محصولات

اطلاعات تماس

FX 3699

تکنولوژی محصولات فونیکس، رادارهای برخورد جلو

 

اگرچه اساس رانندگی یک مهارت عمومی است و اکثر افراد جامعه امکان اخذ گواهینامه رانندگی را دارند اما در عین حال جزئیات مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد تفاوت در عملکرد رانندگان می شود. یکی از عناصر ضروری در این فرآیند که به جلوگیری از تصادف کمک می کند، تمرکز تمام وقت در حین رانندگی است. چالش‌های پیش‌بینی‌نشده‌ای در انتظار ما هستند که تنها تکیه بر مهارت‌های نهادینه‌شده ناخودآگاه برای غلبه بر آن‌ها می‌تواند خطرناک باشد. از طرفی تلاش برای تمرکز مداوم در تمام طول مسیر بدون توجه به امکان اجرای عملی، با خستگی مضاعف راننده همراه است و در این لحظه است که تکنولوژی بار دیگر به کمک ما می آید.

1401 12 07 18 22 31 تکنولوژی محصولات فونیکس، رادارهای برخورد

 

از جمله موقعیت های پیش بینی نشده ای که می تواند منجر به آسیب های جبران ناپذیر شود، عبور وسیله نقلیه از مسیر ما یا توقف ناگهانی وسیله نقلیه جلویی است. اما فناوری محصولات فونیکس در حوزه رادارهای سیستم پیشرفته کمک راننده (ADAS) چگونه می تواند ما را در آستانه تصادف نجات دهد؟

هیچ طبقه بندی منحصر به فرد و جهانی برای سیستم ADAS وجود ندارد و ارائه نوعی که رادار در یک طبقه بندی با دسته های دیگر همپوشانی نداشته باشد دشوار است. در این مقاله قصد داریم در مورد رادارهای برخورد از جلو و نحوه جلوگیری از تصادف در خودروهای فونیکس صحبت کنیم.

 

رادارهای برخورد جلو در محصولات فونیکس

 

شما احتمالاً تجربه چیزهایی مانند عبور عابر پیاده از جاده یا ورود یک وسیله نقلیه به تقاطع را دارید. در چنین مواقعی کمی بی احتیاطی ناشی از مکالمه یا درگیری با تلفن همراه می تواند صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. در این لحظه است که سیستم ترمز خودکار اضطراری (به اختصار AEB) وارد عمل می شود. این سیستم که در انواع رادار، لیزری، سنسور و دوربینی وجود دارد در محصولات فونیکس به صورت رادار است که جهت حرکت را به طور مداوم رصد می کند. اگر عابر پیاده یا وسیله نقلیه ای از جاده عبور کند، ابتدا در عرض چند لحظه هشدار می دهد، با ترمز کردن، سرعت خودرو را کاهش می دهد و در صورت عدم واکنش راننده، برای جلوگیری از تصادف، خودرو را به طور کامل متوقف می کند.

سیستم دیگری در مجموعه رادارهای برخورد از جلو، مربوط به هشدار برخورد از جلو (FCW) است. عملکرد FCW به این صورت است که در صورت کاهش سرعت خودروی جلویی، اخطار صوتی در خودرو شنیده می شود تا راننده از احتمال خطر آگاه شده و نسبت به ترمزگیری اقدام کند. بنابراین، حتی اگر راننده سهل انگاری کند، شانس دیگری برای جلوگیری از تصادف وجود دارد.

 

رادارهای برخورد جلو از نگاه آمار

 

در سال 2012 پژوهشی از جانب موسسه بیمه ایمنی بزرگراه (ایالات متحده)، از تاثیر ویژگی‌های خاص سیستم‌های جلوگیری از تصادف بر تعداد خسارت‌های اعلام شده حکایت داشت. یافته‌های این بررسی نشان داد که دو ویژگی این سیستم، حائز بیشترین مزایا هستند. یکی از این ویژگی‌ها مربوط به ترمز خودکار (AEB) است که در این مقاله به آن می‌پردازیم و ویژگی دیگر هم مربوط به هوشمندی چراغ‌هاست که طی مطلب دیگری تشریح خواهد شد.

همچنین پژوهش دیگری در سال 2015 بر اساس داده‌های اروپایی و استرالیایی از تاثیر 38 درصدی سیستم AEB در کاهش در آمار تصادفات مربوط به این ناحیه خبر داد. این مطالعه نشان می‌دهد که اگر همه خودروها دارای این سیستم باشند، مجموع تصادفات تا 27 درصد کاهش می‌یابد و سالانه، جان 8000 نفر در جاده‌های اروپا، نجات می‌یابد. همچنین به گواه آمار، هزینه‌های شخص ثالث برخی بیمه‌ها در بریتانیا و ایالات متحده به دنبال تجهیز خودرو به این سیستم‌ها بین 10 تا 40 درصد کاهش یافته است.

اما پیشرفت تکنولوژی در این زمینه نیز با افزایش بازدهی همراه شد. طی پژوهش انجام شده در آوریل 2019، موسسه بیمه ایمنی بزرگراه (ایالات متحده) بر اساس نرخ تصادفات گزارش شده توسط پلیس، مزایای واقعی فناوری‌های جلوگیری از تصادف، مورد بررسی قرار گرفت. هشدار برخورد از جلو (FCW) در کنار سیستم ترمز اضطراری خودکار با کاهش 56 درصدی تصادفات همراه است. در استرالیا هم مشخص شده است که AEB تصادفات گزارش شده توسط پلیس را تا 55 درصد، تصادفات از عقب را تا 40 درصد، و شوک پس از حادثه در سرنشینان وسیله نقلیه را تا 28 درصد کاهش می دهد.

خودروسازانی نظیر کادیلاک، ب‌ام‌و، آئودی، هوندا، فورد و مرسدس-بنز در زمینه رادارهای برخورد جلو پیشتاز هستند و برند فونیکس به کمک این تکنولوژی، در این زمینه نیز توانسته دسترسی هموطنان را به تکنولوژی رادارهای AEB و FCW فراهم کند. به گواه بررسی‌های آماری که در سایر کشورها صورت گرفته، بهره‌مندی خودرو از این رادارها می‌تواند به میزان قابل توجهی در کاهش نرخ و شدت تصادفات، موثر باشد. در همین راستا، مشتریان ایرانی نیز می‌توانند در خودروهای اف‌ایکس، تیگو8 پرو و تیگو8 پرو مکس، آرامش رانندگی با این تکنولوژی را تجربه کنند.

 

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian