محصولات

اطلاعات تماس

Reducing car fuel consumption1

روش های مختلف کاهش مصرف سوخت خودرو

 

مصرف بی رویه سوخت جدا از آسیب های فراوانی که به محیط زیست وارد می کند، هزینه های زیادی را نیز روی دست رانندگان می گذارد. اما اگر راندمان خودرو بالا باشد مصرف سوخت کم می شود و این هزینه کنترل می شود.

افزایش راندمان سوخت خودرو به معنای بهینه سازی سیستم سوخت رسانی خودرو برای کاهش مصرف بنزین، گازوئیل و … است بنابراین راندمان و مصرف سوخت با مصرف آن رابطه معکوس دارند.

مزایای کاهش مصرف سوخت

شاید فکر کنید که تنها فایده کاهش مصرف سوخت صرفه جویی در هزینه است، اما مزایایی بیش از این دارد.

کاهش هزینه: همانطور که می دانید مهمترین مزیت کاهش مصرف سوخت خودرو، کاهش هزینه تامین انرژی خودرو و هزینه های جانبی آن است.

کمک به محیط زیست: سوخت های فسیلی که بیشتر در خودروها استفاده می شود، آسیب های شدیدی به محیط زیست وارد می کند. از طرفی این سوخت ها جزو انرژی های تجدید ناپذیر هستند و با استفاده زیاد از بین می روند و اثری از آنها برای نسل های آینده باقی نمی ماند.

کاهش صدمات وارده به خودرو: مصرف سوخت بالا راندمان موتور خودرو را تا حد زیادی کاهش داده و به مرور زمان آن را فرسوده می کند. در صورت اصلاح میزان مصرف سوخت در خودرو، احتمال آسیب دیدن خودرو به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

افزایش مصرف سوخت خودرو در زمستان

به طور متوسط ​​مصرف سوخت خودرو در زمستان حدود 10 درصد افزایش می یابد. راه اندازی خودرو در هوای سرد، روشن شدن موتور و رسیدن به زمان ایده آل نیاز به انرژی بیشتری دارد. از طرف دیگر، باد لاستیک ها در سرما کاهش می یابد، بنابراین می توانید از لاستیک های زمستانی در زمستان نیز استفاده کنید. این مسائل منجر به افزایش میزان اصطکاک بین لاستیک و زمین می شود. بنابراین نیروی بیشتری برای غلبه بر این اصطکاک لازم است. استفاده از بخاری، گرمکن صندلی و … نیز نیاز به مصرف سوخت دارد. همه این موارد باعث می شود خودرو در زمستان سوخت بیشتری مصرف کند.

shutterstock 539325859

 

مصرف سوخت خودروهای بنزینی و دیزلی

کاهش دما بر مصرف سوخت خودروهای دارای موتور احتراقی تاثیر دارد. این خودروها در سرما و هنگام رانندگی در شهرها بین 10 تا 20 درصد و در سفرهای کوتاه بین 15 تا 33 درصد افزایش سوخت را تجربه می کنند.

مصرف سوخت خودروهای هیبریدی

کاهش دما تاثیر بیشتری در کاهش راندمان خودروهای هیبریدی دارد. از آنجایی که دمای باتری در هوای سرد کاهش می یابد، کارایی آن نیز کاهش می یابد. در زمستان، خودروهای هیبریدی 20 تا 40 درصد بیشتر در مصارف شهری و 25 تا 45 درصد بیشتر در سفرهای کوتاه مصرف می کنند.

electric car recharging in chargi000

مصرف سوخت در خودروهای برقی

خودروهای برقی بین 39 تا 41 درصد افزایش مصرف سوخت در سرما دارند. بیشترین سهم انرژی مصرفی به گرمایش کابین خودرو اختصاص دارد. همچنین چون بخاری این خودروها با آب گرم کار نمی کند، باتری خودرو باید بار گرمایش کابین را به دوش بکشد.

دستگاه کاهش مصرف سوخت خودرو چیست؟

دستگاه کاهش مصرف سوخت دستگاهی است که باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش قدرت موتور می شود. این دستگاه هم برای رانندگی معمولی و هم برای رانندگی با سیستم کروز کنترل مناسب است. البته سیستم کاهش مصرف سوخت فقط در موتورهای احتراقی کاربرد دارد.

در حال حاضر، دستگاه‌های مختلفی برای کاهش مصرف سوخت ماشین‌ها ساخته شده‌‌اند. هر کدام از این دستگاه‌ها بخش خاصی از سیستم احتراق خودرو را تحت تاثیر قرار می‌دهند و به این وسیله، میزان سوخت مصرف‌شده را کاهش می‌دهد.

دستگاه‌ مولد هیدروژن

این دستگاه‌ از آب برای تولید هیدروژن و تهیه سوخت مورد نیاز موتور استفاده می‌کند. البته به گفته کارشناسان، هیدروژن تولید شده توسط این دستگاه، تفاوت قابل توجهی در افزایش راندمان مصرف سوخت خودرو ایجاد نمی‌کند.

دستگاه‌ یونیزه کننده سوخت

جایگاه دستگاه یونیزه‌کننده سوخت، بین انژکتور خودرو و پمپ هیدروژنی است. این دستگاه‌ها با ایجاد میدان یونی، باعث تبخیر بیشتر سوخت و راحت‌تر سوختن آن در موتور می‌شوند. البته در خودروهای مدرن، انژکتورهای سوخت مدرن این وظیفه را بر عهده دارند.

دستگاه یونیزه کننده موتور

دستگاه یونیزه‌کننده موتور، به طور مستقیم به موتور خودرو وصل می‌شوند. اما عملکرد آن شبیه دستگاه یونیزه‌کننده سوخت است. البته این دستگاه به لوله بنزین وصل نمی‌شود.

دستگاه ورتکس ورودی

این دستگاه، نحوه ورود هوا به موتور را تغییر داده و باعث بهبود فرآیند احتراق در خودرو می‌شود. البته باید بدانید در صورتی که رایانه اتومبیل در ورودی هوای موتور مشکلی را تشخیص دهد، تلاش می‌کند جریان سوخت را تنظیم کند و در نتیجه فرآیند احتراق ناکارآمد خواهد شد. پس چندان روی این دستگاه حساب باز نکنید.

افزودنی های سوخت

این موارد در بطری‌های کوچکی به فروش می‌رسند. مواد داخل این بطری باید در مخزن سوخت ریخته شود. این افزودنی‌ها احتمالا به کاهش مصرف سوخت خودرو شما کمک می‌کند.

مگنت‌ کاهش مصرف سوخت

این مگنت‌ها طوری طراحی شده‌اند که با اتصال به لوله بنزین، باعث بهتر سوختن بنزین، گازوئیل، گاز و… شوند.

البته برخی معتقدند این مگنت‌ها کارایی چندانی ندارند و ممکن است روی قطعات الکترونیکی اطراف خود نیز اثرات منفی بگذارند و عملکرد آن‌ها را دچار اختلال کنند.

دستگاه‌ جرقه زنی

این دستگاه‌ها شمعی خاص دارند و گفته می‌شود راندمان سوخت خودرو را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. این دستگاه، فرآیند احتراق را داغ‌تر و سریع‌تر می‌کند.

انژکتور

بعضی دستگاه‌های انژکتوری آب یا بخار سوخت را به لوله بنزین خودرو اضافه می‌کنند تا مصرف سوخت را پایین بیاورند.

بنابر گفته برخی کارشناسان، انژکتورهای آبی، از انفجار، احتراق ناقص یا مشکلات دیگر در موتور جلوگیری می‌کند.

کاتالیزور سوخت

کاتالزور سوخت، نوعی فلز است که مستقیم در باک خودرو قرار می‌گیرد. این کاتالیزور، با سوخت خودرو واکنش شیمیایی داده و فرآیند احتراق را بهبود می‌بخشد.

gas mileage guage GettyImages 00

 

روش های کاهش مصرف سوخت

همانطور که پیشتر گفتیم، هزینه بالای سوخت و رشد قیمت بنزین، یکی از دغدغه‌های بزرگ صاحبان خودرو در ایران و حتی جهان است. در این شرایط، کاهش مصرف بنزین اهمیت بسیاری پیدا کرده و استفاده کم‌تر سوخت توسط ماشین، کمک اقتصادی قابل توجهی برای افراد است.

عوامل متعددی در طراحی و تولید یک خودرو وجود دارند که در میزان سوخت مصرفی آن تاثیرگذار هستند. اما از طرف دیگر، برخی عوامل به طور کامل به نوع رانندگی و طرز نگهداری از ماشین بستگی دارد.

حرکت با سرعت استاندارد

یکی از مهم‌ترین روش‌های کاهش سوخت خودرو، حرکت در اتوبان با سرعت استاندارد (نه زیاد و نه کم) است. به‌ازای کاهش سرعت به‌ میزان هر ۸ کیلومتر در ساعت (به طور مثال، حرکت با ۷۰ کیلومتر در ازای ۷۸ کیلومتر)، مصرف بنزین تا ۷ درصد کاهش پیدا می‌کند. پس در صورت امکان با سرعت خیلی بالا در بزرگراه‌ها حرکت نکنید.

خاموش کردن موتور هنگام توقف

خاموش‌ کردن خودرو هنگام ایست، یکی از روش‌های کاهش مصرف بنزین است. بنابراین زمان توقف‌ طولانی پشت چراغ قرمز، کنار خیابان یا زمانی که منتظر کسی هستید، موتور ماشین را خاموش کنید. همچنین برای گرم‌ کردن درجای موتور، بیشتر از یک دقیقه زمان نگذارید زیرا این عمل منجر به هدر رفتن بنزین می‌شود.

برخی از خودروهای جدید دارای سیستم Stop Start هستند که موتور را زمان توقف به صورت اتومات خاموش می‌کنند.

استفاده از روغن موتور مناسب

میزان استاندارد روغن‌ موتور، مورد دیگر تاثیرگذار در کاهش مصرف سوخت به مقدار ۲ تا ۳ درصد است. به‌طور مداوم، میزان غلظت روغن موتور ماشین خود را طبق اعلام شرکت سازنده بررسی کرده تا در صورت کم یا زیاد بودن آن، متوجه امر شده و مقدار آن را تنظیم کنید.

قرار ندادن پا روی ترمز در زمان توقف

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین راه‌ها برای کاهش مصرف سوخت، قرار ندادن پا روی پدال ترمز خودرو هنگام توقف است. این کار بی‌مورد، حدود ۳۵ درصد میزان استفاده بنزین را افزایش می‌دهد که خود، رقمی باورنکردنی و بسیار زیاد است. علاوه بر مشکل ذکر شده، نگه ‌داشتن پا روی پدال منجر به فرسایش سریع لنت ترمز هم می‌شود.

تنظیم موتور

مصرف بنزین خودرویی که موتور آن تنظیم نیست، حدود ۴ درصد افزایش پیدا می‌کند. در تشخیص ایرادهای مربوط به تنظیمات پیشرانه خودرو، تمام پارامترهای کارکرد موتور و وضعیت سنسورهای خودرو باید مورد بررسی قرار گرفته و تک‌تک ایرادها رفع شود تا مصرف سوخت کاهش پیدا کند.

یکی از دلایلی که خودرو، برچسب تاییدیه معاینه‌ فنی دریافت نمی‌کند، تنظیم‌ نبودن موتور و مصرف بنزین بالای آن است.

ترمز و شتاب گیری سریع

ترمزگیری شدید در سرعت بالا و شتاب‌گیری زیاد در سرعت کم باعث می‌شود به موتور شوک وارد شده و میزان مصرف سوخت، افزایش پیدا کند.

در شرایط مذکور، به این دلیل که سرعت پیشرانه به یک‌باره با شدت، کم یا زیاد می‌شود؛ موتور برای جبران، بنزین بیشتری مصرف می‌کند تا دستور عجیب و ناگهانی راننده را انجام دهد.

بررسی درب باک بنزین

خودرو فاقد درب باک بنزین یا دارای درب باک معیوب، دو مورد از دلایل احتمالی مصرف سوخت بالا هستند و به‌طور معمول، این مشکل از طریق روشن ‌شدن چراغ چک ترمز به اطلاع راننده می‌رسد. همچنین درب باک دارای ایراد، به‌دلیل خارج شدن بخارهای مضر بنزین در هوا به محیط زیست نیز آسیب می‌رساند.

کاهش وزن خودرو

هر چه خودرو سنگین تر باشد مصرف سوخت آن نیز بیشتر می شود. به ازای هر 45 کیلوگرم، مصرف بنزین خودرو بین 1 تا 2 درصد افزایش می یابد. بنابراین برای کاهش وزن خودرو، وسایل اضافی و غیر ضروری داخل خودرو (به خصوص صندوق عقب) را حذف کنید.

سرعت را ثابت نگه دارید

تغییر مداوم سرعت حرکت در حین رانندگی باعث افزایش مصرف سوخت می شود. به گفته کارشناسان، اگر خودروی شما مجهز به سیستم کروز کنترل است، بهتر است هنگام رانندگی در بزرگراه ها از آن استفاده کنید و با سرعت ثابت ادامه دهید. در خودروهای دنده دستی بهتر است از دنده های بالا استفاده شود تا موتور در دقیقه دور کمتری داشته باشد و مصرف سوخت کاهش یابد.

بازکردن پنجره ها و استفاده به موقع از سیستم تهویه

زمانی که در شهر رانندگی می کنید و سرعت بالایی ندارید، بهتر است به جای استفاده از سیستم تهویه مطبوع یا کولر خودرو، شیشه خودرو را پایین بیاورید. اما اگر به طور مطلق مجبورید کولر گازی را روشن کنید، آن را روی حالت چرخش قرار دهید تا سوخت کمتری مصرف شود.

اما اگر سرعت شما بالای 80 کیلومتر در ساعت است، پایین کشیدن پنجره را فراموش کنید. باز بودن پنجره خودرو در این سرعت باعث افزایش مقاومت خودرو در برابر حرکت و افزایش مصرف سوخت می شود. پس بهتر است سیستم تهویه مطبوع را روشن کنید.

فیلتر هوا را عوض کنید

اگر فیلتر هوای خودرو را به موقع تعویض نکنید، موتور بیشتر کار می کند و مصرف سوخت را افزایش می دهد. فیلتر هوا باید به صورت دوره ای و طبق دفترچه راهنمای خودرو تعویض شود.

از رانندگی در جاده های خاکی و ناهموار خودداری کنید

رانندگی در جاده های خاکی و شنی معمولاً 30 درصد بیشتر طول می کشد. از آنجایی که این جاده ها ناهموار هستند، عبور از آنها به زمان بیشتری نیاز دارد. بنابراین سوخت بیشتری مصرف خواهد شد.

هنگام رانندگی به جلو نگاه کنید و حرکت های بعدی را پیش بینی کنید

هنگام رانندگی به مسیر خود توجه کنید. عابران پیاده و اتومبیل ها را مشاهده کنید تا مشخص کنید حرکت بعدی آنها چه خواهد بود. با این کار سرعت شما تقریبا ثابت می ماند و از ترمزهای ناگهانی و شدید جلوگیری می کنید. بنابراین مصرف سوخت کاهش می یابد.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian