محصولات

اطلاعات تماس

1 3

جریمه سنگین و توقیف دائم برای خودروهای شوتی با تغییر ارتفاع بدنه

 

ظاهرا برای ارتفاع زدن خودرو به شکل مرسوم در شوتی‌ها و حاملان قاچاق، ۱۸ میلیون تومان جریمه تعیین شده است. این مورد، روز گذشته توسط مدیر کل تعزیرات حکومتی استان اصفهان اعلام شد. پلیس راهور هنوز برای شیوه‌ی برخورد با شوتی‌ها، اعلام نظر نکرده است.

قاچاق کالا با خودرو، پدیده‌ی جدیدی در ایران نیست؛ اما افزایش ارتفاع عقب و کاهش ارتفاع در جلو که با سبک شوتی معروف شده، طی ماه‌های اخیر به شدت مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته است. ظاهرا بعضی رانندگان فکر می‌کنند با این روش، شرایط آیرودینامیک بهتر می‌شود و نهایت سرعت بالا می‌رود. از سویی، چنین ترفندی تعادل خودرو و مانورپذیری آن در سرعت‌های غیرمجاز را با خطرات بیشتری مواجه می‌کند. معمولا پژو ۴۰۵، پارس، سمند و زانتیا بیش از دیگر خودروهای بازار ایران، مورد توجه شوتی‌ها هستند.

1402

 

از اواخر سال ۱۴۰۰، برخورد ویژه با خودروهای شوتی و افراد به اصطلاح شوتی‌سوار توسط نهادهای مختلف، مورد توجه بیشتر قرار گرفت. علاوه‌بر پلیس راهور که وظیفه دارد با خودروهای دارای شرایط فنی غیرمجاز و ارتفاع نامتعارف برخورد کند؛ پلیس امنیت اقتصادی و سازمان تغزیرات نیز به جرایم افراد دخیل در موضوع قاچاق، رسیدگی می‌کنند.

به تازگی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اصفهان اعلام کرده است:خودروی شوتی

براساس اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، که از دهم اردیبهشت ۱۴۰۲ ابلاغ و لازم الاجرا شده است، افرادی که ارتفاع خودروهای سواری خود را افزایش دهند و جاسازی تعبیه می‌کنند، در مرتبه نخست حدود ۱۸ میلیون تومان جریمه شده و در صورت تکرار تخلف، خودرو‌های آنان به سود دولت توقیف می‌شود. وی تاکید کرد در صورتی که خودرویی با ارتفاع نامتعارف حتی حامل کالای قاچاق هم نباشد و فقط جنبه تزئینی داشته باشد، بازهم این جرائم اعمال خواهد شد.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian