محصولات

اطلاعات تماس

638921 64205dcb5cc23 scaled

حضور ربات ها در جایگاه های سوخت

 

شارژ خودروهای برقی به خصوص خودروهایی با شارژ سریعتر به یکی از چالش های اصلی خرید این خودروها تبدیل شده است و شاید برخی خریداران به همین دلیل استفاده از خودروهای درون سوز سنتی را ترجیح دهند. اما تکنولوژی در حال پیشرفت است و در سال های آینده شاهد تغییرات زیادی خواهیم بود. البته در آینده زمان به یک مشکل خاص تبدیل خواهد شد زیرا برخلاف خودروهای بنزینی و دیزلی، مدل های برقی برای گذراندن زمان شارژ نیاز به پارکینگ خاصی دارند، بنابراین هر چه زمان کوتاهتر باشد، بهتر است.

البته شارژ سریع و قدرت بیشتر به معنای کابل های سنگین تر و ضخیم تر است. این امر تحرک دستگاه های شارژ را به خصوص برای افرادی که مشکلات حرکتی دارند تشدید می کند. وضعیت شارژ خودروهای الکتریکی در نور کم محیط دشوارتر است.

اما حالا شرکت هیوندای کره جنوبی به این مشکلات پاسخ داده است: “ربات شارژ خودکار یا ACR!” این ربات سال گذشته در یک ویدیو دیجیتال معرفی شد، اما ظاهر واقعی آن در نمایشگاه حمل و نقل سئول 2023 بود. ACR در کنار پارکینگ خودروهای برقی نصب شده است و  راننده خودرو آیونیک6 با فشار یک دکمه روی کلید عملیات پارک و شارژ خودکار را استارت می‌زند.

در این زمان خودرو به طور خودکار در موقعیت صحیح قرار می گیرد و ACR با Ionic 6 ارتباط برقرار می کند تا درگاه شارژ باز شود و کابل وصل شود. سپس باتری شارژ می شود. پس از اتمام شارژ ربات، راننده را از اتمام عملیات شارژ مطلع می کند. برای اینکه این سیستم عملیاتی شود، ربات باید محل دقیق خودرو، شکل درگاه شارژ، آب و هوا، وجود موانع و وزن کابل ها را دریافت کند.

6ede2a18b4c742cdad758d2c8ecf6747

 

آنچه چنین مواردی را درک می‌کند؛ الگوریتم ویژه، هوش مصنوعی مبتنی‌بر دوربین سه‌بعدی و تکنولوژی کنترل پیشرفته است که باعث می‌شود ربات کارها را با فشار یک دکمه انجام دهد. این ربات برای کار در محیط‌های گوناگون و با شارژرهای موجود طراحی ‌شده و تاییدیه IP65 را نیز دریافت کرده است. عدد 6 بالاترین رقم در بخش محافظت در برابر گرد و غبار است و رقم ۵ نیز به مقاومت آن در برابر فشار آبپاش‌های قوی مربوط می‌شود.
شارژ خودروهای برقی با استفاده از ربات‌ها در چند سال اخیر توجه برخی شرکت‌ها را به خود جلب کرده است. شرکت ولتریو سیستمی را توسعه داده که شبیه یک موش بزرگ است و می‌تواند زیر خودرو مانور داده و کابل را به درگاه شارژ وصل کند. این سیستم همچنین با واحدی که در زمین نصب می‌شود، همکاری می‌کند. گروه Schunk نیز سیستمی برای زیربدنه خودرو طراحی کرده که ربات از آن بیرون می‌آید و شارژر را نصب می‌کند. این تکنولوژی با شارژ بسیار سریع هماهنگ است و در چند ثانیه بیش‌از ۴۰۰ کیلومتر شعاع حرکتی را فراهم می‌کند. البته شرکت زیمنس نیز راه‌حل مشابهی دارد. سیستم رباتیک این شرکت می‌تواند با شارژرهای پرسرعت ۳۰۰کیلوواتی هماهنگ شود و برای استفاده از آن کافی است خودرو در محل تعیین‌شده پارک شود. قطعا در آینده پیشرفت‌های بیشتری در زمینه شارژ خودکار خودروهای برقی صورت خواهد گرفت.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian