محصولات

اطلاعات تماس

how to safely drive your vehicle through flood56

رانندگی ایمن در سیل و آبگرفتگی

 

ایران یکی از کشورهای دارای آب و هوای گرم است و 20 درصد مساحت کشور را بیابان تشکیل می دهد. این در حالی است که سیل یکی از حوادثی است که هر ساله برخی از نقاط ایران را درگیر می کند و خسارات جانی و مالی زیادی به بار می آورد. با توسعه غیر علمی شهرها و جاده ها و ساخت و ساز در نقاط حادثه خیز، بخشی از خسارات شامل خودروهای سواری و رانندگان و سرنشینان آن می شود. به همین دلیل لازم است با نکات مهم رانندگی خودرو در سیل و سیل آشنا باشیم تا جان خود و خانواده خود را از خطرات حفظ کنیم و مراقب خودرو باشیم.

اولین و مهم ترین نکته ای که رانندگان در هنگام آبگرفتگی باید به آن توجه کنند این است که سریعا از خودرو خارج شده و به مکان های مرتفع بروند و یا خودرو را سریع به محل امن برسانند.

اما در شرایطی که سیل شدید متوقف شده و خیابان ها و جاده ها دچار آبگرفتگی شده است، می توانید با راهنمای گام به گام زیر با خیال راحت رانندگی کنید.

1- قبل از ورود به منطقه سیل زده سرعت خودرو را کم کرده یا متوقف کنید. در این شرایط می توانید عمق آب را بررسی کرده و برای رانندگی آماده شوید.

2- چراغ های ماشین را روشن کنید و در حالت نور زیاد قرار دهید تا مسیر و عمق آب را بهتر ببینید. به ارتفاع خودرو و سطح آب نیز توجه کنید زیرا در غیر این صورت آب وارد موتور و کابین خودرو شده و باعث تصادف می شود.

3- پس از روشن شدن چراغ ها، سیستم تهویه را خاموش کنید. حالا برو سراغ دنده یک…

4- با چراغ روشن و سیستم تهویه خاموش به آرامی حرکت کنید. برای تعویض هوای داخل کابین و خنک شدن خودرو می توانید شیشه ها را کمی پایین بیاورید. دور موتور را طوری تنظیم کنید که آب وارد لوله اگزوز نشود. با پایین نگه داشتن مداوم پدال گاز، خودرو به آرامی حرکت می کند در حالی که موتور سالم می ماند.

۵- هنگام رانندگی در سیل و آبگرفتگی، به‌خصوص وقتی سطح آب بالا است، نباید خودرو را متوقف کنید. در غیر این صورت موتور خاموش شده و در وسط جریان آب گرفتار می‌شوید. همچنین در زمان رانندگی در سیل، با نگاه کردن به آینه‌های بغل و عقب، حواستان به عمق و آب و چاله‌ها باشد.

cars in flood jpg 165

 

۶- وقتی که عمق آب کاهش پیدا کرد، می‌توانید سرعت خودرو را افزایش دهید. بعد از رسیدن به زمین خشک می‌توانید توقف کرده و خودرو را برای یافتن ایراد و اشکال‌های احتمالی بررسی کنید.

۷- اگر بعد از خروج از سیل و آبگرفتگی خودرو خاموش شد، آرامش خود را حفظ کرده و درخواست کمک کنید. در این شرایط باید منتظر مکانیک بمانید و اگر خودتان دست به آچار هستید، نگاهی به قطعات مهم خودرو مثل گیربکس بیندازید.

۸- هنگامی که مکانیک سلامت خودرو را تایید کرد یا خودتان از سالم بودن موتور اطمینان پیدا کردید، می‌توانید صبر کنید تا ماشین کمی خشک شود و بعد از آن به رانندگی ادامه دهید.

رانندگی هنگام وقوع سیل

اگر می‌خواهید در سیل و آبگرفتگی رانندگی کنید، به این نکات توجه داشته باشید.

کارکرد موتور

همیشه قبل از شروع رانندگی در سیل و آبگرفتگی دقت کنید که سطح آب به اندازه‌ای باشد تا بتوانید خودرو را کنترل کنید. ماشین را روی دنده یک بگذارید و با فشار دادن پدال گاز، دور موتور را تنظیم کنید. این کار از ورود آب به موتور خودرو و خاموش شدن آن جلوگیری می‌کند.

سرعت کم

کشش و دید، دو عنصر مهم در رانندگی هستند که هنگام بارندگی و سیل کاهش پیدا می‌کنند. در این شرایط، جاده خیس و لغزنده است و لاستیک چسبندگی خوبی ندارد. به همین دلیل در سیل و آبگرفتگی با سرعت کم رانندگی کنید. رانندگی با دنده یک باعث می‌شود تا خودرو تحت کنترل باشد.

توجه به سطح آب

حتی اگر ماشین شاسی‌ بلند و آفرود داشته باشید، باز هم نمی‌توانید شرایط را پیش‌بینی کنید. اگر متوجه شدید که سطح سیل و آبگرفتگی در حال افزایش است، کنار جاده توقف کرده و سریعا از خودرو پیاده شوید. هنگامی که سطح آب افزایش پیدا کند، انواع سیستم برق خودرو از کار می‌افتد و فشار آب جلوی باز کردن درها را می‌گیرد.

شکستن شیشه

اگر نتوانستید درها را باز کنید و درون خودرو گیر افتادید، می‌توانید با استفاده از قسمت آهنی پشت سری صندلی‌ خودرو، شیشه‌های ماشین را بشکنید. پس بهتر است که همیشه یک چکش کوچک در جعبه داشبرد داشته باشید.

فاصله از درخت و تیر برق

بیشتر افراد فکر می‌کنند که در زمان بارندگی و سیل درخت‌ها پناهگاه مناسبی هستند، اما هنگام سیل با فاصله‌ای چند متری از درخت‌ها و تیرهای برق رانندگی کنید. درخت‌ها ممکن است شکسته شده و روی خودرو بیفتند و تیرهای برق هم می‌توانند باعث برق‌گرفتگی شوند.

توجه به میدان دید

در هنگام بارش باران‌های موسمی که می‌تواند منجر به سیل و آبگرفتگی شود، دید راننده کاهش پیدا می‌کند. در این حالت، بهتر است خودرو را کنار جاده و خیابان متوقف کنید. اما اگر مجبور به رانندگی بودید، همه چراغ‌های جلو و عقب و مه‌شکن‌ها و حتی چراغ‌های داخل کابین را روشن کنید تا خودروهای دیگر بتوانند ماشین‌تان را ببینند. همچنین با حداقل سرعت رانندگی کنید.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian