محصولات

اطلاعات تماس

1234

جلوگیری از یخ زدگی ماشین در فصل زمستان

 

برخی افراد ممکن است فکر کنند که رانندگی به مواردی مانند نشستن پشت فرمان خودرو، استارت زدن، حرکت، گاز دادن، تعویض دنده و غیره یا حتی گرفتن گواهینامه محدود می شود. در حالی که رانندگی خوب یک هنر اکتسابی با جزئیات زیاد است که عدم توجه در رعایت آنها باعث بروز مشکلات و تصادفات بسیاری می شود که گاه غیر قابل جبران است.

انتخاب لاستیک مناسب در زمستان

در زمستان باید از لاستیک های آج ضخیم استفاده کرد. اگرچه تایرهای برفی به روش‌های مختلفی عرضه می‌شوند، اما به محض رسیدن به زمین یخی مانند لاستیک‌های معمولی عمل می‌کنند، بنابراین باید از لاستیک‌های میخ‌دار یا زنجیر چرخ استفاده کرد.

لاستیک ها انواع مختلفی دارند اما لاستیک های رادیال بهترین نوع لاستیک در هر چهار فصل هستند و می توان از آن ها در برف سبک استفاده کرد. هرگز از لاستیک های معمولی و رادیال با هم استفاده نکنید، زیرا واکنش هر کدام با دیگری متفاوت است و باعث می شود در لحظات حساس، فرمان به راحتی از دست راننده خارج شود و باعث تصادف شود.

در زمستان بهتر است لاستیک هایی با آج بزرگ روی چرخ های متحرک خودرو نصب شود. خودروهای دیفرانسیل جلو در فصل زمستان به دلیل توزیع وزن در محور جلو، ویژگی های بهتری دارند.

به همین ترتیب خودروهای موتور عقب با چرخ های متحرک زیر موتور نیز از کشش خوبی در برف و یخ بهره می برند.

رانندگی در برف

 

how to prote01

رانندگی در برف ممکن است برای بسیاری از رانندگان سرگرم کننده باشد، اما مطمئن باشید رانندگی در این شرایط بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی باعث تصادف می شود. اول از همه سعی کنید از زنجیر چرخ یا یخ شکن استفاده کنید. اگر در حین رانندگی با برف سنگین مواجه شدید و این وسایل را همراه خود ندارید، با دنده سنگین به حرکت خود ادامه دهید. به یاد داشته باشید که اگر لاستیک های معمولی خودرو سالم باشند و با دقت و احتیاط حرکت کنید، تصادف نمی کنید. اگر در برف توقف کردید، لاستیک ها را با دست خالی کنید – برف جلوی لاستیک را بردارید – و اگر سطح آسفالت یخ زده است، از نمک و در نهایت زیرپایی یا گونی استفاده کنید. پاهای خود را زیر چرخ ها قرار دهید و ماشین را به آرامی با دنده 2 برانید.

رانندگی در شروع باران

شروع بارندگی خطرناک ترین وضعیت را برای جاده و خودرو ایجاد می کند، زیرا قطرات باران با گرد و غبار و سایر آثار لاستیک و روغن خودرو در خرابی و ترک های آسفالت ترکیب می شود و سطحی لغزنده ایجاد می کند که ممکن است برای افراد قابل مشاهده نباشد. به همین دلیل اصطکاک خودرو با جاده کاهش یافته و امکان سر خوردن خودرو افزایش می یابد.

بنابراین با شروع بارندگی سرعت خود را کاهش دهید و این سرعت را تا زمانی که آب در سطح جاده جاری نشود حفظ کنید. اما در این شرایط آب و هوایی سرعت خودرو باید کمتر از سرعت آن در جاده خشک باشد. البته توجه داشته باشید که وقتی آب زیادی در سطح خیابان جریان دارد، اگر با سرعت زیاد وارد آن شوید، آب موجود بین جاده و لاستیک قرار می گیرد و اصطکاک شما با جاده بیشتر می شود.

در این حالت ماشین شما روی لایه ای از آب حرکت می کند.
با سرعت ثابت حرکت کنید. سرعت خودرو را در پیچ ها کاهش دهید. هنگام کاهش سرعت، از ترمزگیری ناگهانی و برداشتن پای خود از روی پدال گاز یا فشار دادن ناگهانی آن خودداری کنید.
از تعویض دنده از سبک به سنگین در سطوح لغزنده و زمانی که سرعت خودرو زیاد است خودداری کنید.

چگونه در هوای یخبندان و برفی رانندگی کنیم؟

برای جلوگیری از حوادث، خطرات و مشکلات ناشی از سفرهای زمستانی و یخبندان و برف باید به نکات زیر توجه کرد.

چون یخ و برف باعث لیز خوردن و ایجاد مشکل در رانندگی می شود، بنابراین برای ایجاد اصطکاک بیشتر باید از لاستیک های یخ شکن یا زنجیر چرخ استفاده کرد و موارد زیر را رعایت کرد:

 1. 1. با سرعت کمتری نسبت به روزهای عادی که جاده خشک است رانندگی کنید و ماشین را در حرکت ثابت نگه دارید.
  2. در پیچ ها با احتیاط و آهسته رانندگی کنید.
  3. از چرخش و انحراف ناگهانی خودداری کنید و از ترمز ناگهانی خودداری کنید.
 2. 4. از فشار دادن روی پدال گاز یا کاهش فشار ناگهانی آن خودداری کنید.
  5. از سرعت زیاد در جاده های پر از دست انداز خودداری کنید.
  6. از رانندگی در لبه جاده ها یا شانه ها خودداری کنید.
 3. 7. در یک سطح لغزنده وقتی که سرعت دارید از تغییر وضعیت به دنده سنگین خودداری نمائید.

اقدامات لازم در هنگام بارش برف و یخبندان

 

220106143550 snow car 6547

سرمای شدید و باد شدید می تواند باعث یخ زدن قسمت های باز بدن در عرض چند دقیقه شود، بنابراین تمام بدن، دست ها و پاها را کاملا بپوشانید و توجه داشته باشید که دمای بدن به سرعت قسمت های باز را ترک می کند و سرما همچنین به راحتی وارد می شود، پس بهتر است در مرحله اول یقه، آستین و لبه های شلوار را با بند یا کش ببندید و لبه های شلوار را داخل کفش یا جوراب خود فرو کنید.

در صورت لزوم، سوخت را با حفظ دمای معمولی اتاق حفظ کنید. هر از گاهی بخاری و وسایل گرمایشی را در اتاق های دیگر خاموش کنید و مواد عایق یا چند لایه روزنامه را دور لوله ها بپیچید تا از یخ زدگی آنها جلوگیری شود.

هنگامی که از لامپ نفت سفید استفاده می کنید، فن را روشن بگذارید تا گازهای سمی در اتاق باقی نماند و لامپ نفت سفید را در خارج از خانه مجددا روغن کاری کنید و در صورت امکان دور از اجسام قابل اشتعال قرار دهید.

موادغذایی و آب موجود در منزل را برای نیاز چند روزه خانواده خود بازبینی کرده و در صورت کم‌بودن برای جیره‌بندی آن برنامه‌ریزی کنید.

قبل از خروج از منزل در صورت امکان آدرس مقصد و زمان حرکت خود را به یکی از بستگان اطلاع دهید.

مراقب کرخ‌شدن و رنگ پریدگی در قسمت انتهایی انگشت‌ها، شصت پا، نرمه گوش و نوک بینی باشید و در صورت مشاهده این موارد درخواست کمک کنید و در نظر داشته باشید اگر علایم افت شدید دمای بدن مشاهده شد مصدوم را به جای گرمی ببرید، لباس‌های خیس را در آورده و او را در پتویی بپوشانید، مراکز حیاتی بدنش را گرم کنید و مصدوم را به مراکز درمانی انتقال دهید.

اگر به دلیل برف و یخبندان در ماشین گیر کرده اید

از جاده خارج شوید، چراغ های خطر خود را روشن بگذارید، و یک پارچه یا تابلوی اضطراری را از آنتن یا پنجره رادیو ماشین آویزان کنید تا کمک بخواهید، و هرگز برای پیدا کردن مسیر حرکت نکنید، مگر اینکه ساختمانی در مجاورت ببینید که بتوانید در آن پناه بگیرید.

توجه داشته باشید که به دلیل بارش برف ممکن است مسافت ها واقعی به نظر نرسند، یک ساختمان ممکن است نزدیک باشد اما خیلی دورتر از آن است که در برف عمیق راه بروید.

برای گرم ماندن، بخاری و موتور ماشین را هر ساعت حدود 10 دقیقه روشن کنید. وقتی موتور ماشین روشن است یکی از شیشه های رو به باد را برای تهویه هوا باز کنید و به نوبت برف را از روی لوله اگزوز پاک کنید، این کار برای جلوگیری از مسمومیت با گاز سمی مونوکسید کربن است و پیشنهاد می شود که به نوبت بخوابید. باید یک تن داشته باشید همیشه تا رسیدن تیم نجات بیدار باشید.

در شب چراغ‌های داخل را روشن بگذارید تا در این صورت گروه نجات و امدادگران قادر به دیدن شما باشند.

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian