محصولات

اطلاعات تماس

وارداتی 200 تا 300 میلیون تومانی در راه ایران

خودروهای وارداتی 200 تا 300 میلیون تومانی در راه ایران

خودروهای وارداتی 200 تا 300 میلیون تومانی در راه ایران

 

در پی تصویب آیین نامه واردات خودرو بر اساس گفته نمایندگان مجلس قرار است خودروهای با قیمت کمتر از 10 هزار دلار (300 میلیون تومان) با تعرفه زیر 20 درصد وارد کشور شود.

در پی ایجاده بحران ارزی در سال 97 واردات خودرو به دلیل ارزبری بالا به کل منتفی شد و این تصمیم موجب به هم خوردن عرضه و تقاضای بازار خودرو و نامتعادل شدن بازار شد. در این شرایط دولت در اسفند ماه سال قبل تاکید کرد؛ برای افزایش میزان عرضه خودرو در بازار قصد دارد واردات را آزاد کند و بخشی از واردات را به خودروهای اقتصادی اختصاص دهد.

زمستان پارسال در بازدیدی که رئیس جمهور از شرکت های خودروسازی داشت بر رفع ممنوعیت واردات خودرو تاکید کرد. بر اساس اظهارات مسئولین وزارت صنعت براوردها نشان دهنده تقاضای سالانه 1.5 میلیون دستگاه خودرو در بازار است و حتی برخی محاسبات نشان دهنده 2 میلیون تقاضای خودروی جدید در بازار کشور میباشد.

در چنین شرایطی که خودروسازان در بهترین حالت سالانه یک میلیون دستگاه خودرو تولید میکنند، قرار است بخشی از تقاضای بازار از طریق واردات خودرو تامین گردد. هم اکنون با تصویب آیین نامه واردات خودرو در روز چهارشنبه هفته گذشته مسیر این کار هموار شده و بر اساس گفته مسئولان قرار است که واردات از شهریورماه سال جاری آغاز شود.

واردات خودروهای 300 میلیون تومانی

آن گونه که برخی از نمایندگان مجلس در جریان مفاد واردات خودرو هستند اطلاع داده اند که قرار است این واردات در دو سقف 10 و 20 هزار دلاری انجام شود و تمرکز اصلی این آیین نامه بر واردات خودروهای ارزان قیمت است. به این معنا که میزان تعرفه درنظر گرفته شده به صورت پلکانی است و برای خودروهای 10 هزار دلاری یک تعرفه و برای خودروهای گران تر تعرفه بیشتری در نظر گرفته خواهد شد. علی جدی، یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دیروز در این‌باره گفت: برای خودروهای زیر ۱۰ هزار دلار، تعرفه‌های گمرکی ورودی زیر ۲۰ درصد است. مصطفی طاهری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز پیش از این گفته بود: برای خودروهای اقتصادی شامل خودروهای کمتر از ۱۰هزار دلار و حدود ۶ تا ۸ هزار دلار این تعرفه کاهش یافته و بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

ارقام ارائه شده از سوی نمایندگان مجلس با توجه به آنکه نرخ هر دلار در بازار آزاد ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان و ارز نیمایی در حدود۲۶ هزارو ۶۰۰ تومان است، نشان می‌دهد قیمت خودروهای ارزان‌قیمت وارداتی احتمالا در رنج قیمت ۱۸۰ تا ۳۲۰ میلیون تومان خواهد بود. هم‌اکنون قیمت یک خودرو ۶ هزار دلار با نرخ تعرفه ۱۰درصدی و با فرض واردات این خودروها با نرخ ارز نیمایی در حدود ۱۸۰ میلیون تومان و با تعرفه ۲۰ درصدی ۱۹۵ میلیون تومان خواهد بود. قیمت یک خودروی ۱۰ هزار دلاری نیز با نرخ تعرفه ۱۰درصدی با دلار نیمایی در حدود ۳۰۰ و با تعرفه ۲۰ درصدی ۳۲۵ میلیون تومان خواهد بود. با این حال هنوز مشخص نیست که چه تعداد خودروی ارزان‌قیمت با این نرخ وارد خواهد شد. به زعم کارشناسان چنانچه دولت در نظر داشته باشد عرضه و تقاضا را در بازار به تعادل برساند و از این طریق زمینه ثبات قیمت در بازارخودرو را فراهم کند باید حجم واردات خودروهای ارزان‌قیمت در تیراژی دست‌کم چند صد هزارخودرو انجام شود تا بتواند به نحو مؤثری بر بازار تأثیر داشته باشد.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian