محصولات

اطلاعات تماس

signs of a car alternator failure

دینام خودرو و علائم خرابی آن !

 

 

دینام خودرو چیست؟

دینام، وسیله‌ای برای تامین برق مورد نیاز خودرو هنگام روشن بودن است. درواقع در صورت نبود این قطعه، برق باتری خودرو به سرعت خالی می‌شود. دینام خودرو تاثیر زیادی روی سیستم برقی خودرو دارد و رانندگان خودرو باید دقت داشته باشند که این محصول از سلامت کامل برخوردار باشد.

وظیفه اصلی این قطعه تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریسیته می باشد. به عبارت دیگر این قطعه حرکت مکانیکی خودرو و قطعات آن را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و به باتری می فرستد. وجود دینام سالم در هر خودرویی واجب است؛ چراکه این قطعه علاوه ‌بر تولید برق برای قسمت‌های مختلف خودرو، باتری خودرو را نیز شارژ می‌کند. برق ذخیره شده در باتری خودرو بسیار محدود است و باید در استفاده از برق خودرو دقت کافی را داشته باشید.

علائم خرابی دینام چیست؟

 

بوی سیم سوخته

یکی از علائمی که نشان دهنده خرابی دینام خودرو است، استشمام بوی سوختگی در خودرو است. توجه داشته باشید دینام قطعه ای برای تولید برق است و در صورت وجود مشکلاتی مانند نوسانات زیاد برق باعث سوختگی سیم کشی خودرو می شود. فولی و تسمه خودرو به دلیل اصطکاک ایجاد شده بین خود باعث داغ شدن تسمه می شوند که این نیز نشانه خرابی این قطعه است.

 

صدای جیر جیر در ماشین

تراز نبودن فولی خودرو با تسمه نیز می تواند یکی دیگر از دلایل آسیب دیدن دینام خودرو باشد. این باعث ایجاد صدای جیر جیر در خودرو می شود که می تواند نشانه خرابی دینام باشد.

مشکلات تسمه دینام

خوردگی یا سفت شدن تسمه تایم خودرو نیز می تواند یکی از دلایل خرابی دینام باشد. این مشکل ممکن است به دلیل معیوب یا خراب بودن تسمه دینام رخ دهد.

 خوابیدن باتری خودرو

وقتی دینام به درستی کار نمی کند، نمی تواند باتری ماشین را شارژ کند. به همین دلیل باتری خودرو از تمام انرژی خود برای تامین برق خودرو استفاده می کند. این موضوع باعث تخلیه سریع باتری خودرو می شود که خود می تواند دلیل خرابی دینام باشد.

چراغ خطر داخل خودرو

خودروهای امروزی سیستم کامپیوتری پیشرفته‌تری نسبت به گذشته دارند؛ بنابراین می‌توانید با استفاده از این وسایل خرابی خود را تشخیص دهید. چراغی به شکل باتری روی کیلومترشمار خودروی شما قرار دارد که در صورت روشن شدن نشان‌دهنده خرابی این قطعه است.

کم‌نور شدن

نور کم چراغ‌های خودروی شما نیز می‌تواند نمادی از مشکلات دینام در خودرو باشد. چراکه در هنگام حرکت دینام برق این چراغ را تامین می‌کند و در صورتی که برق مورد نیاز را نتواند تامین کند، چراغ خودرو کم‌نور می‌شود.

عوامل خرابی دینام چه چیزهایی هستند؟

همان‌طور که در بخش قبل خواندیم، خرابی دینام خودرو نشانه‌های گوناگونی دارد. اما یکی‌ دیگر از نکاتی که باید درباره دینام بدانیم، عوامل خرابی دینام است. دینام به عنوان یکی از قطعات پرکار و مهم خودرو به دلایل متفاوتی ممکن است از کار بیفتد.

یکی از رایج‌ترین دلایل از کار افتادن دینام، تمام شدن زغال آن است. این مشکل را با تعویض قطعه می‌توان برطرف کرد. بلبرینگ‌های دو طرف دینام نیز ممکن است در اثر گیرپاچ کردن باعث خرابی دینام شوند.

آفامات نیز به عنوان قطعه‌ای برای نظارت بر توان الکتریکی خروجی دینام، ممکن دچار استهلاک شود. جدای از موارد ذکرشده، خرابی دینام می‌تواند به علت مشکلات سیم‌کشی آن باشد. سوختن سیم‌کشی داخلی و جداشدن سیم‌پیچ دینام از سایر عوامل خرابی این قطعه حیاتی در خودرو هستند.

دینام چگونه کار می کند

دینام خودرو یکی از مهم‌ترین قطعات برقی خودرو است که داشتن اطلاعات کافی از آن باعث می‌شود تا استفاده مناسب‌تری از آن داشته باشید.

این قطعه با استفاده از قوانین فیزیک، انرژی مکانیکی موجود در موتور خودرو را به جریان القایی تبدیل می‌کند. جالب است بدانید دینام تنها در خودرو کاربرد ندارد و در هر وسیله مکانیکی می‌تواند استفاده شود.

این وسیله نیروی مورد نیاز برای چرخیدن را از طریق یک روتور چرخان، توسط تسمه دینام از موتور خودرو دریافت می‌کند. نیروی دریافت‌شده از موتور خودرو توسط دینام به برق تبدیل می‌شود و باعث کارکردن قسمت‌های برقی خودرو نظیر کولر، ضبط صوت و چراغ‌های ماشین می‌شود.

دینام معمولا خروجی بین ۱۳ تا ۱۴.۵ ولت دارد که برق مورد نیاز خودرو را تامین می‌کند. این قطعه سعی می‌کند تا ولتاژ تولیدی خود را ثابت نگه دارد و اگر به هر دلیلی این ولتاژ بالا و پایین شود، چراغ خطر روی کیلومتر‌شمار خودرو روشن می‌شود.

آمپر دینام چیست؟

دینام نیز جریان خاصی مانند باتری ماشین تولید می کند. خودروهای مختلف بسته به میزان برق مورد نیاز از باتری و دینام با آمپرهای متفاوت استفاده می کنند.

باتری ها و دینام های خودرو معمولا دارای آمپر مشخصی هستند. در برخی موارد می توانید از باتری با آمپر بالاتر برای فشار کمتر به دینام استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای کارایی بیشتر بهتر است آمپر باتری حداقل 10 آمپر بیشتر از آمپر دینام باشد.

تست خرابی دینام چگونه است؟

اولین کاری که می توانید برای تست خرابی دینام انجام دهید این است که ماشین را روشن کنید و بعد از چند دقیقه بررسی کنید که آیا باتری ماشین شارژ شده است یا خیر. روش دیگر برای بررسی دینام استفاده از ولت متر است. ماشین خود را روشن کنید، سپس ولت متر را به دو سر ماشین وصل کنید. به یکی دیگر بگویید به ماشین بنزین بدهد بعد ماشین را بردارید.

اگر آمپر خودرو بالا نرفت خودرو را خاموش کنید و دو سر ولت‌متر را به جای سیم‌های مثبت و منفی انتهای باتری قرار دهید. اگر ولت‌متر عددی نزدیک به ۱۴ را نشان داد، دینام خودروی شما به درستی کار می‌کند.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian