Skip to content Skip to footer

دود سفید اگزوز ماشین نشانه چیست و چه دلیلی دارد؟

 

دود سفید از اگزوز خودرو ممکن است ناشی از چند علت مختلف باشد:

1. **آب‌سوزی در موتور:** این واقعه در صورت نفوذ آب یا قطرات شبنم به محفظه احتراق موتور رخ می‌دهد. زمانی که این آب در معرض حرارت زیاد قرار گیرد، به شکل بخار و دود سفید از اگزوز خارج می‌شود.

2. **روغن‌سوزی در موتور:** روغن‌سوزی ممکن است از گیربکس به علت مشکلاتی نظیر نشت روغن یا تخلیه ناصحیح روغن بوجود بیاید. در نتیجه، دود سفید از اگزوز خارج می‌شود.

3. **مشکلات سوخت و سیستم سوخت‌رسانی خودرو:** در برخی مواقع، مشکلات در سیستم سوخت‌رسانی یا احتراق نامناسب موتور می‌تواند منجر به تولید دود سفید شود.

از اینرو، در صورت مشاهده دود سفید از اگزوز، توصیه می‌شود با یک تکنسین خودرو مشورت کرده و دلیل دقیق مشکل را تشخیص داده و تعمیرات لازم را انجام دهید.

تولید دود سفید یا خاکستری در اگزوز خودرو ممکن است ناشی از مشکلات سوخت و سیستم سوخت‌رسانی باشد. بهتر است در صورت مشاهده چنین وضعیتی، به یک متخصص خودرو مراجعه کرده و سیستم سوخت‌رسانی خودرو را بررسی کنید.

 

1. آب‌سوزی در موتور

آب‌سوزی در موتور به معنی ورود آب به داخل محفظه احتراق و سوزاندن آن است. این مشکل معمولا ناشی از نقصان در سیستم خنک‌کننده، مشکلات در سیلندرها، یا آب زدن سوزناژ موتور می‌باشد. در این صورت، آب وارد اتاق سوخت می‌شود و در هنگام احتراق همراه با دود خروجی می‌شود، که باعث تولید دود سفید در اگزوز می‌شود.

 

2. دود سفید اگزوز در سرما

دود سفید اگزوز در سرما و به‌خصوص هنگام روشن کردن ماشین در ابتدای یک روز سرد، اتفاقی رایج است که رانندگان باتجربه حتما با آن مواجه شده‌اند. این اتفاق جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد. معمولا دود سفید رنگ با غلظت کم تا متوسط برای چند دقیقه از موتور خودرو خارج می‌شود. سپس شرایط به حالت عادی باز می‌گردد.

داستان از این قرار است که وقتی استارت می‌زنید، موتور فورا شروع به‌گرم شدن می‌کند. به این ترتیب در زمان کوتاهی به‌یکباره اختلاف دمای زیادی بین موتور و محیط اطراف ایجاد می‌شود. این اتفاق باعث تشکیل قطرات شبنم در مسیر محفظه احتراق موتور می‌شود. به‌دلیل حرارت زیاد درون محفظه هم قطرات آب تبخیر و به‌صورت بخار سفید رنگ از اگزوز خارج می‌شوند.

معمولا بعد از چند دقیقه قطرات آب موجود درون محفظه احتراق کاملا تبخیر و دود سفید خروجی اگزوز هم برطرف می‌شود. اما اگر بعد از چند دقیقه مشکل برطرف نشد و حتی غلظت دود سفید رنگ افزایش پیدا کرد، باید ریشه مشکل را در جای دیگری جستجو کنید.

 

3. ورود مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق

رایج‌ترین دلیل دود سفید اگزوز ماشین، ورود مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق است. مایع خنک کننده معمولا از ترکیب ضد یخ آب تشکیل می‌شود. تبخیر آب موجود در مایع خنک کننده باعث می‌شود که دود غلیظ سفید رنگ از اگزوز خارج شود. مشخصه اصلی این اتفاق، شیرین بودن بوی دود خروجی است.

 

سه دلیل اصلی را می‌توان برای نفوذ مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق موتور برشمرد که عبارت‌اند از:

  • آسیب دیدن واشر سرسیلندر
  • تاب برداشتن سرسیلندر
  • سوراخ شدن بلوکه سیلندر

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، هر سه اتفاق به‌نوعی مربوط به سیلندر موتور خودرو هستند. این اتفاقات باعث می‌شوند که مایع خنک کننده که برای جلوگیری از افزایش دمای موتور در مسیرهای خاصی به‌دور آن می‌گردد، به داخل محفظه احتراق نفوذ کند. در نتیجه شاهد تبخیر آب و خروج بخار سفید رنگ آن از اگزوز خواهیم بود.

در صورت تشدید دود سفید اگزوز به‌مرور زمان، ممکن است علت آن ناشی از کاهش سطح مایع خنک کننده در سیستم باشد. این موضوع باعث ناتوانی سیستم در خنک‌سازی موتور می‌شود و در نتیجه دما به شدت افزایش می‌یابد. این موضوع ممکن است منجر به تبخیر بیشتر مایع خنک‌کننده شده و افزایش دود سفید از اگزوز گردد.

همچنین، ورود مایع خنک کننده به داخل موتور ممکن است باعث ترکیب آن با روغن موتور شود. در صورت وقوع این حادثه، ممکن است در نشانگر روغن موتور، روغنی با کف سفید مشاهده شود. همچنین با باز کردن درب رادیاتور نیز ممکن است کف روغنی با رنگ سفید دیده شود.

دلیل دود سفید اگزوز ماشین در اثر روغن‌سوزی

 

بین گیربکس و موتور یک خط مکش خلاء وجود دارد. اگر این خط لوله دچار مشکل شود، احتمال مکش روغن گیربکس به‌سمت موتور وجود دارد. این اتفاق باعث می‌شود که روغن گیربکس به داخل محفظه احتراق راه پیدا کند. بسته به نوع روغن گیربکس، در اثر روغن سوزی، دود با رنگ‌های گوناگون تولید می‌شود.

گاهی اوقات دود سفید مایل به خاکستری ایجاد می‌شود. به‌همین دلیل دلیل دود سفید اگزوز ماشین، گاهی اوقات سوختن روغن گیربکس است. تفاوت اصلی این دود سفید رنگ با دود ناشی از آب سوزی، بوی سوختگی واضحی است که از آن به‌مشام می‌رسد. برای رفع مشکل هم باید سوپاپ وکیوم گیربکس به‌سمت موتور را تعویض کنید. دقت داشته باشید که نفوذ روغن گیربکس به موتور احتمال مخلوط شدن آن با مایع خنک کننده را هم افزایش می‌دهد. در تصویر زیر شاهد روغن گیربکس در رادیاتور ماشین هستید.

دلایل دود سفید ماشین در اثر مشکلات سوخت

 

مشکلات سوخت و سیستم سوخت‌رسانی خودرو هم گاهی اوقات دلیل دود سفید اگزوز ماشین هستند. اکتان سوخت در ایران معمولا بین 87 (بنزین معمولی) تا 95 (بنزین سوپر) است. اگر به‌ هر دلیل عدد اکتان سوخت از این محدوده کاهش پیدا کند، افت کیفیت زیادی را در سوخت شاهد خواهیم بود. این موضوع باعث می‌شود که دود سفید رنگ نسبتا زیادی در اثر احتراق ایجاد و از طریق اگزوز به سمت محیط بیرون انتقال پیدا کند.

گاهی اوقات مشکل مربوط به سوخت نیست؛ بلکه سیستم سوخت‌رسانی خودرو ایراد پیدا کرده است. در اثر خرابی انژکتور، اگر سوخت به مقدار بیش از حد به درون محفظه احتراق منتقل شود، عملیات احتراق به‌صورت ناقص شکل می‌گیرد. در نتیجه این اتفاق، دود نسبتا غلیظ سفید رنگ مایل به خاکستری از اگزوز خارج خواهد شد.

 

نحوه رفع دود سفید اگزوز خودرو چگونه است؟

برای حل مشکل دود سفید رنگ خروجی از اگزوز، ابتدا باید دلیل شکل‌گیری این اتفاق را پیدا کنید. در گام اول باید به سراغ بررسی سطح مایع خنک کننده بروید. پیشنهاد می‌کنیم هفته‌ای یکبار این کار را انجام دهید. در صورتی که سطح مایع به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده باشد، باید به‌دنبال نشتی در سیستم خنک کننده باشید.

اگر مشکلی در این سیستم نباشد، نوبت به بررسی واشرسرسیلندر، سرسیلندر و بلوکه سیلندر می‌رسد. در صورت تاب برداشتن سرسیلندر یا مشکل در آب‌بندی واشر سرسیلندر، باید آن‌ها را تعویض کنید. ترک خوردن و سوراخ شدن بلوکه سیلندر هم مشکل بزرگی است که برطرف کردن آن معمولا هزینه زیادی به‌همراه دارد.

Leave a comment

0.0/5