Skip to content Skip to footer

ماشین سفید یا مشکی و مزایا و معایب آنها

 

 

سفید و مشکی دو رنگ اصلی در بازار خودرو هستند و تقریبا دو سوم خودروهای موجود در بازار کشورهای مختلف با یکی از این دو رنگ به فروش می رسند. بازار خودروی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و همانطور که هر روز در خیابان شاهد آن هستیم، اکثر خودروها اعم از تولیدات داخلی، مونتاژی و حتی وارداتی یکی از این دو رنگ را بر روی بدنه خود دارند. بنابراین هنگام خرید خودرو این سوال برای مشتریان پیش می آید که چه رنگی را انتخاب کنند؟ ماشین سفید یا مشکی؟

 

انتخاب رنگ علاوه بر تاثیر در نمایش ویژگی های طراحی، در قیمت روز خودرو نیز موثر است. انواع رنگ خودرو که بیشترین مشتری را دارد سفید و مشکی است. سپس به نقره ای و خاکستری می رسد و در نهایت رنگ های دیگری مانند گیلاسی، سبز و … در سبد خرید قرار می گیرد.

از آنجایی که یک خودروی دست دوم سفید یا مشکی به دلایل مختلف فروش راحت تری دارد، انتخاب اول اکثر مشتریان در زمان خرید رنگ های سفید و مشکی است.

مزایای خودروی سفید رنگ:

1. **دمای کمتر در هوای گرم:** خودروهای سفید رنگ دمای کمتری در مقایسه با رنگ‌های تیره دارند. این به معنای کمتر گرم شدن داخل خودرو در تابستان و کاهش مصرف سوخت برای سیستم تهویه می‌باشد.

2. **مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و زنگ زدگی:** خودروهای سفید رنگ در برابر آب‌وهوای نامساعد و اثرات محیطی مقاومت بیشتری دارند و از خوردگی و زنگ زدگی کمتری رنج می‌برند.

3. **منعکس کردن نور خورشید:** سفید بودن خودرو باعث می‌شود که نور خورشید بهتر منعکس شود و از افزایش دما در داخل خودرو جلوگیری کند.

4. **ظاهر تمیز و مرتب:** لکه‌ها و خطوط کوچک کمتری روی خودروهای سفید دیده می‌شود. این به معنای نیاز کمتر به شستشو و نگهداری است.

**معایب:**

1. **مستعد به نمایش آلودگی:** خودروهای سفید به سرعت نمایش آلودگی‌ها، خطوط و لکه‌های کوچک می‌شوند که ممکن است ظاهر آن‌ها را زشت کند.

2. **نیاز به نگهداری بیشتر:** اگرچه لکه‌ها روی خودروهای سفید کمتر دیده می‌شوند اما وقتی دیده می‌شوند، نیاز به پاکسازی و نگهداری دقیق‌تر دارند تا از ایجاد ظاهر نامطلوب جلوگیری شود.

3. **کمرنگ بودن جزئیات:** در برخی مواقع، برخی از جزئیات و طرح‌ها بر روی خودروهای سفید ممکن است کمرنگ‌تر به نظر بیایند و دیده نشوند.

 

مزایای خودروی مشکی رنگ:

 

1. **ظاهر شیک و زیبا:** خودروهای مشکی به دلیل ظاهر شیک و جذابشان، همیشه در نظر افراد جلب توجه می‌کنند.

2. **برجستگی جزئیات و طرح‌ها:** در خودروهای مشکی، جزئیات و طرح‌های خطوط و لبه‌ها به خوبی برجسته می‌شوند و زیبایی طراحی خودرو را بیشتر می‌کنند.

3. **منعکس کننده کمتر نور خورشید:** در مناطق با آفتاب زیاد، رنگ مشکی به میزان کمتری نور را جذب می‌کند که باعث می‌شود دمای داخل خودرو کاهش یابد.

**معایب:**

1. **نمایش آلودگی و خط و خش:** خودروهای مشکی رنگ به سرعت نمایشگر آلودگی‌ها، خطوط و لکه‌های کوچک می‌شوند که ممکن است ظاهر آن‌ها را زشت کند.

2. **گرم شدن بیشتر در آفتاب:** در دماهای بالا و در معرض نور مستقیم خورشید، خودروهای مشکی رنگ دمای بالاتری دارند و داخل آن‌ها گرمتر می‌شود.

3. **نیاز به نگهداری دقیق تر:** برای حفظ ظاهر شیک، خودروی مشکی نیازمند نگهداری و پاکسازی منظم و دقیق‌تری است.

 

انواع رنگ خودرو

رنگ‌ها در ماشین سفید یا مشکی انواع مختلفی دارند.

سفید روغنی

رنگ سفید روغنی در مدل‌های قدیمی و ارزان‌قیمت دیده می‌شود، به این دلیل از همان ابتدا کاربرد زیادی در صنعت خودرو ایران داشته است.

سفید متالیک

جلا و درخشندگی سفید متالیک بالاتر از بقیه است و خودروهای دارای این رنگ درخشان‌تر دیده می‌شوند.

سفید صدفی

رنگ سفید صدفی براق‌تر از رنگ متالیک است و درخشندگی بیشتری دارد.

سفید جلبکی 

این نوع سفید دارای پیگمنت‌های جلبکی است که به رنگ شفافیت و درخشندگی بیشتری می‌دهد. این نوع رنگ به خوبی با نور مختلف هماهنگ می‌شود و به ظاهر خودروی شما زیبایی و شکوه می‌بخشد.

مشکی مات

مشکی مات درخشندگی ندارد و خودروهای کمی با این رنگ تولید می‌شود. بیشتر شرکت‌های تیونینگ از مشکی مات برای ایجاد ظاهری متمایز استفاده می‌کنند.

مشکی ذغالی

مشکی ذغالی شباهت‌هایی با مشکی مات دارد و بدنه خودروهایی با این رنگ، درخشندگی و شفافیت ندارد. این رنگ بیشتر در ماشین‌های گران‌قیمت استفاده می‌شود.

مشکی آبنوس

مشکی آبنوس، براق و شفاف است و استفاده از آن جلای خاصی به بدنه می‌بخشد. این رنگ بیشتر در مدل‌های لوکس و گران به کار می‌رود.

Leave a comment

0.0/5