محصولات

اطلاعات تماس

The dangers of driving at night

خطرات رانندگی در شب

 

 

از آنجایی که رانندگی یکی از جذاب ترین لذت ها برای برخی افراد است، رانندگی در سکوت شب و زیر آسمان پرستاره، بدون توجه به شلوغی و ترافیک، یکی از لذت بخش ترین تجربه هاست. اما متاسفانه بر اساس آمارهای منتشر شده تعداد تصادفات در شب سه برابر روز است و همین امر توجه به نکات ایمنی برای رانندگی در شب را در اولویت مهم خود قرار می دهد.

رانندگی در شب، خطرات و نکات ایمنی آن

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث تصادف رانندگی در شب شود، اما همه آنها به راحتی قابل کنترل هستند، بنابراین اگر به هر دلیلی یا به دلیل خلق و خوی خاص مجبور به رانندگی در شب هستید، رانندگی در روز را در نظر بگیرید. کاهش دید به دلیل تاریکی و خواب آلودگی از مهم ترین عوامل بروز تصادف در شب است. برای داشتن یک سفر آرام، ایمن و لذت بخش در شب، بهتر است خودرو را ایمن کنید و موارد زیر را رعایت کنید.

 

خواب آلودگی و کنترل آن

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین علل تصادفات در شب خواب آلودگی است، بنابراین لازم است قبل از رانندگی خواب کافی داشته باشید تا شب ها به خواب نروید. نوشیدن قهوه ممکن است به برخی افراد کمک کند تا با انرژی بیشتری رانندگی کنند، اما مراقب باشید که اگر بدن به خواب بیش از حد نیاز دارد، قهوه نمی تواند جایگزین آن شود، حتی اگر شما را بیدار نگه دارد. دست نگه دارید، ممکن است تمرکز خود را از دست بدهید و باعث تصادف شوید. بنابراین، هر زمان که احساس نیاز به خواب کردید، بهتر است بایستید و بخوابید.

 

سرعت استاندارد را رعایت کنید

به دلیل کاهش میدان دید در شب، در صورت برخورد با هر مانع ناگهانی فرصت کمی برای واکنش دارید، پس بهتر است با سرعت مطمئن حرکت کنید. تردد حیوانات در جاده از مهمترین عواملی است که ممکن است در شب باعث ایجاد تصادف شود، بنابراین باید حواستان به حضور آنها در جاده باشد، همچنین ممکن است موانعی مانند خودرو یا انسان نیز مقابل شما قرار بگیرد که در همه‌ی این موارد، در صورتی که سرعت مناسبی داشته باشید، فرصت عکس العمل لازم را خواهید داشت. همچنین باید جاده را بشناسید و حواستان باشد که در برخی از جاده‌ها ممکن است موانع بیشتری برای رانندگی در شب وجود داشته باشد. ضمناً می‌توانید در همین راستا بهترین خودروها برای جاده‌های کوهستانی بشناسید و توان آنها را بسنجید.

 

حواستان به نور خودرو باشد

با توجه به تاریکی هوا، تنظیم نور خودرو بسیار حائز اهمیت است. باید اطمینان پیدا کنید که چراغ‌های خودرو درست کار می‌کنند و مشکلی ندارند. نکته‌ی دیگر این است که استفاده از نور بالا ممکن است باعث مختل شدن دید راننده‌ای شود که از روبرو می‌آید، پس بهتر است از آن کمتر استفاده کنید.

 

از عملکرد ترمز مطمئن شوید

با توجه به موانعی که ممکن است در شب سر راهتان قرار بگیرد، باید مطمئن باشید که ترمز ماشین به موقع عمل می‌کند و هنگام نیاز مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

شیشه ها را خوب تمیز کنید

شیشه‌ها تاثیر زیادی روی دید شما دارند، بنابراین اگر کثیف باشند حتماً در شب شما را با مشکل مهمی مواجه می‌کند. بهتر است قبل از رانندگی در شب، شیشه‌ها را خوب تمیز کنید تا مشکل دید در تاریکی نداشته باشید.

 

در غروب رانندگی نکنید

بدترین موقع برای رانندگی، هنگام غروب و گرگ و میش شدن هوا است، چون در این حالت نه نور روز به قدر کافی است و نه هوا آنقدر تاریک است که بتوان از چراغ‌های خودرو به درستی استفاده کرد. پس بهتر است یا زودتر حرکت کنید یا کمی صبر کنید تا هوا تاریک‌تر شود و بعد سفرتان را آغاز کنید.

عینک مناسب برای رانندگی در شب

رانندگی در شب برای عینکی‌ها بسیار دشوارتر است زیرا بازتاب نور در عینک‌های معمولی ممکن است آزاردهنده باشد و دید آن‌ها را مختل کند، بنابراین بهتر است از عینک‌های مخصوص رانندگی در شب یا اسپری‌های مخصوصی که برای تمیز کردن شیشه عینک و کاهش شدت انعکاس نور وجود دارد، استفاده شود.

 

فاصله‌تان را با خودروهای جلویی حفظ کنید

ساده‌ترین نکته در رانندگی حفظ فاصله مناسب با خودروی جلویی است، این کار در روز هم لازم است اما در شب اهمیتش دو چندان می‌شود. علت حفظ این فاصله این است که در صورت هر گونه اتفاق به شما فرصت کافی برای واکنش سریع را می‌دهد

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian