محصولات

اطلاعات تماس

tdt 09022021 typisch autobahn bab

جریمه سرعت غیر مجاز سال 1402

 

بیش‌ترین تخلف با کدام خودرو رخ می‌دهد؟

مرداد 1402: سرهنگ شریفی، رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ، اعلام کرد بیشترین تخلف سرعت مربوط به خودرو پژو ۲۰۶ است. این خودرو در بین جوانان خیلی خواهان دارد و رانندگان اغلب هزینه‌های زیادی روی این خودرو انجام می‌دهند و آن را از حالت استاندارد خارج می‌کنند.

وی افزود در برخورد با تخلفات حادثه ساز در سه ماهه اخیر بیشترین تخلف سرعت که توسط دوربین ها ثبت شده و پلیس در گشت‌های محسوس و نامحسوس با آن برخورد داشته اند، خودرویی بوده که با بیش از 185 کیلومتر بر ساعت در حال تردد بوده که این خودرو متوقف و اعمال قانون شد. بیشترین ارتکاب تخلف نیز بین ساعت‌های 1 تا 2 بامداد بوده که بزرگراه های شهر تهران خلوت است و این جسارت برای رانندگان پیش می‌آید تا با سرعت بیشتری رانندگی کنند. رانندگانی که بیش از 50 کیلومتر بر ساعت از حد مجاز رانندگی می‌کنند، رانندگان و مالکان این وسیله نقلیه به کلاس آموزشی دعوت می شوند. طی سه ماهه اخیر،  یک هزار و 137 نفر از رانندگان حادثه‌ساز به کلاس های آموزشی فراخوانده شده و مجدد مورد بازآموزی قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی شده اند. در بررسی‌ها همچنین مشخص شد که بیشترین سرعت هم در بزرگراه امام علی(ع) بوده که عدد 137 را نشان داده و خودرو توقیف گردیده است.

توقیف ساعتی خودروهای متخلف

سرهنگ محمد رازقی، معاون عملیات پلیس راهور تهران، اعلام کرد که اگر راننده‌ای مرتکب تخلفات سرعت غیر مجاز و سبقت غیر مجاز شود، خودروی وی در همان محل، به صورت ساعتی، توقیف خواهد شد‌.

سرهنگ رازقی؛ معاون عملیات پلیس راهور تهران

وی همچنین افزود که برای کنترل سرعت‌های غیر مجاز، قرارگاه سرعت تشکیل شده است؛ به این صورت که با هماهنگی مراجع قضایی، هر صبح کسانی که با سرعت بالا در محورهای بزرگراهی تردد کنند از طریق سامانه‌ها شناسایی و به پلیس راهور تهران بزرگ احضار می‌شوند.

اگر راننده‌ای در شب، با سرعت غیرمجاز در بزرگراه‌ها تردد کند، صبح برای وی پیامکی ارسال می‌شود تا حتما در اولین فرصت به پلیس راهور تهران بزرگ مراجعه کند. شخص متخلف علاوه بر این که تحت آموزش قرار می‌گیرد، باید تعهد بدهد که تخلف را تکرار نمی‌کند و سرعت غیرمجاز نداشته باشد. بر اساس گفته‌های وی، این اقدام تاثیر بسزایی در کاهش تخلفات داشته و افرادی که در مدت اخیر برای آموزش مراجعه کرده‌اند، دیگر تخلفی از آن‌ها سر نزده است.

what are dangers of speeding

 

جریمه سرعت متوسط در اتوبان

تیر 1400: از اواخر سال 1394 بود که به دستور رئیس‌ وقت پلیس راهور، سیستم محاسبه «سرعت متوسط در اتوبان‌ها» معرفی شد. ماجرا از این قرار بود که برخی رانندگان متخلف، در زمان نزدیک‌شدن به دوربین‌ها، از سرعت‌شان می‌کاهند و به محض عبور از دوربین، دوباره با سرعت غیرمجاز به مسیرشان ادامه می‌دهند.

برای جلوگیری از این رفتارهای اشتباه، پلیس راهور، سیستم جدیدی را راه‌اندازی کرده که در آن، سرعت متوسط خودروها در طول مسیر محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، اگر مدت‌زمان لازم برای پیمودن مسیر تهران قم با سرعت متوسط قانونی، یک ساعت و 30 دقیقه باشد، در صورتیکه رانندگان در زمان کمتری این مسیر را طی کنند، حتما برای یکبار، جریمه می‌شوند.

 

جریمه سرعت متوسط در اتوبان

البته نکته جالب اینجاست که محاسبه سرعت متوسط، الزاما در ابتدای و انتهای مسیرها و محورهای مواصلاتی اصلی نیستند بلکه در فاصله میان دو دوربین هم محاسبه می‌شود. مثلا اگر زمان لازم برای پیمودن فاصله بین دو دوربین کنترلی پلیس، 20 دقیقه باشد اما شما آنرا در 10 دقیقه طی کنید، به این معنی است که سرعت‌تان از سرعت متوسط مجاز، فراتر بوده و مشمول جریمه راهنمایی و رانندگی هستید.

 

جریمه سرعت غیر مجاز سال 1401

براساس جدول تخلفات رانندگی، جریمه سرعت غیر مجاز از سال 1399 تغییر کرده و براساس محل ثبت تخلف و همچنین براساس میزان سرعتی است که برای راننده متخلف ثبت می‌شود. بنابراین جریمه سرعت، ممکن است برای یک راننده، ارزان‌تر و ساده‌تر باشد اما برای راننده‌ای دیگر، گران‌تر و سخت‌تر باشد. جزییات کامل این جریمه را در ادامه متن مطالعه کنید:

جریمه سرعت غیر مجاز تا 30 کیلومتر

طبق تعرفه سال 1401، جریمه سرعت غیر مجاز تا 30 کیلومتر برساعت (یعنی 30 کیلومتر برساعت بیشتر از حد مجاز) برابر است با:

  • در کلانشهرها و مراکز استان و جاده بین شهری: 63 هزار تومان.
  • در سایر شهرها: 46 هزار تومان.
  • در راه‌های روستایی: 31 هزارتومان.

جریمه سرعت غیر مجاز بیش از 30 کیلومتر

طبق تعرفه سال 1401، جریمه سرعت غیر مجاز بیش از 30 کیلومتر برساعت (یعنی بیش از 30 کیلومتر برساعت بیشتر از حد مجاز) برابر است با:

  • در کلانشهرها و مراکز استان و جاده بین شهری: 210 هزار تومان.
  • در سایر شهرها: 189 هزار تومان.
  • در راه‌های روستایی: 105 هزارتومان.

توجه داشته باشید که اگر سرعت راننده متخلف، بین 30 تا 50 کیلومتر فراتر از سرعت مجاز باشد، علاوه بر جریمه نقدی، مشمول 5 نمره منفی برای رانندگان شخصی یا 10 نمره منفی برای رانندگان عمومی نیز می‌شود.

اما اگر سرعت راننده متخلف، بیش از 50 کیلومتر برساعت فراتر از حد مجاز باشد، علاوه بر جریمه نقدی و ثبت نمره منفی در گواهینامه رانندگی، به راننده متخلف از طریق پیامک یا تماس تلفنی، اطلاع‌رسانی می‌شود تا در دوره آموزشی پلیس راهور شرکت کند. در انتهای دوره آموزشی نیز راننده متخلف، باید تعهد کتبی دهد که دیگر مرتکب این تخلف نخواهد شد. بعد از اخذ تعهد، چنانچه راننده متخلف برای بار دوم مرتکب این تخلف رانندگی شود، به عنوان مجرم شناخته شده و به مراجع قضایی معرفی می‌گردد.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian