محصولات

اطلاعات تماس

استفاده از آفتابگیرimage

راهنمای خرید آفتاب گیر ماشین

 

در روزهای گرم سال به‌ویژه زمانی که آفتاب مستقیم به داخل خودرو می‌تابد، قطعات و ادوات درون ماشین نظیر فرمان خودرو، داشبورد و… بسیار داغ می‌شوند. در این شرایط نشستن در کابین دشوار و گاهی غیرقابل‌تحمل خواهد شد. برای رفع این مشکل از یک وسیله ساده اما کاربردی به نام آفتاب گیر ماشین استفاده می‌شود. آفتاب‌گیرها انواع و اقسامی دارند و هر کدام برای شرایط مخصوصی به کار می‌روند.

آشنایی با آفتابگیر خودرو

همان‌طور که از نام این وسیله پیداست، آفتاب گیر خودرو یک سپر محافظ در برابر نور خورشید است که از افزایش بیش از حد دمای داخل اتاق خودرو جلوگیری و از سرنشینان و قطعات کابین در برابر نور خورشید محافظت می‌کند.

آفتابگیر شیشه بغل یا دودی

آفتاب گیر شیشه بغل درواقع یک نوع توری بادوام مشکی‌رنگ است که داخل یک فریم فلزی قرار گرفته و به راحتی می‌توان آن را در قاب پنجره بغل ماشین جا داد. این وسیله یک فضای خالی هم برای دیدن آینه بغل دارد. البته باید بدانید که هر خودرویی متناسب با نوع طراحی پنجره‌ها، آفتابگیر شیشه بغل مخصوص به خود را دارد. به دلیل رنگ مشکی این آفتاب گیر ماشین به آن آفتاب گیر دودی هم معروف است.

یک مدل آفتابگیر شیشه بغل هم وجود دارد که روی قسمت بالایی در و پنجره نصب می‌شود و فقط بخشی از شیشه را می‌پوشاند. این مدل قابلیت عبور نور ندارد و در رنگ‌های مختلف، بیشتر سفید و زرد و مشکی تولید می‌شود.

Side or smoked glass sunshade

کاربرد آفتاب گیر ماشین

مهم‌ترین وظیفه آفتاب گیر ماشین جلوگیری از افزایش دمای بیش از حد کابین خودرو است. چراکه اگر نور خورشید و اشعه مضر فرابنفش با شدت بالا روی ادوات پلاستیکی یا چرم مصنوعی داخل اتاق بتابد، کیفیت و دوام آنها را کاهش می‌دهد. همچنین هنگام سواری و رانندگی با خودرو، وجود آفتاب گیر ماشین می‌تواند مانع رسیدن نور مستقیم خورشید به سرنشینان شود و سواری با خودرو را در طول یک روز گرم تابستان برای سرنشینان ممکن سازد.

انواع آفتاب گیر ماشین

آفتاب گیر ماشین در انواع اقسام مختلف تولید می‌شود که با مهم‌ترین انواع آن آشنا می‌شویم.

آفتاب گیر دو تیکه

این آفتابگیر از ۲ تکه جداگانه تشکیل شده است و معمولا از جنس پارچه ساخته می‌شود و داخل یک فریم چهارگوش قرار می‌گیرد. این مدل آفتاب گیر خودرو را می‌توان به صورت تک به تک روی شیشه جلو قرار داد. به‌ویژه برای زمانی که خودرو در حال حرکت است و می‌خواهیم سرنشین جلو توسط نور آفتاب اذیت نشود، می‌توان از یک قسمت این آفتابگیر استفاده کرد. در زمان پارک هم می‌شود هر دو تکه را روی شیشه جلو قرار داد.

آفتابگیر برای ماشین کوچک

آفتاب گیر ماشین در طرح‌های مختلف و ابعاد متناسب با سایز شیشه ماشین‌های گوناگون ساخته می‌شوند. بنابراین برای تهیه آفتابگیر مناسب اتومبیل‌های کوچک، فارغ از جنس و نوع آن باید به بازار مراجعه و آفتابگیر مناسب با ابعاد همان خودرو را تهیه کنید.

آفتاب گیر عینکی

Car sun visor

 

آفتاب‌گیر عینکی به شکل یک تکه بزرگ پارچه‌ای مستطیل شکل است که دو فریم دایره‌ای درون آن قرار دارد. این آفتاب‌گیر بیشتر به رنگ نقره‌ای تولید می‌شود، اما رنگ‌های دیگر آن نیز در بازار موجود است. این نوع آفتابگیر در هنگام پارک خودرو به کار می‌آید و می‌توان آن را روی شیشه جلو یا عقب ماشین نصب کرد.

آفتابگیر تبلیغاتی عینکی

درون فریم‌های دایره‌ای آفتاب‌گیر عینکی، لوگوی شرکت سازنده یا هر برند دیگری را می‌توان چاپ کرد. به این نوع آفتابگیرها که نوعی تبلیغ رایگان برای برند مورد نظر به حساب می‌آید، آفتابگیر تبلیغاتی گفته می‌شود.

آفتابگیر شیشه جلوی ماشین

آفتاب‌گیر عینکی، آفتاب گیر دوتکه، آفتابگیر عینکی تبلیغاتی و آفتاب‌گیر رول که از جنس طلق پلاستیکی ساخته می‌شود، از جمله بهترین و مناسب‌ترین آفتابگیرهای غیرفابریک برای جلوگیری از ورود نور از شیشه جلو است. در ضمن، یک نوع آفتابگیر کوچک هم به طور استاندارد روی سقف، نزدیک شیشه جلو توسط کارخانه نصب می‌شود که آفتاب گیر فابریک خودرو به حساب می‌آید.

ویژگی های آفتاب گیر باکیفیت

مهم‌ترین ویژگی‌های یک آفتاب گیر ماشین مناسب را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کیفیت و دوام بالا در برابر حرارت و نور خورشید
 • قابلیت انعکاس مناسب نور خورشید
 • ضدآب بودن برای آفتابگیرهایی که روی قسمت بیرونی شیشه نصب می‌شوند.
 • قیمت مناسب
 • قابلیت نصب و حمل آسان

مزایای آفتاب گیر ماشین

مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از آفتاب گیر خودرو عبارتست از:

 • جلوگیری از آسیب‌دیدگی ادوات داخل کابین مانند داشبورد، روکش صندلی‌ها و کمربند ایمنی خودرو در برابر نور خورشید
 • آسان کردن حضور درون کابین ماشین طی روزهای گرم سال برای سرنشینان
 • افزایش ایمنی خودرو در برابر آتش‌سوزی به‌ویژه زمانی که یک جسم شفاف داخل کابین مقابل نور خورشید وجود داشته باشد.

ezgif.com webp to jpg 1

نکات استفاده از آفتابگیر

هنگام استفاده یا خرید آفتاب گیر ماشین به نکات زیر حتما توجه کنید:

 • ابعاد آفتابگیر باید متناسب با شیشه ماشین شما باشد: باید آفتابگیرهای متناسب با نوع ماشین خود تهیه کنید تا حداکثر کارایی را در برابر نور خورشید داشته باشند.
 • آفتاب گیر خودرو را در جای مناسب قرار دهید: دقت کنید که آفتاب‌گیر به طور کامل درون بخش داخلی فریم پنجره‌های ماشین قرار بگیرد تا هم در طول سفر از جای خود بیرون نیفتد و هم کل سطح شیشه را پوشش دهد.
 • برای شیشه‌های بغل از آفتاب‌گیرهای توری با امکان دید مناسب استفاده کنید: در این صورت راننده از پنجره‌های کناری دید کافی به بیرون خواهد داشت.
 • هنگام حرکت آفتاب‌گیر شیشه عقب را بردارید: اگر روی شیشه عقب خودرو آفتاب‌گیر مات نصب کرده‌اید و هیچ دیدی از این بخش ندارید، باید قبل از شروع حرکت آن را از شیشه جدا کنید تا جلوی دید شما به عقب خودرو را نگیرد.

جنس آفتاب گیر ماشین

جنس آفتاب گیر ماشین از پارچه‌های مخصوص پلی استر یا پلی اتیلن است. همچنین برای ساخت آن از توری‌های پلاستیکی نایلونی نیز استفاده می‌شود.

اندازه آفتاب گیر خودرو

اندازه آفتاب گیر خودرو باید به گونه‌ای باشد که بتواند کل سطح شیشه را بپوشاند و اجازه نفوذ کمترین مقدار نور خورشید به داخل کابین را ندهد.

دید آفتاب گیر ماشین

آفتابگیرهای عینکی و دو تکه که هنگام پارک خودرو استفاده می‌شوند، لازم نیست به بیرون دید داشته باشند. اما آفتابگیر توری یا آفتاب‌گیر رودری شیشه بغل باید طوری طراحی شود که دید کافی را برای راننده فراهم کند و هم‌زمان با نصب آفتابگیر امکان رانندگی فراهم باشد.

قیمت آفتاب گیر ماشین

قیمت آفتاب گیر ماشین در بازار بر اساس نوع، جنس پارچه و تولیدکننده متفاوت است و می‌توانید با مراجعه به بازار یا فروشگاه‌های اینترنتی، از قیمت انواع آفتاب‌گیر ماشین آگاهی پیدا کنید.

محافظت در برابر اشعه فرابنفش

رانندگی در تابستان مضرات زیادی هم برای خودرو و هم برای سرنشینان دارد. یکی از این مضرات، اشعه فرابنفش (UV) است که موجب سوختگی و آسیب‌دیدگی پوست سرنشینان می‌شود. همچنین این پرتو می‌تواند روی کیفیت و دوام ادوات پلاستیکی و غیرپلاستیکی داخل خودرو نظیر داشبورد، کمربند، فرمان و…، تاثیر بدی بگذارد و آنها را به‌مرور بپوساند. بنابراین با استفاده از آفتاب‌گیر مناسب می‌توان از سرنشینان و همچنین ادوات داخل کابین در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت کرد.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian