد شفافیت و اصلاح سیاست‌گذاری در معافیت‌های مالیاتی نیز موافقت کردند.

بخش درآمدی ردیف‌های بند (ث) تبصره (6) ماده واحده لایحه بودجه به شرح زیر است:

بر اساس ردیف (1) بند (ث) تبصره (6) وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است در راستای هدفمندسازی معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و شفاف‌سازی حمایت‌های مالی، سیاست اعتبار مالیاتی و گمرکی با نرخ صفر را جایگزین معافیت‌های قانونی مالیاتی مصرح در قانون مالیات‌های مستقیم و قانون امور گمرکی نموده و فهرست تمامی معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و میزان معافیت آن‌ها را مشخص نماید. این فهرست باید شامل حوزه فعالیت اشخاص، میزان درآمد مالیاتی و گمرکی محاسبه ‌نشده در اثر این معافیت‌ها و استناد قانونی این معافیت‌ها باشد.

طبق ردیف (2) این بند، دستگاه‌های اجرائی موظفند معافیت‌ها و تخفیفات مالیاتی و گمرکی قانونی را ‌‌به‌صورت جمعی- خرجی در حساب‌های مربوط به خود ثبت کنند. عملکرد معافیت‌ها و تخفیفات گمرکی و مالیاتی ‌‌به‌عنوان مالیات بر واردات وصولی گمرک جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

در ردیف (3) بند یاد شده ذکر شده که معافیت مالیاتی درآمد سالانه مشمول اشخاص موضوع بند «ل» ماده (139) قانون مالیات‌های مستقیم حداکثر معادل 4 برابر سقف مالیاتی ماده (84) قانون مذکور است و مازاد بر آن حسب مورد به نرخ قانون مالیات‌های مستقیم، مشمول مالیات است.

در بخش درآمدی بند (ش) تبصره (6) ماده واحده لایحه بودجه آمده که ‌به‌منظور تسریع و تسهیل رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی، اختیار سازمان امور مالیاتی در تبصره ماده (100) قانون مالیات‌های مستقیم ‌در‌خصوص معافیت مؤدیان از انجام بخشی از تکالیف قانون مذکور از قبیل نگهداری اسناد و مدارک و ارائه اظهارنامه مالیاتی، به حداکثر «صد برابر» میزان معافیت موضوع ماده (84) قانون مالیات‌های مستقیم افزایش می‌یابد.

تغییر مالیات خودرو لوکس در سال 1402

بهمن 1401: در لایحه بودجه سال‌های 1400 و 1401 افرادی که خود یا فرزند زیر 18 سال آنها، دارای خودرویی با ارزش بیش از 1 میلیارد تومان بودند، باید این مالیات را پرداخت می‌کردند که تا 1.5 میلیارد تومان مشمول 1% مازاد قیمت، تا 3 میلیارد تومان 2%، تا چهارونیم میلیارد تومان 3% و بیش از آن 4% نسبت به مازاد قیمت، باید مالیات گرفته می‌شد. اما در سال 1402 این قانون با تغییراتی همراه بوده است.

در قانون بودجه سال 1402، پیشنهاد دولت این بوده که از خودروهای بالای 1.5 میلیارد تومان مالیات‌ستانی شود ولی کمیسیون تلفیق این رقم را به 3 میلیارد تومان افزایش داده است. بنابراین طبق مصوبه کمیسیون، اگر ارزش روز خودرویی 3 میلیارد تومان باشد معاف از مالیات است و بالاتر از آن مشمول مالیات یک‌درصد می‌شود. این سومین سالی است که مالیات بر خودروهای لوکس در لایحه بودجه پیش‌بینی می‌شود.

 

400 هزار خودرو لوکس مشمول مالیات

بهمن 1401: داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، درمورد مالیات خودروهای لوکس اظهار کرد در سال جاری اطلاعات بهتری نسبت به سال قبل از سوی پلیس راهور دریافت شده است.

براساس گفته‌های وی، «موسسه پژوهش ناجی»، اطلاعات خودرو‌ها را در اختیار دارد. بنابراین با الگو‌های مشترکی که در این بخش طراحی شده و قیمت‌گذاری که توسط سازمان امور مالیاتی انجام گرفته، انواع خودرو گران‌قیمت براساس قیمت‌گذاری سازمان امور مالیاتی، کدبندی شد. در حال حاضر اطلاعات 400 هزار خودرو گران‌قیمت شناسایی شده و سازمان امور مالیاتی مشغول محاسبه مالیات آن‌ها است. سعی می‌شود تا مدت زمان یک الی 10 روز آینده، مالیات‌ها بر روی درگاه سازمان به اطلاع مالک این خودرو‌ها برسد و به نوعی مطالبه مالیات شود‌.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود پرداخت مالیات از خودرو‌های گران‌قیمت از سال گذشته تاکنون شتاب بیش‌تری گرفته و از حدود 2 هزار میلیارد تومان شناسایی مالیات خودرو‌های گران‌قیمت در سال گذشته، تاکنون بیش‌ از 400 میلیارد تومان منابع وصول شده است و مابقی نیز در حال عملیات وصول و اجراست که به زودی وصول خواهد شد.

وی همچنین گفت پیش‌بینی می‌شود درآمد مالیاتی خودرو‌های گران‌قیمت در سال جاری بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان باشد. زمان و وصول مالیات‌ها پیرو اعلام سازمان امور مالیاتی است‌. البته ممکن است وصول این مالیات تا چند ماه به طول بیانجامد.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian