محصولات

اطلاعات تماس

car smell 2

علت بوی بنزین داخل ماشین و راهکارهای رفع آن

 

بوی بنزین برای برخی افراد رایحه‌ای جالب بوده اما برخی نیز به آن حساسیت دارند. احتمالاً برای شما نیز پیش آمده که با نشستن در کابین خودرویی این بو را حس کرده باشید. واضح است که بنزین به عنوان یک سوخت با میزان اشتعال بالا خطرات زیادی خواهد داشت و مالک خودرو می‌بایست سریعاً نسبت به یافتن علت بوی بنزین داخل ماشین و رفع آن اقدام نماید.

دلایل گوناگونی برای استشمام بوی بنزین در کابین خودرو وجود دارد که ما به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  1. نشتی بنزین

  2. وجود قطرات بنزین در زیر خودرو معمولا نشان دهنده نشتی در بخش‌های مختلف سیستم سوخت‌رسانی خودرو خواهد بود که از جمله آن‌ها می‌توان به باک سوخت آسیب دیده، لوله‌های انتقال سوخت معیوب، انژکتور سوخت خراب و… اشاره کرد. همچنین کاهش سریع میزان بنزین داخل باک که با نگاه به درجه بنزین در پشت آمپرها نیز مشخص شده می‌تواند به شما در فهمیدن نشتی بنزین کمک کند. اگر این مشکل وجود داشته و شما آن را نادیده بگیرید احتمالاً آتش گرفتن خودرو وجود خواهد داشت. برای حل این مشکل نباید خودرو را برانید بلکه باید با یدک‌کش و مکانیکی خبره تماس بگیرید. مکانیک شاید بتواند نشتی‌های کوچک سیستم سوخت‌رسانی را رفع کند اما درصورتی‌که نشتی جدی باشد مشکلات بزرگ‌تری می‌تواند به وجود آید و واضح است که رفع آن هزینه و زمان بیشتری را طلب خواهد کرد.

inspect fuel cap

  1. خرابی درپوش باک سوخت

زمانی که استارت می‌زنید بوی بنزین را حس می‌کنید؟ شاید درپوش باک سوخت خودروی شما خراب باشد و باعث شود بخار بنزین از باک خارج شود. درصورتی‌که چنین اتفاقی رخ ‌داده باشد احتمال ورود بوی بنزین به کابین وجود خواهد داشت. برای بررسی این موضوع می‌توانید چراغ چک پیشرانه را در پشت آمپرها نگاه کنید که اگر روشن شود می‌تواند هشداری به منزله عدم وجود فشار کافی در باک سوخت باشد. حل این مشکل راحت بوده و هزینه بالایی ندارد. شما می‌توانید با تهیه یک درپوش باک جدید آن را رفع کنید. البته تا زمان خرید قطعه جدید می‌توان از یک پارچه تمیز برای جلوگیری از خروج بخارهای بنزین از باک نیز استفاده کرد هرچند این گزینه خیلی توصیه نمی‌شود. اگر در پشت آمپرها چراغ چک روشن شده مکانیک شاید بتواند با دستگاه دیاگ دلیل آن را پیدا کند.

fuel injector car

 

  1. خرابی شمع‌ها

شمع خودرو باعث احتراق مخلوط بنزین و هوا می‌شود تا در نهایت خودرو استارت خورده و حرکت کند. اگر شمع‌ها عملکرد درستی نداشته باشند بخارها و قطرات بنزین از پیشرانه وارد سیستم تهویه مطبوع شده و باعث خواهد شد بوی بنزین در کابین حس شود. اگر مکانیک علت بوی بنزین داخل ماشین را از شمع‌ها دانست شاید مجبور به تعویض آن‌ها شوید. اگر شمع‌ها روغنی شده باشند حتماً از حل مشکل نشتی روغن قبل از تعویض شمع‌ها مطمئن شوید.

 

  1. مشکلات تنظیم کننده فشار سوخت

اگر تنظیم کننده فشار سوخت از کار افتاده یا به درستی کار نکند هوا و بنزین به نسبت درست مخلوط نخواهند شد. اگر پیشرانه خودرو مصرف سوخت بالایی داشته باشد منجر به داغ شدن مبدل کاتالیتیک یا همان کاتالیزور خواهد شد و این امر میزان ورودی بخار بنزین به اگزوز را افزایش خواهد داد. نهایتاً بوی بنزین می‌تواند وارد سیستم تهویه شده و از آنجا به کابین راه یابد. همچنین تنظیم کننده فشار سوخت خراب می‌تواند باعث اشکال در عملکرد پیشرانه، کاهش راندمان آن، افزایش مصرف سوخت و کاهش قدرت تولیدی شود. برای رفع این مشکل باید نزد یک مکانیک باتجربه مراجعه کرد تا نسبت به تعویض این قطعه اقدام کند.

220914153602 gasoline nozzle new york file 081122

 

  1. حضور در پمپ بنزین جهت سوخت گیری

اگر بوی بنزین بلافاصله پس از حضور در پمپ‌بنزین حس شود طبیعی خواهد بود و بوی آن باید پس از چند دقیقه رفع شود. درصورتی‌که هنگام بنزین زدن مقداری از آن روی زمین بریزد این بو واضح‌تر خواهد بود هرچند آن‌هم پس از اندکی رانندگی کمتر شده و نهایتاً ناپدید می‌شود. درصورتی‌که بوی بنزین همچنان در کابین وجود داشت درپوش باک سوخت و نشتی احتمالی سیستم سوخت‌رسانی را بررسی کرده و از عدم وجود مشکل در آن‌ها مطمئن شوید.

 

  1. واشر درب روغن یا اورینگ معیوب

برای یافتن علت بوی بنزین داخل ماشین می‌توانید نگاهی به اطراف درب روغن پیشرانه بیندازید. اگر قطعات روغن یا کثیفی را روی پوشش سوپاپ دیدید شاید اورینگ قدیمی بوده و نشتی داشته باشد. از اینجا نیز بخارهای بنزین می‌تواند وارد سیستم تهویه مطبوع شده و نهایتاً راهی کابین شود. همچنین درصورتی‌که اورینگ آسیب دیده یا خراب شده باشد بوی بنزین حس خواهد شد. برای حل این مشکل واشر لاستیکی درب روغن یا بررسی کرده و هرگونه کثیفی و ذرات روی آن را تمیز کنید. البته درصورتی‌که این قطعه شکسته باشد مجبور به تعویض آن خواهید شد هرچند هزینه بالایی ندارد.

 

  1. ورود دودهای اگزوز به کابین خودرو

دودهای داخل اگزوز نتیجه سوختن بنزین در پیشرانه است. این دود از طریق لوله اگزوز از خودرو دور می‌شود و معمولاً مبدل‌های کاتالیتیک یا کاتالیزورها باعث کاهش میزان آلایندگی خودروها می‌شوند؛ بنابراین اگر شما بوی بنزین را حس می‌کنید شاید این امر نشان دهنده نشتی اگزوز باشد. در این حالت صدای تولیدی اگزوز بیشتر از حالت عادی بوده و معمولاً در زمان شتاب گیری باعث ایجاد حالت ناخوشایندی می‌شود. هرچقدر صدای ناهنجار تولیدی بیشتر باشد نشتی اگزوز به پیشرانه نزدیک‌تر است. برای حل این مشکل می‌بایست اقدام به بررسی نشتی و یافتن آن کرده و در نهایت اگزوز را تعویض نمایید.

 

  1. خرابی کنیستر

کنیستر مسئول جمع‌آوری بخارهای بنزین است. درصورتی‌که این قطعه آسیب دیده یا خراب شده باشد احتمال نشتی بنزین به کابین وجود خواهد داشت. اگر متوجه بوی شدید بنزین در کابین خودرو شدید و درعین‌حال عملکرد پیشرانه نیز افت کرده شاید این امر نشان دهنده خرابی کنیستر باشد. برای تعویض این قطعه باید به نمایندگی‌های مجاز و همچنین مکانیک‌های باتجربه مراجعه کنید.

 

  1. قدیمی بودن خودرو

تکنولوژی‌های بکار رفته در خودروهای کاربراتوری قدیمی باعث می‌شود بویی شبیه بنزین در زمان استارت و خاموش کردن خودرو احساس شود. همچنین خودروی دست‌دوم شاید فاقد سیستم‌های جمع‌آوری آلاینده‌های مشابه خودروهای صفرکیلومتر باشند. این امر می‌تواند باعث ورود آسان بخارهای بنزین به داخل کابین شود. این مشکل شاید راه‌حل مستقیمی نداشته باشد و به‌طورکلی سرویس و تعمیر خودروهای قدیمی کار دردسرسازی است اما خود مالک با بررسی دلایلی که در بالا ذکر شد شاید بتواند علت بوی بنزین داخل ماشین را پیدا کند.

وقتی برای بار اول متوجه بوی بنزین شدیم چه‌کار کنیم؟

بوی بنزین ممکن است در داخل کابین یا بیرون خودرو احساس شود. اگر این بو در داخل خودرو به مشام شما رسیده سریعاً سیستم تهویه یا بخاری را خاموش کرده و خودرو را بررسی نمایید؛ اما اگر بوی بنزین از بیرون خودرو می‌آید سعی کنید منبع آن را پیدا کنید. نشتی سوخت بررسی نشده می‌تواند ریسک‌های زیادی در بر داشته باشد. البته برای بررسی بخش‌هایی همچون لوله‌های سوخت، انژکتورها و فیلتر سوخت نیازمند فردی باتجربه خواهید بود. نکته مهم اینکه بخار بنزین حاوی متان بوده و با سوختن خود باعث ایجاد کربن مونوکسید می‌شود که بسیار سمی است. بوی بنزین کم فقط باعث ایجاد سردرد می‌شود اما بوییدن طولانی‌مدت آن می‌تواند مشکلات سلامتی زیادی در پی داشته باشد.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian