محصولات

اطلاعات تماس

What is the multi channel ventilation of cars

تهویه چند کاناله خودروها چیست و چگونه کار می کند؟

 

وقتی تعداد سرنشینان خودرو از یک یا دو نفر بیشتر شود، توجه به همه علایق و سلایق مسافران برای تنظیم دمای کابین بسیار دشوار می شود. زیرا ممکن است یکی از هوای گرم بیشتر لذت ببرد و دیگری دوست داشته باشد که کابین نسبتا خنک و. امروزه خودروسازان تدابیری اندیشیده اند تا هر مسافری بتواند دمای مورد علاقه خود را در خودرو بدون آسیب رساندن به سایر مسافران تجربه کند.

تهویه تک کاناله چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، تهویه تک کاناله یا تک منطقه ای، تمام دریچه های خروجی هوا در کابین به یک منبع متصل هستند و هیچ کدام از دریچه ها به طور مستقل قابل تنظیم نیستند. در تهویه تک کاناله تمامی مشخصات دریچه های تهویه کابین اعم از میزان بادکش، گرما، پرتاب و … یکسان بوده و هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. به عبارت دیگر، به عنوان مثال، اگر راننده دمای 17 درجه سانتیگراد را با باد متوسط ​​انتخاب کند، همه مسافران باید به نظر او احترام بگذارند و تحمل کنند!

2021 hyundai sonata climate controls

تهویه دوکاناله یا دوال چیست؟

اوضاع برای سرنشینان خودروهای مجهز به تهویه دو منطقه‌ای یا همان دوال (Dual ventilation) کمی بهتر است. در این خودروها سرنشین کناری می‌تواند هر طور که تمایل دارد دما و میزان پرتاب باد دریچه‌های خود را تنظیم کند. البته در این نوع خودروها هنوز سرنشینان عقب مجبور به تبعیت کردن از تصمیمات راننده برای تنظیم دمای کابین هستند و نمی‌توانند دمای دلخواه خود را برای طول سفر به‌طور مستقل تنظیم کنند.

در تاریخ نگارش این مطلب یعنی فرودین ماه سال ۱۴۰۲ تقریباً تمام خودروهای چینی بالای ۱.۵ میلیارد تومان یا خودروهای کره‌ای مدل ۲۰۱۳ به بالا از تهویه دوکاناله بهر می‌برند. البته همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد تاکنون هیچ‌کدام از خودروهای داخلی به این نوع سیستم تهویه مجهز نشده‌اند.

تهویه سه یا چهار کاناله چیست؟

شاید نیازی به توضیح نباشد؛ در خودروهای مجهز به تهویه‌های سه یا چهار کاناله هرکدام از سرنشینان می‌توانند به‌طور مستقل دمای دریچه‌های تهویه خود را تنظیم کنند. البته در تهویه‌های سه کاناله هر دو سرنشین عقب باید بر سر تنظیم دما به توافق برسند اما در خودروهای مجهز به تهویه چهار کاناله هرکدام از سرنشینان کنترلر مختص به خود برای تنظیم دما را دارند.

بی ام و سری ۷، مرسدس بنز اس کلاس، سری ال اس لکسوس و باقی خودروهایی که در این کلاس بدنه و این‌ رده قیمتی قرار می‌گیرند مجهز به تهویه چهار منطقه‌ای هستند.

آیا تهویه چندکاناله آپشنی کاربردی است؟

ممکن است برخی بگویند کوچک بودن کابین خودرو باعث می‌شود تا دمای کابین درنهایت میانگینی از دو یا سه دمای تنظیم شده توسط هر سرنشین شود. این موضوع تا حد زیادی صحیح است اما نمی‌توان گفت: (چون در سفرهای طولانی دمای کابین درنهایت تبدیل به میانگین دمای تنظیم شده توسط سرنشینان می‌شود، پس وجود این آپشن بیهوده است)؛ زیرا درهرصورت جریان هوایی توسط سرنشین شخصی‌سازی شده در همان ابتدا توسط دریچه‌های تهویه به بدن وی برخورد می‌کند، باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به شخصی که از همان ابتدا در یک دمای ثابت اوقات گذرانده پیدا کند!

غزل کبیری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

fa_IRPersian