محصولات

اطلاعات تماس

490667 ne perdez plus

لاستیک زمستانی و تفاوت آن با لاستیک معمولی

 

لاستیک خودرو یکی از مهم ترین قسمت های موثر در رانندگی در شرایط لغزنده است و تنها بخشی از خودرو است که با سطح جاده تماس مستقیم دارد. به همین دلیل مهندسان صنعت خودرو سعی کردند با بهسازی و ساخت لاستیک های زمستانی، رانندگی در شرایط برفی را آسان کنند.

لاستیک زمستانی چیست؟

اولین تایرهای زمستانی در سال 1934 توسط گروه تایر نوکیان تولید و روانه بازار شد. البته اولین لاستیک های زمستانی مخصوص خودروهای سنگین بود که دو سال بعد این لاستیک ها برای خودروهای سواری نیز عرضه شد. با استقبال خریداران از این لاستیک ها، شرکت های خودروسازی دیگری نیز وارد میدان شدند. لاستیک زمستانی نوع اول بیشتر از نوع میخی یا یخ شکن بود اما به دلیل آسیب های مختلفی که به سطح خیابان ها وارد می کرد، کم کم رقبای دیگری برای این لاستیک ظاهر شدند.

winter tires2210

 

انواع لاستیک زمستانی

 

لاستیک یخ شکن میخ دار
یخ شکن میخ‌دار مانند زنجیر چرخ کار می کند. روی سطح بیرونی این لاستیک ها میخ های آهنی کوچکی تعبیه شده است تا ترمزگیری در سطوح برفی و یخ زده آسان شود. این لاستیک ها رانندگی در شرایط برفی را آسان تر می کنند.

 

لاستیک گل برفی
لاستیک های گل برفی نوع دیگری از لاستیک های یخ شکن هستند. در این نوع ساختار آج لاستیک تقریباً مشابه نوع میخی است اما میخ یخ شکن روی آن نصب نمی شود.

لاستیک عملکردی زمستانه

برخلاف دو دسته قبلی، این لاستیک ها برای سرعت های بالاتر طراحی شده اند. این لاستیک ها معمولا دارای آج نامتقارن هستند.

در مقایسه با لاستیک های برفی و میخی، این لاستیک ها چسبندگی کمتری روی سطح برف دارند و در سطوح خیس و گل آلود عملکرد بهتری دارند.

HeroArticleHowToChooseS4

 

معمولا روی لاستیک‌های زمستانی، نقش ساده‌ای از یک کوه حک می‌شود. تایرهایی که این علامت را دارند، برای استفاده در هوای برفی و یخبندان ساخته شده‌اند و چسبندگی خوبی با سطح جاده برای راننده فراهم می‌کنند.

در برخی از لاستیک‌های مناسب این فصل، به جای کوه، تصویر یک دانه برف دیده می‌شود.

ساختار لاستیک زمستانی

لاستیک های زمستانی برای اینکه بتوانند شرایط برفی را به خوبی پشت سر بگذارند و روی زمین یخ زده نلغزند، باید طراحی و ویژگی خاصی غیر از ساختار کلی تمامی لاستیک ها داشته باشند. هرچه چسبندگی لاستیک شما در زمستان و شرایط یخبندان بیشتر باشد، کنترل و ترمزگیری آسان تر خواهد بود و خطر تصادف کاهش می یابد.

 

جنس لاستیکی قسمت آجدار

موادی که برای قسمت پلاستیکی لاستیک های 4 فصل استفاده می شود در سرمای زمستان سفت می شوند و انعطاف خود را از دست می دهند. بنابراین، آج لاستیک های زمستانی باید از مواد متفاوتی ساخته شود تا در هوای سرد همچنان انعطاف پذیر باشد.

دلیل اهمیت انعطاف لاستیک های زمستانی زمانی مشخص می شود که نرمی آن در هنگام سردتر شدن به راننده کمک کند و کنترل بهتری به راننده بدهد.

طراحی و عمق آج

طرح آج لاستیک های زمستانی به گونه ای طراحی شده است که آب یا برف در لاستیک جمع نمی شود. به این ترتیب مسیر خروجی برای آن ساخته می شود تا به دلیل وجود برف از چسبندگی لاستیک به زمین کاسته نشود.

از طرفی عمق این نوع لاستیک بیشتر از لاستیک های معمولی است به طوری که در صورت جمع شدن برف یا آب در شیارهای آن، لاستیک لیز نمی خورد و همچنان اصطکاک لازم را دارد.

طراحی لبه لاستیک

لبه‌های لاستیک‌های زمستانی کمی زمخت‌تر ساخته می‌شوند تا راحت‌تر بر برف و یخ موجود روی سطح جاده غلبه کنند و دچار هرزگردی نشوند.

 

چگونه لاستیک زمستانی مناسب را انتخاب کنیم؟

لاستیک زمستانی که قصد خرید آن را دارید باید با مشخصات خودروی شما مطابقت داشته باشد تا علاوه بر کنترل بیشتر، مصرف سوخت نیز حفظ شود.
بهتر است تایرهای زمستانی نازک داشته باشید تا خودرو راحت تر حرکت کند.

قدرت سرعت و قدرت فشار عوامل مهمی در تعیین یک تایر زمستانی خوب هستند.
به نوع آب و هوای محل تردد خودرو توجه کنید. اگر قرار است روزهای بیشتری در یخبندان و برف گرفتار شوید، بهتر است از لاستیک های با کیفیت بالاتر استفاده کنید.
دقت کنید که تاریخ لاستیکی که خریداری می کنید نگذشته باشد و زمان کافی تا انقضای آن باقی مانده باشد.
لاستیک های زمستانی را از منابع معتبر خریداری کنید.

تفاوت لاستیک زمستانی و معمولی
لاستیک زمستانیلاستیک معمولی
مناسب فصل زمستانمناسب فصل بهار، تابستان و پاییز
مناسب برای دماهای پایین و هوای سردمقاومت در برابر گرما و ضعف در هوای سرد
انعطاف‌پذیری در دمای پایینانقباض زیاد در دمای پایین
جنس سخت‌ترنرمی بیشتر
عمق عاج بیشترعمق عاج کمتر
تعداد شیار بیشترتعداد شیار کمتر
طراحی شده برای حرکت با دنده سنگینطراحی شده برای حرکت در سرعت
چسبندگی بالا به سطح جادهچسبندگی پایین به سطح جاده

مزایای لاستیک های زمستانی

برف به دلیل داشتن شیارهای عمیق از سطح لاستیک دور می ماند.
در هوای برفی و یخبندان، چسبندگی لازم بین لاستیک و جاده وجود دارد.
با توجه به چسبندگی لازم بین لاستیک و سطح خیابان، شرایط برای شتاب گیری خودرو فراهم است.
با توجه به طراحی و جنس لاستیک، حتی در سرمای زمستان، لاستیک نرم بوده و به زمین می چسبد.
لیز خوردن خودرو در خیابان های لغزنده با این لاستیک ها کاهش می یابد.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian