محصولات

اطلاعات تماس

a man is installing a car dash cam in the car

دوربین ماشین و کاربردهای آن

 

نزدیک به دو دهه پیش، دوربین دیجیتال به عنوان یکی از وسایل لوکس زندگی انسان شناخته می‌شد. با گسترش تکنولوژی، امروزه یکی از رایج‌ترین ابزارهایی که در بسیاری از خودروها دیده می‌شود، دوربین ماشین است که در گوشه و کنار خودرو برای افزایش دید راننده و کاهش نقاط کور و در نهایت حفظ سلامت خودرو، نصب شده است.

برخی از دوربین‌های خودرویی، قابلیت‌های بیشتری از مدل‌های معمولی ارائه می‌کنند که به دوربین خودرو هوشمند معروف هستند. برای مثال دوربین خودرو هوشمند قادر است که در صورت ضربه به خودرو و تصادفات جاده‌ای، به طور خودکار اقدام به فیلمبرداری کنند. یا با استفاده از GPS می‌تواند جدا از اینکه زمان فیلمبرداری را ثبت می‌کند، مسیر حرکت خودرو را هم ذخیره کند. ضمن اینکه  در صورت دزدیده شدن خودرو، می توان از طریق GPS دوربین، آن را ردیابی کرد.

دوربین ماشین هوشمند حتی می‌تواند به صورت شبکه و با داشتن وای‌فای یا سیم‌کارت، با تلفن همراه هوشمند نیز کنترل شود. به این ترتیب، راننده هر زمان که نیاز داشته باشد، می‌تواند داخل یا اطراف خودرو را مشاهده و بررسی کند. معمولا به این دوربین‌ها که امکان اتصال به اینترنت و ارسال تصاویر به صورت آنی و لحظه‌ای را دارند، آنلاین و به نمونه‌هایی که فاقد این ویژگی هستند، آفلاین می گویند.

دوربین داخل خودرو

یکی از مهم‌ترین انواع دوربین ماشین، مدل‌هایی است که درون خودرو به کار می‌رود. این نوع دوربین داخل خودرو یا برای ضبط وقایع بیرون خودرو از پشت شیشه نصب می‌شود، یا امکان ضبط فیلم و عکس از داخل خودرو را نیز دارد. البته در برخی از موارد مثل خودروهای امنیتی و ماشین‌های حمل پول، برای رصد لحظه به لحظه داخل خودرو در مرکز فرماندهی و همچنین در خودروهای تجاری، برای پایش فضای کابین و رفتار راننده هنگام رانندگی در جاده، از این دوربین برای ماشین استفاده می‌شود.

برخی از این دوربین‌ها پشت آینه خودرو و روی شیشه نصب می‌شود و برخی نیز همان آینه داخل خودرو است که دارای لنز و دیگر تشکیلات یک دوربین بوده و کار دوربین را نیز انجام می‌دهد. بعضی از این مدل دوربین‌ها، دارای یک لنز رو به داخل کابین نیز است.

بعضی از مدل‌های دوربین داخل ماشین، به صورت استوانه‌ای و چرخشی طراحی شده‌اند و امتیاز این دوربین‌ها، قابلیت چرخش لنز آنها به سمت داخل خودرو و فیلمبرداری از کابین است. امکان استفاده از سیم‌کارت و اینترنت و همچنین مجهز بودن به GPS و آنتن وای‌فای، از دیگر نکاتی است که باید در زمان خرید این نوع دوربین ماشین، مدنظر قرار داد.

b4875290 7d04 11ea be5e 7c708513c6a2

 

مزایای دوربین ماشین

دوربین وسیله‌ای برای ثبت لحظات و خاطرات است. علاوه بر این، همانطور که گفته شد از دوربین به عنوان آپشن رفاهی و ایمنی نیز استفاده می‌شود.

ثبت و ضبط تصویر و مدرک

در بسیاری از مواقع مثل تصادفاتی که در حین عبور از چراغ قرمز رخ می‌دهد، یا مواجهه با افرادی که به دنبال اخاذی و تصادفات ساختگی هستند، یا تصادفاتی که در اثر عدم رعایت حق تقدم رخ می‌دهد و…، وجود فیلم حادثه می‌تواند کمک بزرگی برای تعیین مقصر و اعمال جریمه رانندگی باشد.

ثبت رفتار رانندگان متخلف

نمونه‌هایی از دوربین داخل ماشین برای پایش و بررسی رفتار راننده است تا در صورت بروز تخلف یا تصادف، بتوان علت حادثه را پیدا کرد. ضمن اینکه دوربین‌هایی نیز برای کنترل هوشیاری راننده ساخته شده که به سیستم خودرو متصل است و در صورت تشخیص خواب‌آلودگی یا عدم هوشیاری راننده، می‌تواند اقدامات پیشگیرانه‌ای مثل هشدارهای صوتی و بصری را انجام دهد.

جلوگیری از استفاده غیرمجاز

این ویژگی بیشتر مناسب زمانی است که خودرو، بیشتر از یک راننده دارد. در این حالت می‌توان با قرار دادن دوربین ماشین در حالت ضبط خودکار پس از روشن شدن خودرو، فهمید که چه افرادی در چه زمان‌هایی از خودرو استفاده کرده‌اند. همچنین پیشگیری از سرقت خودرو یکی از مزایای این وسیله به شمار می‌آید.

gm f8d7c269 3902 46a5 9e8c 0e505108af37 dash camsnews lead

 

ردیابی با دوربین ماشین

ثبت تصاویر می‌تواند مسیر حرکت خودرو را نیز نشان دهد. ضمن اینکه برخی از دوربین برای ماشین با داشتن GPS می‌تواند مسیر حرکت خودرو را نیز ثبت کند. همچنین می‌توان خودرو را با داشتن این گونه از دوربین‌ها، در لحظه ردیابی کرد.

ثبت خاطرات سفر

بدون شک یکی از بیشترین استفاده‌های دوربین داخل خودرو، ثبت خاطرات سفر با ماشین شخصی است. این دوربین‌ها معمولا روی داشبورد یا پشت آینه و روی شیشه جلو نصب می‌شوند و با زاویه باز لنز، می‌توانند گستره وسیعی را تحت پوشش قرار دهند.

انواع دوربین ماشین

همان طور که گفته شد، دوربین ماشین دارای انواع مختلفی است که برخی از آنها کاربرد ایمنی دارد، برخی برای افزایش امنیت خودرو به کار می‌رود و بعضی نیز برای ثبت وقایع و لحظات است.

دوربین ثبت وقایع

یکی از رایج‌ترین گونه‌های دوربین خودرویی که هم در برخی از خودروها از سوی کارخانه سازنده نصب می‌شود و هم می‌توان انواع آن را در بازار پیدا کرد، دوربین ثبت وقایع است. این دوربین معمولا بالای شیشه جلو نصب می‌شود و با زاویه باز لنز خود، مسیر پیش رو را کاملا پوشش می‌دهد.

دوربین مداربسته

برخی مواقع لازم است تا فضای داخل کابین نیز پوشش داده شود. این کار به‌خصوص در خودروهای امنیتی، نظامی و تجاری کاربرد دارد. این دوربین‌ها معمولا ابعاد کوچکی دارند تا به راحتی توسط دیگران دیده نشوند. ضمن اینکه وای‌فای، جی‌پی‌اس و قابلیت نصب سیم‌کارت را داشته و سنسور پارک و ضربه نیز دارند.

دوربین 360 درجه

بدون شک یکی از کاربردی‌ترین و پراستفاده‌ترین نمونه از دوربین ماشین، دوربین ۳۶۰ درجه است که امروزه در بسیاری از خودروهای جدید وجود دارد و البته می‌توان آن را به صورت مجزا روی هر خودرویی نصب کرد. دوربین ۳۶۰ حداقل از چهار دوربین تشکیل شده که در نقاط مختلفی از خودرو نصب می‌شود این نقاط معمولا عقب، جلو و زیر آینه‌هاست و با ترکیب تصاویر آنها، نمای کاملی از اطراف خودرو را روی نمایشگر نشان می‌دهد. طوری که انگار از بالای ماشین در حال فیلمبرداری هستیم. این تکنولوژی باعث می‌شود تا بتوان در زمان نیاز مثل موقع پارک کردن، به راحتی خودرو را از بین موانع حرکت داد.

دوربین دنده عقب

شایع‌ترین، ساده‌ترین و البته، ابتدایی‌ترین دوربین داخل خودرو، دوربین دنده عقب است که امروزه در بسیاری از اتومبیل‌ها دیده می‌شود. این وسیله برای حرکت دنده عقب خودروهای بزرگ و شاسی بلند، بسیار کاربردی‌تر است تا در هنگام دنده عقب، راننده بتواند پشت خودرو را نیز مشاهده کند. دوربین دنده عقب در بعضی ماشین‌ها روی سپر خودرو جاسازی می‌شود.

دوربین جلو

این دوربین ماشین، کاربردهای محدودی دارد و بیشتر در زمان پارک کردن خودرو و مشاهده فاصله تا ماشین جلویی و البته در خودروهای شاسی بلند در هنگام بیراهه‌نوردی، برای مشاهده مسیر پیش رو کاربرد دارد. همچنین در برخی از خودروهای دارای سیستم اتوپارک، از دوربین جلو برای این سیستم استفاده می‌شود.

دوربین دید در شب

برخی از خودروهای لوکس دوربین در شب نیز دارند تا بتوانند فاصله بیشتری از میدان دید راننده را روی نمایشگر، نشان دهند و به این ترتیب، راننده هنگام رانندگی در شب بتواند حتی فاصله‌ و اجسامی را که با چشم خود نمی‌تواند ببیند، روی مانیتور مشاهده کند.

دوربین آینه بغل

این تکنولوژی به قدری جدید است که فعلا در خودروهای تولید انبوه سواری دیده نمی‌شود و فقط برخی از شرکت‌های سازنده خودروهای تجاری مثل مرسدس بنز و داف، از آن استفاده کرده‌اند. در این حالت، دیگر خبری آینه بغل نیست و جای آنها دوربینی قرار گرفته که تصاویرشان در نمایشگرهایی که روی هر دو ستون خودرو نصب شده، دیده می‌شود.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian