محصولات

اطلاعات تماس

خودرو69

ساده ترین روش های نگهداری خودرو سالم!

ساده ترین روش های نگهداری خودرو سالم!

 

حفظ سلامت خودرو از زمان تحویل تا فروش خودرو را نمی توان از همه دارندگان خودرو به یک شکل انتظار داشت، زیرا برخی از دارندگان وسایل نقلیه نگهداری خودرو خود را تا زمان فروش آنقدر جدی می گیرند که گاهی اوقات نمی توانند آن را تشخیص دهند. عملکرد چنین خودروهایی حتی برای کارشناسان خودرو نیز کمی سخت خواهد بود.

رانندگی با سرعت مطمئنه، تعویض به موقع قطعات آسیب دیده خودرو، عدم رانندگی با بنزین کم و بسیاری موارد مهم دیگر در سلامت خودرو نقش دارد. اما سوال اصلی اینجاست که چگونه می توان خودرو را برای افرادی که دائما مشغول خرید و فروش خودروهای دست دوم هستند، سالم نگه داشت؟

بنابراین بهتر است قبل از انعقاد هرگونه معامله با فروشنده، خریداران خودرو از طریق کارشناس خودروی دست دوم از سلامت و ایمنی خودرو اطمینان حاصل کنند.

1. بررسی روغن و فیلتر هوا

فیلتر روغن و هوا در خودرو به نام نای و مری در گلوی انسان شناخته می شود. بنابراین همانطور که هر دستگاه تنفسی یا گوارشی در بدن مختل می شود در خودرو نیز همین اتفاق می افتد با این تفاوت که در صورت گرفتگی یا ناخالصی در فیلتر روغن و هوای خودرو به راحتی می توان آن را تعویض و تمیز کرد.

بنابراین برای سالم نگه داشتن موتور خودرو باید راه های تنفس موتور سالم و بدون گرفتگی باشد و انتخاب بهترین فیلتر روغن و زمان تعویض آنها در این مرحله به خوبی کمک می کند. زیرا اگر به موقع به تنفس خودرو رسیدگی نشود، خسارت مالی جدی به موتور وارد می شود.

برخی از خودروها دارای فیلتر روغن نازک و برخی مجهز به ماژول روغن هستند. وظیفه ماژول روغن در خودرو خنک کردن روغن موتور قبل از رسیدن به فیلتر است. بنابراین دلیل اهمیت جابجایی این قطعه، حساسیت سلامت روغن موتور است. زیرا اگر به اصطلاح آب و روغن خودرو مخلوط شود ممکن است خطرات مالی جبران ناپذیری برای خودرو و جان سرنشینان به همراه داشته باشد.

به همین دلیل بهتر است هر از چند گاهی به خصوص پس از طی مسافت های طولانی (البته پس از خنک شدن موتور خودرو) ورودی فیلتر روغن، کیفیت روغن و میزان آن در داخل موتور بررسی شود.

* بهتر است فیلتر روغن همیشه تمیز و بدون لکه و گرفتگی باشد.

2. آب رادیاتور و ضد یخ را بررسی کنید

اگر صاحب خودرویی هستید که به سلامت خودرو خود اهمیت ویژه ای می دهید، پس باید از اهمیت استفاده از ضد یخ در زمستان آگاه باشید. زیرا قبل از شروع فصل سرما بهترین زمان برای بررسی آب رادیاتور خودرو و تعویض ضدیخ است. برخی از مالکان خودرو بر این باورند که می توانند از ضدیخ سال گذشته استفاده مجدد کنند و نیازی به تعویض آن نیست، اما باید بدانند که تعویض این مایع خنک کننده موتور باید با بازرسی تعمیرکار خودرو انجام شود، زیرا در صورت تغییر رنگ ضد یخ از سبز اگر رنگ قهوه ای تغییر کرده است، تخلیه و خرید مایع ضد یخ جدید ضروری است.

همچنین برخی از مالکان خودرو معتقدند که می توانند به جای خرید آب رادیاتور از آب معدنی استفاده کنند. اما تاکید می شود استفاده از آب معمولی به جای آب رادیاتور آماده در بازار فقط در موارد استثنایی مانند جوشاندن ماشین و رسیدن به نزدیکترین مکانیک استفاده می شود. به گونه ای که مخزن مخصوص فقط در مدت زمان کوتاهی می تواند از آب معمولی استفاده کند و باید هر چه سریعتر آب رادیاتور مخصوص خریداری شود.

استفاده از آب آشامیدنی یا معدنی به جای آب رادیاتور موجود در بازار در دراز مدت برای خودرو باعث ایجاد سوراخ، آسیب و رسوب در باک می شود.

 

3. بررسی مخزن شیشه شوی

مایع شیشه شوی خودرو سال هاست که در بازار وجود دارد و بسیاری از دارندگان خودرو طرفدار آن شده اند. اما بد نیست قبل از استفاده از این مایع در باک شیشه شوی خودرو به میزان الکل مصرفی این مایع توجه کنید. شیشه شوی مناسب برای مخزن آب خودرو باید بدون الکل باشد. در غیر این صورت با استفاده از این مایع حتی برای مدت کوتاه، رنگ خودرو شما آسیب می بیند و به جای تمیز نگه داشتن خودرو، باید هزینه خرابی مخزن شیشه شوی را متحمل شوید.

برخی از صاحبان خودرو استفاده از شوینده های ساده و حتی قدیمی را برای تمیز کردن شیشه خودرو انتخاب می کنند که معمولاً یکی از ایمن ترین روش ها محسوب می شود. استفاده از مخلوط مقدار کمی صابون یا صابون مایع با آب در داخل مخزن شیشه شوی خودرو یکی از بهترین روش هاست.

4. لاستیک ها را چک کنید

خرید و تعویض لاستیک خودرو یکی از تخصصی ترین اقدامات برای خودروی شما محسوب می شود که حتما باید با مشاوره و کمک مکانیک یا افراد متخصص در این زمینه انجام دهید. زیرا اگر لاستیک خریداری شده برای خودروی شما مناسب نباشد، می تواند منجر به تصادفات مرگبار برای راننده، سرنشینان یا سایر خودروها شود.

قبل از خرید لاستیک خودرو، صاحبان خودرو باید به اندازه مناسب لاستیک خودرو، قیمت لاستیک، تاریخ تولید لاستیک یا عمر مفید آن دقت کنند. همچنین در هنگام خرید لاستیک باید به نوع خودرو، حداکثر سرعت خودرو، سطوح پرتردد، شرایط آب و هوایی و محل زندگی راننده توجه ویژه ای شود.

 

5. بررسی وضعیت باتری خودرو

شناسایی انواع باتری های خودرو و انتخاب بهترین آنها یکی از مهم ترین اقداماتی است که می توانید برای سالم نگه داشتن خودرو انجام دهید. باتری سالم خودرو تضمینی برای رانندگی ایمن است. در صورت عدم تعویض به موقع باتری و یا سولفاته شدن آن به دلیل عدم تصفیه به موقع و سرایت آب اسیدی آن به سایر قطعات خودرو، علاوه بر هزینه هنگفت تخریب سایر قطعات و خاموش شدن کامل، می تواند حوادث جبران ناپذیری را برای سرنشینان به همراه داشته باشد.

البته رانندگی با سرعت قابل قبول، تعویض به موقع انواع روغن ها و مواد ضروری داخل موتور، عدم رانندگی با بنزین کم، بررسی به موقع گلگیرها و زیر خودرو برای رفع رسوبات، بررسی ارتفاع خودرو، سلامت چراغ ها، صندلی ها اعم از صندلی راننده و سرنشینان، سلامت لاستیک ها، سلامت پدال گاز، ترمز و کلاچ و سایر موارد مهم در خودرو لازم و ضروری است.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian